LIVE: Iva Bittová, Lenka Dusilová a Monika Načeva - mezi elektronikou a šamanismem

Vydáno 19.12.2017 | autor: redakce

Na předvánoční čas si pro své posluchače připravily malé turné tři královny domácí alternativní scény. Nazvaly je jednoduše a příznačně - Spolu. A takto spolu završí turné již dnes v Ostravě. Teď ale k tomu, jak jim to spolu znělo v Brně. 

LIVE: Iva Bittová, Lenka Dusilová a Monika Načeva - mezi elektronikou a šamanismem LIVE: Iva Bittová, Lenka Dusilová a Monika Načeva - mezi elektronikou a šamanismem


BITTOVÁ/DUSILOVÁ/NAČEVA
RADOST, BRNO
18. 12. 2017


Radostné okamžiky rozhodně nezažívali návštěvníci při příchodu na koncert. Sice nemrzlo, ale zhruba půlhodinové čekání, než se člověk dostane úzkým vchodem do sálu, na hudební zážitek zrovna nenaladí. Uvnitř to pak nebylo o moc lepší, nedostatek prostoru a v průběhu i vzduchu. A tyto záležitosti se skloňovaly po skončení akce ve spoustě odcházejících skupinkách. Příště jinde/jinak?

FOTOREPORT: Iva Bittová, Lenka Dusilová a Monika Načeva: Unikátní spojení tří předních českých zpěvaček rozněžnilo Brno

Koncert zahájila trojice jako vokální trio, tedy bez jakéhokoli instrumentálního doprovodu. První přišla na řadu tvorba Moniky Načevy, ke které se přidal ještě i DJ Five, s nímž zpěvačka dlouhodobě spolupracuje, aby zahráli skladbu Jdeš krajinou. Doprovázely ji i její kolegyně, Iva Bittová houslemi a vokály, Lenka Dusilová kytarou a vokály loopovanými.Sety Ivy Bittové se, pro ni typicky, zakládaly hlavně na vokální improvizaci, repertoárově zejména pak na lidové hudbě různých národů. Z českých zazpívala například známou Ej, lásko lásko, kterou si s ní pobrukovalo i mnoho lidí v sále. Zazněla ale také její skladba z alba s Fajtem - Peřiny, kde kytaru místo zmíněného muzikanta skvěle zastala Lenka Dusilová. Zpěv pak Bittová samozřejmě různě prokládala a kombinovala s houslemi a s různými perkusivními nástroji.

Lenka Dusilová ze svojí tvorby představila polskou píseň Duszo moja a Indiánky, v nichž právě hodně využívá loopování a další elektroniky, takže i když hraje sólově, k posluchačům se ve výsledku valí masa hudby. A jak už bylo zmíněno, ať již pomocí elektroniky, kytary nebo vokálů významně budovala hudební složku skladeb svých kolegyň.Celý večer tak osciloval někde mezi šamanismem a elektronikou, stejně jako individuální projev umělkyň - šamanismus ztělesněný v Ivě Bittové a jejích improvizacích, snovou elektronikou a muzikantstvím Lenky Dusilové a tvrdší elektronikou Moniky Načevy. Jejich světy a hlasy se však vzájemně velice dobře prolínaly - naposledy pak v přídavku, v improvizovaném vokálním triu.

text: Nikola Illeová, foto a video: Alena Petříková

Témata: Iva Bittová, Lenka Dusilová, Monika Načeva, Spolu

4,00

čtenáři

hlasuj
zavřít