Prezidentské volby: Pro koho hlasují Petr Janda, Michal Hrůza nebo Ewa Farna?

Vydáno 14.01.2018 | autor: Nicola Bernard

Česká veřejnost během uplynulého víkendu žila prvním kolem prezidentských voleb. Na sociálních sítích i speciálně pro iREPORT.cz se k nim vyjadřovala také řada předních českých osobností, ať už z oblasti hudby, nebo divadla a filmu. Koho podpořila známá jména? Komu dá svůj hlas v dalším kole voleb například Petr Janda nebo Michal Hrůza?

Prezidentské volby: Pro koho hlasují Petr Janda, Michal Hrůza nebo Ewa Farna? Prezidentské volby: Pro koho hlasují Petr Janda, Michal Hrůza nebo Ewa Farna?

Michal Hrůza (zpěvák, Michal Hrůza a kapela Hrůzy)
"Moji milí hudební přátelé, volil jsem pana Drahoše... Tak hodně štěstí ve finále!"

Petr Janda (zpěvák, Olympic)
,,Budu volit profesora Drahoše."

Ewa Farna (zpěvačka)
"Často se k politickým událostem nevyjadřuju, i když na ně svůj názor mám. Dovolte, že to jednou za čas udělám, ať víte, jaký názor má holka, které jste dali lajk. Jsme rádi za úspěch Jiřího Drahoše v prvním kole, za kandidaturu zajímavých osobností a napínavé volby! Ať už jste volili pana Fischera, pana Hilšera či Horáčka, cíl je myslím jeden. Mít za prezidenta důstojnou, reprezentativní, spolehlivou a slušnou osobnost. Před několika měsíci jsme měli možnost se osobně setkat s Drahošovými a po několika hodinovém setkání smím tvrdit, že by tento prezidentský pár byl dobrým morálním vzorem, ke kterému lze vzhlížet. A to je důležité!"

Karel Gott (zpěvák)
,,Současné prezidentské klání sleduji velmi bedlivě, nejen z pohledu názorů a vizí jednotlivých kandidátů, ale zejména z jejich celkového projevu. K volbám půjdu, o prezidentských kandidátech s rozvahou přemýšlím," prozradil držitel několika desítek hudebních ocenění. ,,Budu proto volit člověka, kterého si vážím, jehož myšlenky a názory jsou mi blízké, a vím, že naši republiku bude opět dobře reprezentovat. A mohl by dle mého obstát i v nelehké době, která nás nepochybně čeká," dodal. Česká hudební legenda tak neporušila svoji tradici, kdy nevyslovila jméno svého kandidáta.

Krátce po ukončení prvního kola voleb uvedl stávající prezident Miloš Zeman ve svém proslovu, že měl od Karla Gotta podporu. Téměř okamžitě byl ale nařčen ze lži, protože sám několikanásobný Český slavík se proti slovům hlavy státu ohradil. "Jako vždy, při všech volbách, jsem jmenovitě nepodpořil žádného kandidáta. Proto ani jejich výroky nekomentuji," uvedl Gott.

VIDEOROZHOVOR - Petr Janda: Kdybych byl mladej, půjdu studovat na Berklee

Aňa Geislerová (herečka)
"Jsem nadšená, že bude druhé kolo, a věřím, že se všichni semkneme a zvolíme si něco nového a důstojného. Já i v druhém kole, stejně jako v tom prvním, budu volit pana Drahoše."

Zdeněk Troška (filmový režisér)
"Dopadlo to podle očekávání - že nejvíc dostane pan prezident Zeman a na druhém místě se umístí pan Drahoš. Překvapilo mě, jak málo procent dostali ti, co nejvíc vykřikovali. Ať to byl pan Horáček nebo pan Topolánek. Vyšlo to hlavní, že zvítězil pan prezident Zeman a na druhém místě je pan Drahoš. V druhém kole bych pořád volil pana prezidenta Zemana, volil jsem ho teď a budu ho volit i v příštím kole. To bezesporu. Mám ho rád, vážím si ho. Je to člověk vzdělaný, velice sečtělý."

