LIVE: Charismatická LP v Praze - Něco na téhle Lauře je. V popu se určitě neztratí

Vydáno 28.03.2017 | autor: Josef Martínek

Pseudonym LP možná ještě neznají všichni, ovšem každý, kdo občas poslouchá rádio, musel zaručeně slyšet její hit Lost On You. Na přelomu roku totiž singl, který napsala po rozchodu s přítelkyní, kraloval českému éteru a způsobil, že oba pražské koncerty byly vyprodané v řádu minut. Je Laura Pergolizzi novou ikonou popu, nebo jen sezónní hvězdičkou? První vystoupení v narvaném sále Roxy přineslo odpověď.

LIVE: Charismatická LP v Praze - Něco na téhle Lauře je. V popu se určitě neztratí Charismatická LP v Praze - Něco na téhle Lauře je. Foto: Jana Braunová


LP
ROXY, PRAHA
27. 3. 2017

Říká se, že pravá pěvecká osobnost se pozná ihned, jak vejde na pódium. A taky že ano. Když po příjemném, ale nevzrušivém setu předskakujícího Petera Aristoneho vlažným krokem přikráčela ze zákulisí šestatřicetiletá Američanka, hned bylo jasno: Něco na téhle Lauře je.

FOTOREPORT: Beznadějně vyprodaný koncert LP v Roxy přinesl nezapomenutelný zážitek

LP nemusela ani otevřít pusu, aby upoutala pozornost svým takřka chlapeckým vzezřením (mnohým její vzhled dokonce připomíná mladého Boba Dylana) a nekonvenční osobností. A sotva začala zpívat, hned zaujala příjemnou dávkou podivínství ve svých jinak popově nakažlivých písničkách s retro příchutí. Ani nemluvě o tom, jak se musela děvčatům pod pódiem podlamovat kolena, když si po několika písničkách začala v ruce pohazovat s foukací harmonikou, na kterou předtím hrála.

PRAHA MILUJE LP, LP MILUJE PRAHU

Na přízeň svého publika si LP stěžovat rozhodně nemohla. Kromě hlasité podpory po kterékoliv odehrané písničce na pódium každou chvíli přiletěl nějaký dárek. Polštářek s nápisem We Love You dokonce zpěvačka hrdě ukázala publiku a posléze vyznání lásky divákům vrátila - jak v angličtině, tak později i českým zvoláním: Miluji tě! 

vložte odkaz, text nemažte

Ale zpět k hudbě. LP má daleko k prototypu dokonalé zpěvačky, která zpívá podle učebnic, a to jejímu ležérnímu hlasu svědčí. V nižších polohách působí až chladně, právě jistá odtažitost ale Lauřině pěveckému projevu dodává jiskru a ve fanoušcích vyvolává davovou hysterii, stejně jako její neobvyklé výšky. V těch naopak svůj vokál napíná na maximum.

V NEJVĚTŠÍM HITU SE ZTRÁCÍ, V POPU ALE NIKOLIV

Příjemná je pro návštěvníky také pestrost jejího repertoáru. Zatímco v některých písních může zpěvačka, která se po boku tříčlenné kapely dokáže sama doprovodit i na ukulele, kytaru nebo tamburínu, působit jako rock'n'rollová rebelka, jindy by zapadla do zakouřeného intimního klubu nebo by se mohla stát královnu přívrženců hippies. A aby nebylo těch asociací málo, místy nabírá její hlas takové ostří, že byste si ji spletli s kanadskými dvojčaty Tegan And Sara.

HITPARÁDY (76): Čechy i Američany si podmanil The Weeknd, rádiovým éterem lomcuje zpěvačka LP

Již teď má tak oddanou armádu fanoušků, že se zdaleka nečekalo jen na nejprofláklejší Lost On You, byť samozřejmě získala největší odezvu. Úspěch ale měly i Tightrope, Other People a další singlové i nesinglové melodie.

LP odzpívala a odehrála svých 75 minut tak, že v divácích vyvolávala všelijaké pocity - jen ne nudu. Její element je v pop music něčím novým a rozhodně obohacujícím. A vzhledem k tomu, že nadšení fanoušci ještě 10 minut po koncertě hlasitě vytleskávali zpěvačku zpět na pódium, přestože bylo jasné, že po dvou přídavcích má Laura první pražskou misi splněnou, o dalším osudu tohoto fenoménu netřeba pochybovat. LP se v popu určitě neztratí.

text: Josef Martínek, foto: Jana Braunová

Témata: LP, Lost On You, Roxy, koncerty

4,50

čtenáři

hlasuj
zavřít