TOP 10 písní Jiřího Schelingera: Holubí dům, Jsem prý blázen jen i Jahody mražený

Vydáno 13.04.2021 | autor: Barbora Kubalová

Jiří Schelinger se dokázal uplatnit v jakémkoli žánru. Konzumní pop, romantická balada nebo nekompromisní bigbít? Talentovaný český zpěvák zvládal cokoliv z uvedeného. O tom, jaký měl pro českou hudbu obrovský význam, svědčí i jeho dodnes hrané písně. Vydejte se s námi na cestu těmi nejznámějšími.

TOP 10 písní Jiřího Schelingera: Holubí dům, Jsem prý blázen jen i Jahody mražený TOP 10 písní Jiřího Schelingera: Holubí dům, Jsem prý blázen jen i Jahody mražený


Holubí dům

Píseň Holubí dům Jiřího Schelingera v podstatě proslavila. Vznikla krátce po jeho nástupu do kapely Faraon, jejíž členy byli i Karel Šíp a autor legendární skladby, Jaroslav Uhlíř. Text pochází z dílny Zdeňka Svěráka v té době používajícího pseudonym Emil Synek.

Příběh českého hitu: Jiří Schelinger - Holubí dům

René, já a Rudolf

Na singlové desce vyšla v roce 1973 spolu s Holubím domem také píseň René, já a Rudolf. Text k ní napsal tentokrát Karel Šíp, o hudbu se pak opět postaral Jaroslav Uhlíř. Před několika lety se skladba dostala opět do povědomí posluchačů reklamou na švestkovou vodku od Rudolfa Jelínka, pro kterou píseň přezpíval Pepa Vojtek.

Šípková Růženka

Šípkovou Růženku nazpíval Schelinger už se svou dvorní Skupinou F. R. Čecha. Píseň si vypůjčil z repertoáru Deep Purple, kteří ji nazpívali pod názvem Soldier of Fortune. Zatímco David Coverdale v ní zpívá o vojákovi, který je kvůli sévmu poslání odsouzen žít v samotě, Schelinger skrze text Zdeňka Svěráka citlivě vypráví známou pohádku o krásce, která čeká na svého zachránce.

Což takhle dát si špenát

Což takhle dát si špenát je titulní skladbou stejnojmenné sci-fi komedie Václava Vorlíčka z roku 1977. Hudbu tentokrát výjimečně nesložil Schelinger sám, ale postaral se o ni Karel Svoboda. Ten mimo jiné vytvořil k filmu, ve kterém hraje špenát hlavní roli, celý soundtrack. Namísto sestřihu z filmu si vychutnejte záznam z Schelingerova vystoupení v Televariété, kde spolu s Ringo Čechem obdarovává diváky mraženým špenátem za doprovodu tanečnic oblečených do jak jinak než špenátových kostýmů.

SMRT SI ŘÍKÁ ROCK'N'ROLL: Jiří Schelinger (25.)

Hudba radost dává

Jiří Schelinger byl nejen zpěvákem, ale také hercem.V Trháku si zahrál malou roli ženicha jedné z hajného dcer, v Romanci za korunu si pak střihl rovnou sám sebe. Kromě něj si ve filmu zahráli i další přední čeští umělci, jako například Helena Vondráčková, Karel Gott, Rudolf Cortés nebo Naďa Urbánkové, Schelingerovo vystoupení však bezesporu strčilo všechna ostatní hravě do kapsy.

Ptají se lidé

Posmutnělá balada Ptají se lidé vyšla na B-straně singlu Evženie v roce 1976. Příběh o nevěrné dívce dokazuje, že František Ringo Čech není jen vtipálek, který píše rozverné písničky typu Jahody mražený nebo Což takhle dát si špenát. Přestože se skladba nikdy neobjevila na žádné Schelingerově řadové desce, právem patří k jeho nejlepším.

Lupič Willy

Schelinger s Čechem dokázali šikovně balancovat na hraně líbivého kýče (například Jahody mražený), který vyhovoval tehdejšímu režimu. Díky tomu si mohli dovolit nahrávat i tvrdé bigbítové skladby, které by jiným možná neprošly. A byla by to věčná škoda, protože hity jako Nám se líbí nebo Lupič Willy lehce obstojí i ve srovnání s tehdejší zahraniční tvorbou. Ne nadarmo kolovala fáma, že Schelinger nahradí Ozzyho Osbournea v Black Sabbath. Za zhlédnutí stojí i doprovodné video s Čechem v roli Lupiče Willyho, na kterého Schelinger líčí svou past.

Lucrezia Borgia

Skladba Lucrezia Borgia pochází z legendární desky Hrrr na ně z roku 1977, které dala i název. Opěvuje legendární „femme fatale“ Lucrezii Borgii, dceru papeže Alexandra VI., která žila na přelomu 15. a 16. století. Byla proslulá jako manipulátorka, i když ve skutečnosti byla možná právě ona manipulována svým otcem. Byla několikrát vdaná – podle toho, kdo se zrovna jevil jako politicky nejvýhodnější manžel, a byla proslulá extravagantními večírky. Její jméno se mimo jiné skloňuje v souvislosti s incestem a vraždami. Schelinger jí písní ovšem vyznává lásku a doufá, že ji „jeho píseň obhájí“.

Jahody mražený

Jahody mražený nesmí chybět v repertoáru žádné správné vesnické zábavové kapely a mnoho lidí už zapomnělo, že „hej, hej, hej“ v refrénu ve skutečnosti vlastně vůbec není. Autorem textu je Schelingerův dvorní textař, kapelník a přítel Čech. Stejně jako Svěrák si vzal inspiraci z pohádkové knížky, tentokrát se pustil do moderní variace na Dvanáct měsíčků. Kdyby chudák Maruška z pohádky také měla možnost zajít do supermarketu pro mražené jahody, ušetřila by si spoustu námahy.

Jsem prý blázen jen

Na B straně singlu Jahody mražený vyšla v roce 1980 skladba úplně jiného ražení. Posmutnělá balada vznikla jen rok před Schelingerovou tragickou smrtí, v jejímž světle získala ještě více na naléhavosti. V roce 1993 ji přezpívalo uskupení Zemětřesení. To vzniklo na základě hlasování fanoušků, kteří si zvolili Aleše Brichtu, Vlastu Henycha, Miloše Dodo Doležala a Štěpána Smetáčka, aby dokončili stejnojmenné album, které předčasně zesnulý Schelinger dokončit nestihl.

Text: Barbora Pěchová, foto: archiv iREPORT
Témata: Jiří Schelinger, Jaroslav Uhlíř, Zdeněk Svěrák, František Ringo Čech

zavřít