LIVE: Frankie Cosmos a Porches za(u)jati ve vlastním mikrosvětě

Vydáno 02.06.2016 | autor: Ondřej Bambas

Na konci května pomalu končili Porches a Frankie Cosmos své evropské turné. Jednou z posledních zastávek byl pražský klub MeetFactory, v jehož foyer čekala na kapely malá stage s minimalistickým nasvícením volně spuštěných žárovek. A také zaplněný prostor tleskajících fanoušků.

LIVE: Frankie Cosmos a Porches za(u)jati ve vlastním mikrosvětě Porches přitáhli fanoušky do MeetFactory. Foto: Julie Hrnčířová

FRANKIE COSMOS + PORCHES
MEETFACTORY, PRAHA
30. 5. 2016

Smíchovský klub za tratí už funguje několik let. Občas se stalo, že nebyla kapacita velkého sálu zcela zaplněna, tak se začaly pořádat koncerty jen na půlku. Od letoška se v případě menšího zájmu přesouvají akce do foyer, čímž vzniká zcela nový zážitek v prezentování show. Ne že by se koncerty do zadní části, kde normálně stojí šatna, nehodily, ale doufejme, že do menších prostorů, případně ven před vchod už se malé události přesouvat nebudou.

Klubová sezóna se blíží do finále: Sentiment Dinosaur Jr. versus progres Three Trapped Tigers

S Frankie Cosmos to naštěstí bylo všechno jiné. A celý večer dával pokupě smysl. Z horního proskleného patra sledovali vystoupení kolegové z Porches, kteří, když si jeden z členů zrovna čistil zuby, byli zavoláni k výpomoci na pódium. Po minutové choreografii se opět vrátili do backstage a Frankie Cosmos pokračovali v představování krátkých etud svého světa.

Jak zmínila zpěvačka Greta v rozhovoru pro Radio Wave, ráda se přizpůsobuje aktuálnímu prostředí, v němž se nachází. A kus svého života dokázala vnést i na pódium, kde zcela dokonale nefungovaly odposlechy a ven občas proniklo také několik chyb, lépe vystihnout náladu skladeb by ovšem asi nešlo. Ať už to byla stylizace v XXL tričku po tatínkovi, nevyholené podpaží, nesmělá klávesistka nebo polaroidové focení z davu a prapodivný stagediving, vše do sebe zapadalo.

vložte odkaz, text nemažte

Jestliže Frankie Cosmos připomínali začínající kapelu ze střední, které to hraje nejlépe před publikem seskládaným z kamarádů a spolužáků, Porches už byli minimálně skupinou univerzitních mazáků. Nebo spíše těch, kteří se na školu vykašlali a začali si dělat, co chtějí. A navíc jim to jde sakra dobře. Naživo měly písně díky baskytaře větší groove a kytary s bicími zněly také opravdověji. Jen ten synťákový podklad držel lehátko Porches na hladině bazénu, tak jak tomu je na nejnovější desce Pool.

K závěru navíc poodhalili svou kytarovější tvář, která roztancovala i samotné hudebníky Frankie Cosmos. Greta seshora několikrát poslala na pódium svému milému pusu, Aaron se nic neříkajícími průpovídkami prokousal až do závěru vystoupení a všem to vlastně bylo jedno, že se nic z mluvených slov nedozvěděli. Ono to tlachání bylo daleko upřímnější a výpovědnější než hláška "We love you, Prague" a koneckonců i přiznání baskytaristky, že její dědeček pochází z Česka.

Povedený večer ve společnosti dvou svěžích jmen indie scény východního pobřeží USA. Nahlédnutí do bezstarostného života mladých Američanů, malý kousek New Yorku ve světlech čtyř žárovek na pódiu pražského klubu. Foyer s kouzlem, které pro tento večer fungovalo výtečně, a navíc se to dalo sledovat i zvenka. I když by si interpreti zasloužili větší pozornost, ta atmosféra byla pro tu stovku přihlížejících tak akorát.

 text: Ondřej Bambas, foto: Julie Hrnčířová

4,50

čtenáři

hlasuj
zavřít