Vydáno 03.02.2018 | autor: Dominik Pavliš
Hugh Masekela byl významný jihoafrický trumpetista, kterého jsme v Česku viděli na festivalu Colours of Ostrava v roce 2012 nebo o dva roky později na Strunách podzimu. Byl nazýván "otcem jihoafrického jazzu", svůj žánrový přesah ale dokazoval také spoluprací s rockovými muzikanty, například s Paulem Simonem, U2 či skupinou The Byrds. Zemřel ve věku 78 let letos v lednu.
Celým jménem Hugh Ramapolo Masekela se narodil 4. dubna 1939 v jihoafrickém městě Witbank. Otec byl zdravotní inspektor a sochař a matka pracovala jako sociální pracovnice. Už jako dítě se začal učit zpívat a hrát na klavír. V této době byl do jisté míry vychováván babičkou, která provozovala nelegální bar určený pro horníky.
Zemřel trumpetista Hugh Masekela, otec jihoafrického jazzu a bojovník proti apartheidu
Když bylo Hughovi 14 let, viděl film Mladík s trumpetou, ve kterém Kirk Douglas ztvárnil postavu trumpetisty. Okamžitě po jeho zhlédnutí měl jasno, čím chce být. První trumpetu mu daroval arcibiskup Trevor Huddleston. Na tom by nebylo nic moc zajímavého, kdyby nebyla po samotném Louisi Armstrongovi.
Masekela požádal tehdejšího lídra místního souboru, aby ho na trumpetu naučil. Díky Hughovu talentu šla výuka velmi dobře, brzy si nástroj osvojil. Jeho spolužáci se také začali zajímat o různé nástroje, což zanedlouho vedlo k založení Huddleston Jazz Bandu - prvního dětského orchestru v Jižní Africe. Roku 1956 Hugh nastoupil do Alfred Herbert’s African Jazz Revue.
Do své hudby přenášel emoce a své životní zkušenosti. I konflikty a vykořisťování, které Jihoafrická republika během padesátých a šedesátých let zažívala. To vše ho vedlo k tomu, aby prostřednictvím své hudby šířil přání politické změny. Byl opravdový umělec, který ve své muzice živě líčil boje a smutky, stejně jako vášně a radosti. Protestoval proti otroctví, vládě a strachu. Později dokonce složil skladbu na počest Nelsona Mandely. Díky jeho autentičnosti se brzy dostavil i komerční úspěch.
Po sharpevillském masakru v roce 1960, kdy bylo policií zastřeleno 69 protestujících proti rasové diskriminaci, se Masekela rozhodl opustit zemi. V tom ho podpořili jeho přátelé, kteří mu dopomohli do londýnské Guildhall School of Music. Nedlouho poté se přestěhoval do Spojených států, kde v letech 1960 - 1964 studovat klasickou trumpetu. Za ženu si vzal Mariam Makebu, rovněž známou jihoafrickou zpěvačku a aktivistku, se kterou se ale po dvou letech rozvedli.
Za svůj život vydal přibližně padesát desek, třikrát byl nominován na cenu Grammy a účinkoval také v dokumentárním filmu Amandia!: A Revolution in Fourt-Part Harmony. V roce 2004 vydal svou autobiografii Still Grazing: The Musical Journey of Hugh Masekela.
Hugh Masekela zemřel v Johannesburgu 23. ledna 2018 ve věku 78 let. Přičinou byla rakovina prostaty.
Témata: Hugh Masekela, Nelson Mandela, Mariam Makebu