Ian Anderson se chystá do České republiky: 5 zajímavostí o rockové opeře Jethro Tull

Vydáno 13.12.2015 | autor: Josef Martínek

Vůdčí osobnost legendárních Jethro Tull se v lednu vrátí do České republiky. Ian Anderson vystoupí 29. ledna v pražském Foru Karlín a o den později v Multifunkční aule Gong v Ostravě. Přijíždí s projektem, který oslavuje život Jethro Tulla, agronoma, který dal jeho kapele jméno. Je v tom ale i trocha fantazie. 

Ian Anderson se chystá do České republiky: 5 zajímavostí o rockové opeře Jethro Tull Ian Anderson v Praze v roce 2013. Foto: Mirek Valenta

PRŮKOPNÍK ZEMĚDĚLSTVÍ OŽIJE
Rocková opera Jethro Tull mapuje život vynálezce secího stroje, který žil na přelomu 17. a 18. století. Jeho slávu v oblasti zemědělství připomněla kapela kolem Iana Andersona v 60. letech, když jeho jméno přijala za svůj název. "Nevěděl jsem, o koho šlo. Myslel jsem si, že náš agent si to jméno vymyslel. Neuvědomil jsem si, že jsme se pojmenovali po historické postavě," přiznává dnes Anderson. Děj příběhu, který v Česku představí, byl ale trochu upraven a přizpůsoben současnosti.

Ian Anderson se k nám v lednu vrátí s rockovou operou o Jethro Tull

CO BY BYLO, KDYBY...
"Proč bych ho nemohl umístit do dnešního světa jako biochemika, zkoumajícího geneticky modifikované organismy?" líčí muzikant, jak došel k myšlence přesunout Tullův život do blízké budoucnosti. "Jde o jistý způsob oslavy jeho života a jeho příběhu, i když je to přetvořeno do jiné podoby. Ta ukazuje, co by Jethro Tull znamenal pro zemědělství, kdyby se narodil někdy koncem 50. nebo na začátku 60. let minulého století. Vysvětluje, jakým směrem si myslíme, že by se jeho život ubíral," dodává.

PŘÍBĚH UKRÝVÁ KAPELNÍ BEST OF
I když má rocková opera koncept oslavy životního osudu zemědělského génia, ochuzeni nebudou ani ti, které tento rozměr moc nezajímá a chtějí si prostě poslechnout ty největší hity Jethro Tull. Hudebník, který se kamarádí s flétnou i kytarou, totiž přiznává, že 80 % show tvoří právě jakési "best of" jeho domovské formace. Speciálně pro účely rockové opery ale dopsal 5 úplně nových písní, aby jimi doplnil chybějící místa v celku.

FOTOREPORT: Ian Anderson vrátil Prahu o čtyřicet let v čase

JAK NAPASOVAT HITY DO DĚJE?
Zařadit ty nejznámější písně Jethro Tull do dějových souvislostí přitom nebyla snadná práce. Dlouho si prý lámal hlavu třeba s tím, jak zapracovat song Agualung. "Někdejší Jethro Tull v dětství a v mládí trpěl plicní poruchou, což byl také důvod, kvůli kterému dvakrát podstoupil takovou letní léčebnou cestu do Itálie. Utíkal do teplejšího, suššího klimatu, kde se pokoušel zlepšit své zdraví a zároveň se trochu poučit o vývoji zemědělství cizí země. Jméno Aqualung dostal chlápek z mé písně proto, že měl ten chrchlavý dech způsobený bronchitidou a spaním po ulicích. A tak jsem byl náhle schopen upravit příběh tak, že mladý moderní Jethro Tull jde studovat práva do Oxfordu a skončí, jak tomu bývá v mnoha univerzitních městech, na ulici vedle lidí bez domova. Objeví se tam jistý chlápek, který se na něj pověsí, sleduje ho na každém kroku, a to Aqualung. Chtělo to text trochu přepsat, aby seděl," vysvětluje. Třeba Locomotive Breath nebo Heavy Horses ale zapadly zcela přirozeně. 

ANDERSONA POHÁNÍ ZLOST
Čím to, že je Ian Anderson i ve svých 68 letech tak aktivní a kreativní? Kupředu ho totiž žene zlost. "Je to jedna z věcí, které podporují kreativitu. Kdyby nebyly v lidském arzenálu emocí ty špatné, jako zlost, žárlivost, zuřivost, tak by nebyl žádný Shakespeare. Tak nějak je potřebujeme, protože jsou velkou hnací silou, vášní, chceš-li. Ta se pak může projevit v lidském duchu prostřednictvím natáčení filmů, psaní knih, a samozřejmě také hudby," vyznává se skotský rodák. Fanoušci těšící se na některý z českých koncertů tak mohou jedině doufat, že při přípravě aktuálního projektu mu někdo pořádně hnul žlučí.

Josef Martínek, zdroj: Fan Club Jethro Tull (www.jethrotull.cz), Jan Sobel - interview

zavřít