TOP 10 písní, které napsala hořící Amerika

Vydáno 08.06.2020 | autor: Tomáš Kocian

Občanské nepokoje v USA žhnou nejsilněji od atentátu na Martina Luthera Kinga v roce 1968. Za oceánem se právě píše další kapitola přehlíženého rasismu a každá taková má svůj soundtrack. Přinášíme nové písně, které vznikly na pozadí smrti George Floyda, Ahmauda Arberyho, Breonny Taylorové a dalších Afroameričanů, kteří zemřeli rukou policie. Na situaci reagují umělci z žánrů od hip hopu přes reggae až po hard core punk.

TOP 10 písní, které napsala hořící Amerika Mike Patton

Bob Mould - American Crisis

„Každé ráno se vzbudím a vidím národ v plamenech,“ štká Bob Mould v aktuálním singlu American Crisis. Zásadní postava americké nezávislé kytarové scény letos oslaví šedesát let a jeho tvorba stále hýří záviděníhodnou energií. Píseň navíc připomíná kapelu Hüsker Dü, díky níž si Mould získal v 80. letech renomé.

Mr. Bungle - USA

„Nezáleží na tom, na jaké straně politického spektra stojíte, každý člověk někdy řekl ‚fuck the USA,‘“ vysvětlil kytarista Trey Spruance, proč se Mr. Bungle rozhodli nahrát cover sypačky od edinburských pankáčů The Exploited. Ostrá a hlasitá kritika konzumní společnosti dostala díky hlasu Mikea Pattona nový háv, místo experimentů se ale kapela držela originálu. Mr. Bungle začali po dlouhých letech opět dýchat, v únoru odehráli několik koncertů a USA je jejich vůbec první song po více než dvaceti letech.

Machine Gun Kelly & Travis Barker - Killing In The Name

Machine Gun Kelly posadil za bicí Travise Bakera z Blink 182 a společně předělali jeden z největších hitů kapely Rage Against The Machine. Důvod? Na osmdvacet let staré skladbě je podle nich stále aktuální každé slovo textu.

Machine Gun Kelly interview: Mezi lidmi v Japonsku bych vypadal jako Godzilla

Run the Jewels - Walking in the Snow

„S*rem na to, proč čekat. Svět je zamořenej sra*čkama, takže tady je něco syrovýho k poslechu, zatímco se s tím budete vyrovnávat. Doufáme, že vám to přinese trochu radosti,“ vysvětlili Run the Jewels, jedna z nejžhavějších kapel současného hip hopu, proč vydali své čtvrté a očekávané album o pár dní dříve. 

Ve skladbě Walking in the Snow přitom Killer Mike rapuje: „Jste tak otupělí, že sledujete fízly, jak dusí chlápka jako jsem já / dokud můj hlas nepřejde z křiku v šepot: nemůžu dýchat.“ Skladba přitom vznikla už na konci loňského roku a pojednává o smrti Erica Garnera, který byl udušen policistou v roce 2014.

Dub Pistols & Rhoda Dakar - Stand Together

Přestože většina posluchačů chápe reggae jako pohodovou muziku zahalenou do marihuanového dýmu, jamajský žánr byl vždy především hlasem utlačovaných a přehlížených.

Dub Pistols pálili v Lucerna Music Baru ostrými náboji

V reakci na aktuální situaci přizvali britští Dub Pistols za mikrofon zpěvačku Rhodu Dakar, s níž natočili singl Stand Together s jednoduchým sdělením - pokud se lidí spojí, dokáží překonat všechno. Bývalá frontwoman dívčí kapela The Bodysnatchers je od 80. let výraznou postavou hnutí 2tone, které mělo (a stále má) boj proti rasismu a bezpráví vepsané v DNA.

Pussy Riot (feat. Parcas, Dillom, Muerejoven) - 1312

Ruskou art-punkovou kapelu v našich končinách proslavil především Miloš Zeman díky vulgárnímu vyjadřování v Českém rozhlasu. Není to ale jen český prezident, kdo rád provokuje. Pussy Riot rády a často kritizují ruskou vládu a bojují za práva žen stejně jako proti dalším absurdním nespravedlnostem moderního světa.

VIDEO: Pussy Riot oslavují vaginu a zesměšňují Donalda Trumpa

Tentokrát spojily síly s argentinskými umělci jménem Parcas, Dillom a Muerejoven a vydaly singl 1312. Název písně je číselným přepisem akronymu ACAB, tedy All Cops Are Bastards. V písni kritizují násilí na ženách, jehož se policie dopouštěla během protivládního povstání v loňském roce, aktuální je ale i vzhledem k současné situaci v USA. To vše doprovází halucinogenní animovaný videoklip.

LL Cool J

„Po čtyři sta let klečíte na našich krcích,“ začíná klasik rapu LL Cool J skladbu, kterou natočil a capella ve svém domově pár dní po vraždě George Floyda. V emocionálním videu rapuje o tom, že pokračovatelé práce Malcolma X, Martina Luthera Kinga a Marcuse Garveye právě dospívají a nastal čas na změnu. „Americké hřbitovy jsou plné kostí černých lidí / a já vám nemusím říkat, že  Breonna Taylor byla zavražděna ve svém vlastním domě,“ končí rapper skladbu. 

 

Terrace Martin feat. Kamasi Washington - Pig Feet

Nejvíce písní o aktuálním americkém hoření pochází z prostředí hip hopu, který je už dlouho přirozeným jazykem africké diaspory v USA. Vybíráme singl Terrace Martina, který napsal skladbu plnou bezprostředních pocitů po vraždě George Floyda. Za mikrofonem se k němu připojili kolegové Denzel Cury, Daylyt a G Perico, na saxofon hrál Kamasi Washington. Videoklip je sestříhán z policejních zásahů proti demonstrantům a končí seznamem Afroameričanů zabitých rukou policie, který svou délkou může ilustrovat, proč mnoha lidem zas a znovu došla trpělivost.

Dre - Captured On iPhone

Název skladby mladého rappera odkazuje na počet vražd Afroameričanů, které byly zachyceny na mobilní telefon. A přes všechny důkazy se situace vůbec nemění. „Tohle je pro všechny duše, které zachytil iPhone," opakuje Dre v mrazivém refrénu. Většinu obětí policejního násilí totiž kolemjdoucí nezachytili. Rapper je členem dua Cool & Dre a do skladby nasamploval původní zvuky ze záběrů zatýkání a umírání George Floyda. Mrazivé.

Kendrick Lamar - Alright

Nelze skončit jinak, než hymnou hnutí Black Lives Matter. Kendrick Lamar se v roce 2018 stal vůbec prvním rapperem, jemuž byla udělena Pulitzerova cena za hudbu. Získal ji také díky albu Damn., na němž autenticky vykreslil běžný život v černošských komunitách i policejní brutalitu, sám pochází z kalifornského Comptonu. „Budeme v pořádku,“ opakuje Lamar v refrénu, který zpívaly davy protestujícím po celém světě. Slova naděje na aktuálních demonstracích nahradilo o poznání syrovější „nemůžeme dýchat".

60. ročník Grammy: Nejvíce cen si odnesli Bruno Mars a Kendrick Lamar

Text: Tomáš Kocián, Ondřej Horák

Témata: Bob Mould, Hüsker Dü, Kendrick Lamar, Machine Gun Kelly, Travis Barker, Dre, LL Cool J, Mr. Bungle, Mike Patton, Terrace Martin, Dub Pistols, Rhoda Dakar, Pussy Riot

zavřít