LIVE: Grape festival - hlavně se stylem!

Vydáno 16.08.2016 | autor: redakce

Zatímco u nás se můžeme pyšnit vysokým počtem festivalů různých žánrů, na Slovensku je tomu jinak. Mezi ty největší a nejznámější bychom bez váhání zařadili Pohodu, Top Fest a právě Grape festival. Další větší a mainstreamové open airy bychom však u našich sousedů hledali asi marně. 

LIVE: Grape festival - hlavně se stylem! K headlinerům festivali patřil i Jake Bugg. Foto: Pavel Mužák


GRAPE FESTIVAL
PIEŠŤANY
12. - 13. 8. 2016

Na první pohled do nejrůznějších detailů vyšperkovaný areál a v něm dominující hlavní Grape stage více než Česko nebo Slovensko připomínal spíše festival zahraničního rázu. Domácí atmosféru navodil vysoký počet vystupujících interpretů z České republiky, a byla to právě i "naše" kapela, která celý festival odstartovala.

FOTOREPORT: Na Slovensku se vytáhli: Grape festival hostil Bloc Party, Milky Chance i MØ

JAKO PRVNÍ MĚLI PLNO BILLY BARMAN

V českém klubu jsou už jako doma, v posledních letech se jim pomalu ale jistě daří svoji hudbu exportovat také do zahraničí. Ano, řeč je o brněnských Ghost Of You. Vhodně rozvržený časový plán mezi jednotlivými scénami naštěstí umožňoval snadný přechod mezi vystoupeními, dalším navštíveným tedy byl DJ set Kinet, který vyslechli tehdy ještě přísedící posluchači u hlavního pódia. Uhrančivým vzhledem i zpěvem si poprvé podmanila rozsáhlý prostor a na něm tančící návštěvníky americká zpěvačka Norma Jean Martine se svojí doprovodnou kapelou. Zdánlivě nenápadná následnice Lany Del Rey, Selah Sue a dalších již světoznámých zpěvaček bez zbytečného prodlužování zpívala hit za hitem, chvíli jen za mikrofonem, poté i s vlastním doprovodem na piano.O první "vyprodaný" koncert se zasloužili domácí Billy Barman, kterým se jako první kapele podařilo téměř kompletně zaplnit jednu ze stanových scén festivalu Suzuki stage. Billy Barman jsou festivalovou stálicí, a to kromě samotné oblíbenosti u fanoušků i díky tomu, že jeden ze členů patří i do pořadatelského týmu festivalu, návštěvníci už tedy sami dobře vědí, co od tohoto uskupení čekat.

vložte odkaz, text nemažte

KYTAROVÁ MAGIE BUGGA

Jakmile se začala blížit osmá večerní a s ní i vystoupení mladého britského písničkáře Jake Bugga, začaly se prostory před hlavním pódiem podobat bitevnímu poli o to, kdo si najde co nejlepší možné místo. Jake Bugg byl naprostým právem označen za jednoho z headlinerů, svojí pověsti odměřeného floutka s kytarou dostál do poslední noty a svým typickým projevem odehrál jak známé hity jako Lighting Bolt, Simple Pleasures, Two Fingers či Broken, tak i jen prozatím méně známé písně z posledního alba On My One.Po odeznění posledních tónů Jakeovy kytary se část publika rozprchla do všech směrů festivalového areálu, ať už za občerstvením nebo jiným vystoupením, část z nich už však rovnou zůstala na svých místech s očekáváním vystoupení . Té bohužel nečekané technické potíže přerušily naplánovaný set, vše se však včas podařilo vyřešit, znovu zprovoznit, a tak mohlo vystoupení dánské královny tanečního popu po pár omluvných slůvkách pokračovat.

AUDIO: Pozor, letí nový singl Kamikaze od MØ

Drtivá většina návštěvníků se pak ihned přemístila na Suzuki stage za looperujícím beatboxerem Dub FX. Tomu stačilo jen pár efektů, mikrofon a vlastní hlas, aby si svým uhrančivým a sympatickým projevem podmanil nejen dámská srdce v publiku a samovolně přeměnl svůj set v nekončící párty. I přes obrovskou salvu podpory však musel uvolnit místo následujícím vystupujícím. PLÁŽ I BALÍKY SLÁMY

Všudypřítomná skvělá atmosféra byla zapříčiněna i tím, že provoz areálu fungoval po celý čas festival bez přestání, hudební produkce tak pokračovala do brzkých ranních hodin a ani poté nebyli návštěvníci nuceni opouštět areál a odebírat se ke spánku. Pokud jim to jejich tělo ještě dovolilo, mohli se bavit dál. Stejně tak si mohli odpočinout v různorodých "chill out" zónách, na hamacích, v plážové zóně festivalu nebo na přistavených balících slámy.

Probuzení do druhého dne pak bylo hlavně na několika slovenských interpretech, zatímco hlavní stage ožívala nejprve s DJ Vecem a následně tanečním Swing Society Orchestra, na ostatních scénách se ukázali rapeři Kokosy na snehu, psychedeličtí Bad Karma Boy a v poslední řadě i uhrančivé mysteriózní duo Bulp.Speciální vystoupení si přichystali Walter Schnitzelsson, jejichž zpěvák Jozef Rezník nastoupil na pódium na stoličce po těžké zlomenině nohy a následných operacích. Ani to jim však nijak nebránilo v odehrání plnohodnotného a skvělého setu, svoje osobní účinkování na festivalu pak ještě J. Rezník vygradoval hostováním při jedné písni výše zmíněných Bad Karma Boy, či když se ještě později objevil na pódiu znovu se svým dalším projektem Para.

Jedním z nejpříjemnějších překvapení festivalu bylo vystoupení belgických Oscar And The Wolf. Postupně přicházející západ slunce dodal tanečnímu electropopovému vystoupení tu správnou festivalovou atmosféru. Na posluchačích i na samotné kapele bylo vidět, jak snadno se interpret se svým posluchačem někdy dokáže spojit a vytvořit obrovskou dávku společného nadšení. Extravagantní projev ústřední postavy Maxe Colombie pak přispěl k jinak skromné vizuální stránce vystoupení a kromě poslechového zážitku si tak přišel na své i zrak přítomných návštěvníků.

FINÁLE S BLOC PARTY A TANEČNÍ MUZIKOU

Písničkářskou složku vystupujících rozšířilo i duo Milky Chance, které přijelo nejen se svým největším hitem Stolen Dance. Dvojici zpěváka a kytaristy Clemense Rehbeina a producenta Philippa Dausche doplnil ještě Antonio Greger, jenž přispěl působivou hrou na zdánlivě jednoduchý nástroj - foukací harmoniku.

Sebevědomým dojmem pak působilo na hlavním pódiu závěrečné "živé" vystoupení Bloc Party, od kterého fanoušci dostali přesně to, co očekávali. Nezbývalo než se ještě více těšit na závěrečná DJ vystoupení Netsky a Klangkarussell, kteří festival pomyslně uzavírali. Elektronická, a zejména drum'n'bassová hudba však zněla areálem až do časného rána, podobně jako předchozí den.

Grape potvrzuje svoji pevnou pozici mezi největšími slovenskými festivaly a pomalými a rozvážnými kroky se blíží svému "staršímu sourozenci" Pohodě. O něco pomaleji pak i stále poněkud vzdálenému pomyslnému cíli - maďarskému Szigetu.

text: Matěj Chalupa, foto: Pavel Mužák

Témata: Grape festival, Bloc Party, Jake Bugg, Milky Chance, Netsky, Klangkarussell, Billy Barman, Ghost Of You

4,00

čtenáři

hlasuj
zavřít