Jiří Bareš (zpěvák, Maniac)
,,Moc jsem v prvním kole přál úspěch Hilšerovi a jsem rád, že s tak málo prostředky získal tolik hlasů. Miloš Zeman není dobrý prezident a já si přeji změnu. Drahoš je skvělý člověk a hlas v druhém kole má ode mě jistý. Jsem rád, že bude druhé kolo, a že součet všech demokratických kandidátů o mnoho převyšuje výsledek Zemana. Není to podle dobrý prezident a přeji si změnu. Volím v druhém kole Drahoše."

Lukáš Doksanský (bubeník, Arakain)
,,Čekal jsem lepší výsledek. Druhýho kola voleb se už pravděpodobně nezúčastním, nějak to pro mne ztratilo smysl. Buď volit Zemana, jehož neskonalá podpora Babiše je pro mne naprosto nepřijatelná, a nebo paní Drahošovou. Myslím, že je totiž úplně jasný, kdo u nich doma nosí kalhoty. Drahoš to určitě není a tím pádem je pro mne jako prezident rovněž nepřijatelnej. On je jen marketingová figurka s falešnýma brýlema. Umí říct během jedný minuty pětkrát nevím, aby se hlavně nikoho nedotknul. To prostě není kandidát na prezidenta ani omylem. Navíc mi asi ne náhodou připomíná Husáka. Budu samozřejmě ještě přemýšlet, ale nevím, nevím, nevím..."

Ilona Svobodová (herečka)
Budu volit rozumného a reálného kandidáta, který může Miloše Zemana porazit.

Daniel Hůlka
(zpěvák)
Zpěvák dlouhá léta patří mezi ty, kteří veřejně podporují současného prezidenta. „Pana prezidenta znám, je to čestný člověk, který se nikdy nenechal zkorumpovat. Pracuje pro naši zemi, přestože na něj novináři jen plivou a špiní ho. Mohl by si říct, že to nemá zapotřebí, a vzdát to," prozradil. ,,Ale on jde naopak znovu do toho a my musíme udělat všechno pro to, aby vyhrál," dodal.

Jan Rosák (herec)
"Zdálo se, že nejvíce politických zkušeností mají Fišer a Topolánek, ostatní sice vynikají slušností, která je v kontextu se stávajícím prezidentem také docela zásadní, ale já budu volit profesora Drahoše. Ze všech kandidátů na mne působí nejserióznějším dojmem. A to není vůbec málo," řekl herec. "Zrovna sedíme a oslavujeme narozeniny mé pětileté vnučky a právě jsme pozvedli číše, protože Zeman zatím klesl pod čtyřicet procent. Myslím si, že profesor Drahoš v druhém kole uspěje proti tomu člověku, kterého ani jmenovat nemůžu, a pochopitelně budu volit jeho. Pevně doufám, že se všichni rozumní lidé dají dohromady," dodal.

Vojtěch Krása (kytarista, AERBO)
,,Já osobně jsem volil Hilšera jakožto mladýho člověka, který na mě působil velice otevřeně a svěže. Nicméně výsledek prvního kola jsem čekal a nyní fandím Drahošovi a podpořím ho v druhém kole."

Ivan Vyskočil (herec)
Budu volit Miloše Zemana, protože je nejlepší.

Jan Čenský (herec)
"Po prvním kole jsem jako sportovec zůstal na velmi nepopulární bramborové příčce. Řídil jsem se podle hesla - první volba srdcem, druhá rozumem. Určitě budu volit pana akademika Drahoše. Je mi velmi blízký svým chováním, vzděláním a elegancí."

