LIVE: Bez efektů a zbytečných řečí. Chinaski v O2 areně vsadili na největší hity, za bubny posadili syna zesnulého Pavla Grohmana

Vydáno 12.12.2024 | autor: Šárka Blahoňovská

Večer 11. prosince v pražské O2 areně patřil skupině Chinaski a jejímu třicetiletému výročí. Během tříhodinové show zazněly nové písně i klasické hity a došlo i na okamžiky překvapení. 

LIVE: Bez efektů a zbytečných řečí. Chinaski v O2 areně vsadili na největší hity, za bubny posadili syna zesnulého Pavla Grohmana LIVE: Bez efektů a zbytečných řečí. Chinaski v O2 areně vsadili na největší hity, za bubny posadili syna zesnulého Pavla Grohmana

Chinaski
Praha, O2 arena
11. 12. 2024 

Chinaski odstartovali něco po osmé večer, kdy se na LED obrazovce objevil černobílý záznam toho, jak kapela nastupuje na stage. Skupina v čele s frontmanem Michalem Malátným nejdříve otevřela dveře do světa své novější tvorby. A přiznejme si – nebylo to úplně ono. Možná to byla strategie, možná ne, ale písně z alb Frihet z roku 2022 a 11 z roku 2019 prostě nefungují tolik jako starší songy.

Chinaski oslavili v O2 areně třicet let, fanouškům nabídli stejný počet hitů

Neznamená to ale, že by nudily nebo nerozproudily publikum – vyprodaná hala od první písně reagovala dobře. Fanoušci se pohupovali do rytmu, natáčeli si videa na mobil, ale energie stoupala jen pozvolna. Zdálo se, že i kapela to vnímá, protože jakmile se ozvaly první tóny starších písní, publikum konečně chytilo dech. Fanoušci se dočkali klenotů, jako jsou rané písně skupiny Moc toho nevímRadio Bubeneč nebo Dlouhej kouř. Dokonce zazněl i Kytarista z roku 1995, kterému oprášení na jevišti O2 areny moc slušelo. 

Ačkoliv mají Chinaski na svém kontě za celou kariéru nespočet hitů, večer v největší tuzemské hale ukázali to, co Malátný tvrdí celou dobu – že jsou především bigbítová kapela. To jim sluší a hudebníci to moc dobře vědí. Možná i proto neověnčili koncert žádnými speciálními efekty v podobů ohňů a přehnaných světel, nechali za sebe mluvit hlavně hudbu. Malátný byl také skoupý na slovo. Fanouškům řekl v podstatě jen to, že je rád sám, ale dnes večer to neplatí.

Jedním z vrcholů večera tak byl moment, kdy si za bicí sedl Jáchym Grohman, syn zesnulého zakládajícího člena kapely Pavla Grohmana. Se současným bicmanem Lukášem Pavlíkem předvedli bubenickou show, která rozproudila celou halu. Světla se střídala mezi nimi a každý úder na bicí zněl jako pocta Grohmanově odkazu. Na píseň Slovenský klín přizvala kapela ženský doprovod, což přineslo čerstvou energii. Stejná zpěvačka se pak vrátila i na Dobráka od kosti. Duet, který si fanoušci pamatují z desky, znovu rozzářil O2 arenu a na chvíli nás vrátil do dob, kdy Chinaski psali hity bez té špetky patosu, kterou své singly posledních let občas okoření.

Stará křivda zapomenuta

Perfektním momentem bylo přizvání Ondřeje Škocha a Petra Kužvarta, kteří byli v roce 2017 z Chinaski vyhozeni. Pocit křivdy odvál čas, a tak oba svými dechovými nástroji obohatili hned několik písní včetně megahitu Vedoucí. Kromě výše uvedených si Chinaski přizvali i malý smyčcový orchestr nebo vokalistky, které s bandou Malátného v devadesátých letech nahrály výtečnou punkovou lahůdku Punčocháče. Nejspíš neexistuje koncert Chinaski, kde by tato píseň nezazněla, a skupina nezklamala ani tentokrát. Jako poslední pak sestava přehrála 1.signální, dost možná nepsanou hymnu jedné generace.

Příběh českého hitu: Chinaski - Punčocháče

Chinaski ukázali, že umí a že jejich hudba má trvalou sílu. A nebylo to jen nějaké nostalgické ohlédnutí za největšími úspěchy. Tahle kapela šlape a třicítka jí sekne!

Text: Šárka Blahoňovská, foto: David Zámečník
Témata: ChinaskiMichal Malátný, František Táborský, Jan Steinsdörfer, Tomi Okres, Lukáš Pavlík, O2 arena

0,00

čtenáři

hlasuj

NEJČTENĚJŠÍ

SOUTĚŽE

SOUTĚŽ: Gregory Porter v O2 Universu