Tatu

Vydáno 07.01.2012 | autor: Marta Šindlauerová

Tatu Tatu

 

Tatu (stylizováno jako t.A.T.u.) bylo ruské popové duo, které tvořily zpěvačky Julia Volkova (ročník 1985) a Lena Katina (1984). Skupina se kromě hudby proslavila i svou stylizací do lesbického páru, což byl ovšem, jak se později ukázalo, promyšlený reklamní trik. Nikdo již ale této skupině nezapře, že byla první (a zatím i poslední) ruskou skupinou, která se mezinárodně proslavila.

Před vznikem t.A.T.u. byly jak Julia, tak Lena ve skupině Neposedy, ve které působily i budoucí hvězdy ruské popové scény Sergej Lazarev (dnes úspěšný sólový zpěvák) a Vlad Topalov.  Neposedy se nakonec rozpadli a v roce 1999 tak mohlo vzniknot duo Tatu. Za vznik je zodpovědný velmi schopný ruský producent Ivan Šapovalov a jeho spolupracovník Alexander Voitinskiy. Katina a Volkova musely obě projít přísným konkursem, aby je producenti vybrali. Tehdy bylo děvčatům pouhých čtrnáct let.  

První singl skupiny vyšel v roce 2000 (děvčatům tedy bylo 15 a 16 let), a nazýval se Ya Soshla S Uma (později přepracován do angličtiny jako All The Things She Said). Píseň pojednává o zmatku v duši, který zažívá dívka, jež se zamilovala do jiné dívky, ovšem obává se reakce okolí. Debut 200 Po Vstrechnoy vyšel v květnu 2001. Hned první singl z něj Nas Ne Dogonyat/ Not Gonna Get Us (a i následný Ya Soshla S Uma/All The Things She Said) pobláznil nejprve Rusko a pak i celou Evropu. O rok později pak vyšla anglická verze alba nazvaná 200 km/h in the Wrong Lane a Tatu si podmanily celý svět. Vzhledem k homosexuální tematice některých segmentů své tvorby se skupina čas od času potýkala s nepochopením - mimo jiné i kvůli tomu se v některých zemích prodávaly špatně lístky na jejich koncerty; někteří lidé je označovali - nejspíše vzhledem k jejich nízkému věku - i za propagátorky pedofilie.

V roce 2003 se skupina zúčastnila Eurovize, navzdory své popularitě ale tehdy skončily na třetím místě. Kapela pak ještě vydala remixové album a v roce 2004 si dala pauzu, částečně i kvůli údajnému nezájmu ze strany Šapovalova, který podle slov dívek spíše kladl důraz na skandály než na hudbu samotnou. Jejich staronovým producentem se tak stal Sergioe Galoyan a s jeho pomocí tak vydaly Tatu desku Lyudi Invalidy. Prvním singlem byl megahit All About Us, který se umístil na první místě v mnoha světových hitparádách. Nemalého úspěchu se dočkal i druhý singl Friend or Foe, a také i třetí nasazený Gomenasai.

V roce 2007 a 2008 vyšly singly Beliy Plaschik a 220, které se oba později staly součátí čtvrté řadovka Vesyolye Ulybki. Po tomto počinu ovšem členky skupiny oznámily, že se hodlají věnovat spíše sólovým projektům. Tatu se tak oficálně rozpadly v roce 2011. Jejich poslední položkou v diskografii se tak stalo remixové album Waste Management (2009). Čas od času spolu ale Katina a Volkova jako Tatu během speciálních příležitostí vystupují (včetně olympijských her v Soči).

Diskografie:
200 Po Vstrechnoy (2001)
200 km/h in the Wrong Lane (2002)
Dangerous and Moving (2005)
Lyudi Invalidy (2005)
Vesyolye Ulybki (2008)
Waste Management (2009)

Další články interpreta

zavřít