Vydáno 19.03.2022 | autor: Pája Lindová
Ve filmech je hudba velmi důležitým prvkem. Tvoří jejich náladu a napomáhá gradaci děje. My jsme se podívali na osmičku soundtracků, které patří mezi ty nejznámější. V článku se tak dozvíte více o skladbách, jež zazněly ve snímcích Tenkrát na Západě, Purple Rain, Pulp Fiction, Horečka sobotní noci, Osobní strážce, Bezstarostná jízda, Lví král a Titanic.
Ennio Morricone se podepsal pod nespočet filmů. Dělal hudbu ke gangsterkám, westernům, ale i válečným dramatům. Mezi jeho nejznámějším pracím patří soundtrack k filmu Tenkrát na Západě z roku 1968. Při jeho poslechu se všem okamžitě vybaví typické znaky oblíbených westernů. Zpomalené záběry, detaily na tváře hlavních hrdinů, města uprostřed nicoty. Zajímavostí je, že Morricone hudbu skládal na základě scénáře. Až podle hudby se začal natáčet samotný film, což ve většině případů bývá naopak. A jak fanoušci filmu mnohokrát uvedli, právě díky soundtracku se k němu rádi vrací.
Nesmrtelné soundtracky | Tenkrát na Západě: Velké emoce, které neomrzí
O soundtracku Purple Rain ke stejnojmennému filmu se mluví jako o geniálním. Od otevírající Let´s Go Crazy přes vášeň překypující The Beautiful Ones až právě po titulní skladbu... Každá z nich je svým způsobem ohromující, stejně jako výkon zpěváka. Zároveň platí, že jde o jeho asi nejpopovější album, které se stalo tím zásadním. Prince za něj dokonce získal Oscara i cenu Grammy.
Chuck Berry, jméno, které si lidé s písní You Never Can Tell asi nespojí. Okamžitě jim totiž vyvstane na mysli film Quentina Tarantina Pulp Fiction, který se do paměti diváků zapsal hlavně díky ikonickému tanečku Johna Travolty a Umy Thurman. Právě herečka měla z tanečního čísla velké obavy. Věděla, že má po boku skvělého tanečníka, a tak se bála, aby tanec přesvědčivě zvládla. Navíc neměla dobré pocity ani z písně, pod níž se právě Berry podepsal. Sám režisér Quentin Tarantino ji musel uklidňovat slovy, že je všechno perfektní. A jak se ukázalo, měl pravdu. Skladba zazněla i v seriálu Teorie velkého třesku, kde na ni tančí Johnny Galecki.
Song jako takový vypráví o svatbě dvou teenagerů a jejich následném životě. Mladý muž žije v bytě zařízeném z věcí ve výprodeji. Najde si však práci, díky které se stane docela movitým. Nakonec si koupí automobil a cestuje do New Orleans, kde se konala svatba, aby s dívkou oslavil společné výročí. Každý refrén končí slovy "c'est la vie,' say the old folks, 'it goes to show you never can tell".
Bez soundtracku Roberta Stigwood by Horečka sobotní noci jistě nebyla považovaná za americkou klasiku. Album producenta se drželo šest měsíců na vrcholu hitparády Billboard a je jedním z nejprodávanějších na světě. Tři ze skladeb nahráli Bee Gees, a to konkrétně Stayin’ Alive, How Deep Is Your Love a Night Fever. Hitem číslo jedna se však stala skladba If I Can´t Have You Yvonne Elliman, za jejímž textem rovněž stojí zmiňovaní Bee Gees.
Bodyguard patří mezi nejprodávanější soundtracky všech dob. A není těžké uhádnout, proč. Skladby na něm jsou totiž nabité emocemi. Od Whitney Houston je jich na desce celkem šest a všechny se staly světovými hity. I Will Always Love You, I Have Nothing, I´m Every Woman, Run To You a Queen of the Night, Jesus Love - písně, které všichni znají i třicet let po uvedení snímku. Kromě Houston se pak na soundtracku podíleli také Lisa Stanfield, Curtis Stigers, Joe Cocker a Sass Jordan, Alan Silvestri, S.O.U.L. S.Y.S.T.E.M. a Kenny G s Aaronem Nevillem.
Amerika, období hippies, drog a svobody. O tom všem je film Bezstarostná jízda, který doprovází z velké části hudba skupiny Steppenwolf. Především pak skladbu Born To Be Wild si fanoušci oblíbili. Je nazývána také hymnou motorkářů, vydaná byla v roce 1968. Popisována je mimo jiné jako první heavy metalová píseň a Bezstarostná jízda není jediným snímkem, ve kterém skladba zazněla. Objevila se i ve Nymphomaniac nebo Nekonečném příběhu, používala ji pak rovněž NASA, která ji pouštěla svým astronautům jako budíček.
Soundtrack ke Lvímu králi překračuje hranice jazyka i hranic. Hansi Zimmerovi se povedlo to, co by si přála spousta hudebních skladatelů. Jeho hudbě v tomto snímku rozumí každý, bez ohledu na věk či národnost. Pojem "hakuna matata" dnes zná díky němu každý, mnozí si však v souvislosti se Lvím králem vybaví moment, kdy Simba přijde o svého otce a dívá se na něj z vysokých skal. Právě v tom okamžiku zaznívá This Land, jedna z nejznámějších písní z filmu. Ten doplňují mimo jiné i ruchy, které jsou ve zvířecí říši důležité. Například lví řev je ve skutečnosti řev tygrů. Tvůrci ho použili, protože se jim zdál lví řev málo hlasitý a dominantní.
Titanic a My Heart Will Go On, skladba, která se po uvedení filmu dostala na první místa hudebních žebříčků. Dodnes se jí pak prodalo přes 27 milionů kopií. Původně měla ve snímku zaznít verze norské zpěvačky Sissel Kyrkjebø. Nakonec píseň nazpívala ale i Dion a skladatele Jamese Hornera, který se rovněž podílel na filmech Apollo 13, Star Trek 2 nebo Avatar, čekalo těžké rozhodování. "Se Sissel jsem si byl velmi blízký, zatímco Celine jsem znal od jejích osmnácti a už jsem pro ni předtím napsal tři písně pro film. To ale bylo ještě předtím, než se proslavila. Lidé z marketingu tehdy neodvedli práci, jakou měli. Cítil jsem, že jí něco dlužím," uvedl.
O videoklip ke skladbě se postaral Bille Woodruff a vydaný byl v roce 2017. Dion s ní pak vystoupila před pěti lety na Billboard Music Awards, kde bylo připomenuto dvacáté výročí snímku.
Text: Pavlína Lindová, Andrea Štipčáková, foto: promo filmů
Témata: Tenkrát na Západě, Purple Rain, Pulp Fiction, Horečka sobotní noci, Osobní strážce, Bezstarostná jízda, Lví král, Titanic, soundtrack
0,00
čtenáři
hlasuj