LIVE: Machine Gun Kelly si svým pop punkovým cirkusem podmanil Prahu

Vydáno 20.09.2022 | autor: Dominik Pavliš

Bez pár dní přesně po třech letech se do České republiky vrátil Machine Gun Kelly v rámci světového turné pod názvem Mainstream Sellout, které jede k příležitosti vydání stejnojmenné desky. V průběhu celé šňůry se představí zajímaví hosté včetně Avril Lavigne, Travise Barkera, blackbeara, Trippieho Redda, WILLOW, PVRIS, Ianna Diora nebo 44phantom. Právě poslední dva jmenovaní se objevili na pražské zastávce.

LIVE: Machine Gun Kelly si svým pop punkovým cirkusem podmanil Prahu LIVE: Machine Gun Kelly si svým pop punkovým cirkusem podmanil Prahu

Machine Gun Kelly
Praha, Fortuna hala
19. 9. 2022

44phantom hrál svou půlhodinku pro poloprázdnou halu. Dojem ze setu poměrně zajímavého umělce, který ve své tvorbě balancuje mezi popem a poprockem, bohužel zkazil příšerný zvuk. Druhým speciálním hostem byl Iann Dior, který má na Spotify téměř stejně posluchačů jako samotný Machine Gun Kelly. Na pódiu se objevil pouze s kytaristou, který sloužil spíše jako jakási kulisa. První polovina setu výrazně chladnější než druhá, která byla naopak zábavná. Playback je již v rapu standardem a u Diora třeba ocenit, že drtivou většinou odrapoval a ozdpíval. Nechyběly hity jako Mood a Emotions.

Machine Gun Kelly se v Praze vznášel ve vrtulníku a kouřil na pódiu cigára

Začátek show hlavní hvězdy odstartovala animace, po které Machine Gun Kelly visící na žebříku od kýčovité kulisy vrtulníku odzpíval úvodní skladbu born with horns z desky, které je turné věnováno. Toto dávalo tušit, že koncert bude plný podobných výstřelků, ve kterých si umělec libuje.

V bezmála třicetiskladbovém setlistu se objevily například písně concert for aliens, drunk face, fake love don’t last, na které živě featoval IannDdior či don’t sleep, repeat, při které se zase objevil 44phantom, který je původním autorem skladby. Samozřejmě nechyběly hity jako například my ex’s best friend, bloody valentine nebo emo girl. Všichni, kteří si koupili lístky na sezení, se od prvního okamžiku koncertu zvedli ze svých sedaček a nechali se unášet koncertem, který byl zábavný a bez jediného hluchého místa. Příjemný cirkus, který, dalo by se říci, propojil fanoušky dvou odlišných žánrů.

Machine Gun Kelly se ve své tvorbě přesunul kompletně do pop punku, ve kterém se očividně cítí velmi dobře a živé koncerty jsou toho jasným důkazem. Jednoduché skladby s chytlavými refrény, ohně, macho pózy a kouření cigár na pódiu. Všechna klišé, která bychom jiným neodpustili, u MGK procházejí jakoby nic. I ve dvaatřiceti letech je z něj cítit mladistvá rebélie a opravdovost. V neposlední řadě však i zápal pro žánr a odvaha udělat z rapu tak velký krok. To, co ještě před několika málo lety vypadalo jako „úlet“ s Travisem Barkerem a Yungbludem, předpovědělo, kam se bude zpěvákova tvorba v následujících letech dále ubírat. Řeč je samozřejmě o poslední skladbě I Think I’m OKAY z ještě plně rapového alba Hotel Diablo.

Nutno podotknout, že výše zmíněné není výčitka umělci, nýbrž naopak poklona. Pokud bychom se chtěli pouštět do hlubších úvah, nejspíše bychom zjistili, že u Machina Guna Kellyho je také velmi důležité jeho charisma, díky němuž táhne na branku, a díky kterému si takové věci může dovolit. Pozitivem je, že mladší ročníky vyrůstající víceméně pouze na rapu, dokáže oslovit i kytarovou hudbou a může být jakousi pomyslnou vstupenkou po pátrání dále v ostatních, nerapových žánrech. A to se cení.

Text: Dominik Pavliš, foto: Tereza Slowiková
Témata: Machine Gun Kelly, Mainstream Sellout, 44phantom, Iann Dior, Fortuna hala

4,00

čtenáři

hlasuj
zavřít