Příběh českého hitu: Zdeněk Svěrák a Jaroslav Uhlíř - Není nutno

Vydáno 06.08.2020 | autor: Alena Kaňová

Z počátku se zdálo, že bude jen další v řadě. Píseň Není nutno Svěrák s Uhlířem původně napsali pro pohádku Tři veteráni a pravděpodobně je tehdy vůbec nenapadlo, že se stane hitem. Děti si ji dodnes zpívají ve školkách a školách a bývá oblíbenou skladbou také u táboráku. 

Příběh českého hitu: Zdeněk Svěrák a Jaroslav Uhlíř - Není nutno Příběh českého hitu: Zdeněk Svěrák a Jaroslav Uhlíř - Není nutno

"Není nutno, není nutno, aby bylo přímo veselo, hlavně nesmí býti smutno, natož aby se brečelo," zpívá se v jedné z nejslavnějších českých skladeb, která v letošním roce 25. března zazněla na podporu bezpečnostních složek z tlampačů po celé zemi. Píseň, která v době počínající koronavirové pandemie rozveselila Česko, v jednom momentu mělo možnost slyšet přes deset milionů osob, což se žádné jiné tuzemské skladbě nepodařilo.

Jak ale vlastně tato notoricky známá píseň vznikla? Na začátku byla vzájemná spolupráce Zdeňka Svěráka a Oldřicha Lipského na filmu Ať žijí duchové. Právě Svěrák se rozhodl k filmu přizvat i Jaroslava Uhlíře. Pro něj byla tato nová práce těžkou školou, za kterou je zpětně velmi vděčný.

LIVE: Anna K. rozsvítila vyprodanou Hybernii, album jí pokřtili Zdeněk Svěrák a Jaroslav Uhlíř

Pan režisér mi neustále opakoval: Pane Uhlíř, je to dětský film. Všechno se tou hudbou musí ukázat. Když například někomu spadne hlava, musí zaznít třeba činel. Takže jsem musel natočit asi sto úryvků muziky,“ vzpomínal Uhlíř v rozhovoru pro Headliner.

Protože hudba i film se povedly, přizval režisér Lipský oba pány i k natáčení svého dalšího snímku. Tentokrát se jednalo o dnes už kultovní a legendární pohádku Tři veteráni. Protože předchozí hudba k filmu Ať žijí duchové zněla možná až moc překombinovaně, rozhodl se Uhlíř tentokrát vsadit na jednoduchost.

Melodie písně Není nutno, která vznikala na míru ke Svěrákovu textu, zaznívá ve filmu v rozličných variacích, třeba v moll podání, když na sebe ústřední hrdinové míří děly. Skladbu nechali Svěrák s Uhlířem nazpívat přímo ústředními herci, pány Rudolfem Hrušínským, Petrem Čepkem a Josefem Somrem. S trochou nadsázky dnes autoři říkají, že „Hrušínský byl v té písni první rapper u nás“.

Nějakou dobu nic nenasvědčovalo tomu, že by píseň mohla fungovat samostatně, bez vizuálního ztvárnění. Nakonec ale vyšla i na výběru písní z barrandovských filmů. Když vznikal známý televizní pořad pro děti Hodina zpěvu, navrhl jeden z dramaturgů, ať píseň nahrají, že to bude šlágr. A měl pravdu. Dodnes zaznívá z rádií, u táboráků a zpívají si ji snad všichni napříč generacemi. Ono totiž opravdu není nutno, aby bylo přímo veselo, hlavně nesmí býti smutno. A to jistě s touto písní není nikomu!

Text: Alena Kaňová

Témata: Zdeněk Svěrák, Jaroslav Uhlíř, Není nutno

zavřít