Vydáno 23.09.2017 | autor: redakce
Když Grant Hart, dlouhovlasý bubeník, známý z americké skupiny Hüsker Dü, prohrál 13. září svůj boj s rakovinou jater, byla to ztráta nejen pro hardcoreovou scénu. Člen kapely slavící největší úspěchy v 80. letech zemřel v nemocnici v Minnesotě a s ním odešel i rozporuplný člověk a umělec, který dokázal do programově naštvaného žánru hardcore propašovat úsměv a zábavu typické spíše pro pop.
"Grant Hart byl nadaným výtvarníkem a úžasně talentovaným bubeníkem. Každý, koho se dotkl jeho duch, si to bude navždy pamatovat," prohlásil jeho spoluhráč z Hüsker Dü, kytarista a zpěvák Bob Mould, kterého podle jeho slov smrt spoluhráče bohužel nepřekvapila.
Těžko si představit odlišnější autorskou dvojici, než po celých devět let existence Hüsker Dü tvořili Hart a Mould. "Někdy byl náš vztah klidný, někdy obtížný, a někdy něco mezi tím," konstatoval Mould diplomaticky, ale jednoduché to nebylo. Oba hudebníci byli jako jing a jang a pohromadě je držela především láska k hudbě. Jako skladatel měl Hart na rozdíl od Moulda více smysl pro melodii a hravost než pro punkovou energii. Dokonce i téma vraždy servírky v písni Diane dokázal pojmout svérázným lyrickým způsobem. Skladba s úspěchem rotovala desítkami univerzitních rozhlasových stanic v USA.
Určitá upřímnost a křehkost Hartových písní připomínající místy naivní pohled na svět hippies kontrastovala s průraznými hořkými skladbami Molda, který však byl hlavním skladatelem Hüsker Dü. Tím, jak se Hart a Mould vyvíjeli jako hudebníci a skladatelé, v kapele vzniklo napětí a konkurence. "Neměl jsem rád hrát hardcore," prozradil v rozhovoru Hart. "V té době, kdy jsem byl bubeník Hüsker Dü, i když jsem hrál na další nástroje, to byla zatraceně nudná práce."
Rozdílnost skladatelů vedla k odklonu od hardcore. Podle některých fanoušků a vydavatelské firmy prostě po skvělých albech, jakým bylo například Zen Arcade "vyměkli". "Nemusíme přesvědčovat svět, že trpíme, abychom dokázali, že jsme umělci. Není nic špatného na tom být šťastným," prohlásil svého času Hart, který vytvořil většinu obalů alb Hüsker Dü.
Zajímavé bylo, že zatímco Hart byl bisexuální, Mould neskrýval svoji homosexualitu. Přesto se jeden čas tvrdilo, že mezi oběma rozdílnými hudebníky existuje romantický vztah. "Zhroutil se mi svět, když jsem zjistil, že Hüsker Dü jsou homosexuálové, zatímco Depeche Mode ne," prohlásil jeden americký středoškolák. Snad ho uklidnilo, že si Hart později vzal za ženu Brigid McGoughovou a má syna Karla Turbensona.
Kapela s dánským názvem Hüsker Dü, který znamená něco jako "Pamatuješ si?", vznikla roku 1979 v Minneapolis v Minnesotě. Vedle Harta a Moulda ji tvořil baskytarista Greg Norton. Na šesti albech do své tvorby začlenili vedle hardcoru také punk, noise, folk, country a rock. Na začátku své kariéry se stali součástí hardcoreového hnutí počátku osmdesátých let a měli v roce 1981 lokální úspěch s prvním singlem Statues na jejich vlastní značce Reflex Records.
Ještě o rok později však byl Hart nezaměstnaný a spoléhal na podporu přátel a rodiny. V roce 1986 se Hüsker Dü stali jednou z prvních známých kapel nezávislé scény, která podepsala s velkým labelem, konkrétně s Warner Bros. Records. Vyvolalo to však neshody v kapele, které zesílily poté, co byl Hart mylně diagnostikován jako HIV-pozitivní. Navíc se k tomu přidaly jeho problémy s užíváním heroinu.
Hüsker Dü se i přes Hartovu snahu přestat s heroinem rozpadli v roce 1987. Mould a Norton se obávali, že Hart nebude schopen koncertování a přes jeho nesouhlas zrušili několik vystoupení v rámci propagace alba Candy Apple Grey. "Užívání drog nebylo důvodem pro zánik skupiny, spíše to bylo napětí mezi jejími členy," konstatoval později Hart.
Grant Vernon Hart se narodil 18. března 1961 v jižním St. Paulu v Minnesotě. Svou rodinu popisoval jako "typickou americkou dysfunkční rodinu". Když bylo Hartovi deset let, jeho staršího bratra zabil opilý řidič a Hart zdědil bratrovu sadu bubnů. Kvůli drogám byl obviňován z rozpadu Hüsker Dü, což nepřímo potvrdil v rozhovoru v roce 1988, když připustil. že "nebyl schopen skončit, dokud neopustil Hüsker Dü". Ještě v témže roce pak vydal sólové EP, jehož název 2541 je převzat z adresy bývalé kapely a její zkušebny.
Koncem roku 1989 založil Hart novou kapelu Nova Mob s Michaelem Cregeem za bicími a basistou Tomem Merkem. V 90. letech se pak vrátil k nahrávání jako sólový umělec s vydáním živého alba Ecce Homo v roce 1995 a vynikajícího Good News for Modern Man koncem roku 1999. Mezi dalšími koncertními a nahrávacími aktivitami vystoupil roku 2012 Hart na krátké turné po Irsku s novou sestavou - Colm O 'Herlihy na kytaru, Dan Walsh na bicí a Simon Dargan na basu.
V létě 2013 pak vydal dvojalbum The Argument. Nikdy se však nezbavil stínu Hüsker Dü, které obdivovali i jeho mladší kolegové. "To, s čím přišla Nirvana, nebylo nic nového - Hüsker Dü to udělali už před námi," prohlásil například kdysi basisista Nirvany Krist Novoselic.
text: Roman Jireš
Témata: Grant Hart, Hüsker Dü