Příběh českého hitu: Iveta Bartošová - Víš, lásko

Vydáno 08.07.2024 | autor: Andrea Štipčáková

Iveta Bartošová měla na svém kontě pěknou řádku hitů. Posluchačům jistě neunikla ani skladba Víš, lásko, která vyšla v roce 1987 na jejím debutovém sólovém albu. Text napsal Eduard Pergner, hudbu Ondřej Soukup. Jak před časem prozradil Michal Penk, videoklip klip vznikal v době, kdy se zpěvačkou začínal chodit. Nepřímo se v něm tak také objevuje.

Příběh českého hitu: Iveta Bartošová - Víš, lásko Příběh českého hitu: Iveta Bartošová - Víš, lásko

Kariéra Ivety Bartošové odstartovala v roce 1982, kdy začala veřejně vystupovat s kapelou Dianthus. Později se skrze talentové soutěže začala dostávat do širšího povědomí, až se v roce 1983 seznámila na festivalu Mladé písně v Jihlavě s Petrem Sepešim, s nímž následně nazpívala své velké hity Červenám, Knoflíky lásky nebo Medové dny.

SMRT SI ŘÍKÁ ROCK'N'ROLL: Iveta Bartošová (189.)

Po Sepešiho smrti v roce 1985 se Bartošová načas odmlčela, na jeho počest poté nazpívala skladbu Cesta je stále stejná, kterou v podstatě odstartovala svou sólovou kariéru. Brzy nato nahrála megahit Léto a seznámila se s Michalem Penkem, který byl několik měsíců jejím partnerem.

Právě v začátcích jejich vztahu natáčela Bartošová videoklip k písni Víš, lásko. Text napsal Eduard Pergner, otec moderátorky Terezy, který otextoval také skladby Ty mi smíš i lhát či Děti ráje. Hudbu si pak vzal na starosti Ondřej Soukup, přičemž ji nahrál Orchestr Ladislava Štaidl. Píseň vyšla na albu I. B, první sólové desce Bartošové, za které od Supraphonu obdržela Zlatou desku.

Na píseň v rozhovoru s Honzou Dědkem zavzpomínal i Michal Penk. „S Ivetou jsme tajili, že jsme spolu začali chodit. Ona v té době měla natáčet videoklip právě k písni Víš, lásko. A jeho režisérovi se svěřila, že spolu chodíme,“ uvedl muzikant. „A ten režisér do klipu sehnal kluka, který vypadal jako já. Je v klipu sice jenom zezadu, ale opravdu mi byl podobný. Stejné vlasy a podobně,“ odhalil po letech Penk. Dodal, že režisér tak svým způsobem poodhalil jeho vztah se zpěvačkou, který trval sedm měsíců.

Po Víš, lásko následovala série dalších úspěchů a delší hity, mezi nimi Scházíš mi čím dál víc, P.S., Svítá, Václavák nebo Půlnoční smíření. Bartošová vyprodávala koncertní turné a zahrála si i ve filmu Svatba upírů z roku 1993. Po narození syna Artura se ze scény stáhla.

Text: Andrea Štipčáková, foto: ivetabartosovaofk.cz
Témata: Iveta Bartošová, Michal Penk, Eduard Pergner, Ondřej Soukup, Víš, lásko, příběh hitu

NEJČTENĚJŠÍ

SOUTĚŽE

SOUTĚŽ: Bratři Ebenové v lomu Velká Amerika
zavřít