VIDEOROZHOVOR - Michal Hrůza interview: Díky desce Sám se sebou jsem si splnil hned několik snů 

Petr Varhaník (zpěvák, Halford revival)
,,Přestože nejsem žádný přehnaný "Zemanovec", tak jsem už před pěti lety volil ve druhém kole Miloše Zemana. Stejně tomu bylo letos v prvním kole a na 100%. budu volit Miloše Zemana i v kole druhém! Důvod je jednoduchý, protikandidát je jen loutka zločinecký EU! A rozhodně by nebyl prezidentem ČR, ale spíš EU. Po zvolení tohoto podivného pána, kterého ještě do nedávna ani nikdo z nás vůbec neznal, by následovala invaze statisíců muslimů do Česka. Pronásledování a utlačování vlastenců. A islamizace společnosti, ke které se Drahoš hlásí, by měla zase lehčí průběh. Havloidi nás stále chtějí tlačit někam, kam většina národa nechce! Tahle země je naše a není pro všechny. Proto budu ve druhém kole volit Miloše Zemana! A teď pro ty, co se věčně ohánějí důstojností a reprezentací funkce prezidenta: (o tom, že prezident Havel vypadal jako skřet a byl taky věčně nalitej, se tady nebudu ani vyjadřovat. A to jakože nikomu nevadilo.) Volili byste taky toho vašeho nijakýho a podivnýho pana Drahoše, kdyby byl třeba postižený a na vozíčku? Myslím, že voličstvo Drahošovo by ho právě proto rozhodně ani nevolilo. Já bych Zemana volil, třeba i kdyby byl na vozíčku a vypadal ještě hůř, než vypadá, protože prezident pracuje především hlavou! A tu má Zeman sakra v pořádku!!!! Na rozdíl od bruselské loutky Angela Drahoše,"
uvedl pro iREPORT.cz Varhaník.

PODPORU SLAVNÝCH V DRUHÉM KOLE VOLEM MÁ DRAHOŠ I ZEMAN

Mezi další podporovatele Jiřího Drahoše můžeme řadit například Davida Matáska s Danou Morávkovou, Zdeňka Svěráka, či Jana Hrušínského. Někteří z nich dokonce vyslovili jistou nesympatii se současným prezidentem. „Přál bych si, aby v každé třídě, na všech školách, všem žákům a budoucím generacím visel v rámečku slušný člověk,“ prozradil herec Tomáš Hanák. Nejvíce však Jiřího Drahoše vyznává herečka Eva Holubová. Ta je známá jako obrovská kritička současného prezidenta: „Dělat stafáž papalášům, jako je Zeman a Klaus, bych rozhodně nešla!“ vyjádřila se.

Mezi podporovateli Miloše Zemana jsou František Ringo Čech, sportovec Jaromír Jágr i Jiřina Bohdalová. ,,Nepodporovala jsem pana inženýra Zemana na předvolebních shromážděních, jen jsem mu dala svůj hlas a po volbách jsem mu přišla pogratulovat. Úspěšní umělci se můžou s podobnými podobenkami pochlubit všichni. Většinou aniž by o to nějak stáli," uvedla Bohdalová.

Někteří se bohužel voleb zúčastnit nemohli. Jedním z nich je i písničkář Tomáš Klus s manželkou Tamarou. Ti odletěli na dovolenou, ale ještě předtím zažádali o voličské průkazy. Aby mohli volit, museli se dostavit na ambasádu v Kanadě, kde jim ale cestu k urnám zkřížili. Podle celníků si manželé koupili letenky na poslední chvíli, což je v rozporu s imigračními pravidly.

Tak jsme letěli volit. Pak si pro nás přišla paní s papírkem a našimi jmény, pak nám nikdo nic neřek, pak nás vyslýchali a řekli, že teda jó, ale že už není čím, pak zase dloooouuuhý čekání na nic, někdo furt někam volal a říkali nám, že ještě fjů minut a nakonec jsme volit neletěli, protože to není zvykem a budí to podezření na imigračním. I my, Grace? Bez legrace. Prosím běžte volit a najděte i někoho za nás,“ vysvětlil Klus na sociální síti jejich problémy na letišti.

Text: Nicola Bernard Foto: Archiv

Téma: Petr Janda, Michal Hrůza, Tomáš Klus, prezidentské volby

Mohlo by Vás zajímat

zavřít