LIVE: Nebe vzali Pražany do vesmíru, sázka na koncept se jim vyplatila

Vydáno 27.10.2017 | autor: Josef Martínek

Pro menší či středně velké kapely bývá často obtížné se něčím odlišit, ukázat fanouškům svou unikátnost. Návod, jak se s tím vypořádat, dává svým aktuálním turné skupina Nebe. Inspirovala se totiž svým vlastním názvem a diváky bere na plavbu vesmírnou lodí.

LIVE: Nebe vzali Pražany do vesmíru, sázka na koncept se jim vyplatila LIVE: Nebe vzali Pražany do vesmíru, sázka na koncept se jim vyplatila


NEBE
VÝSTAVIŠTĚ PRAHA, KŘIŽÍKŮV PAVILON C
26. 10. 2017

I když mají za sebou Nebe několik úspěšných singlů v rádiu a po jarní novince Souřadnice už tři řadové desky, dát svému koncertu nějaký konkrétní koncept opravdu potřebovali. Také na pražském Výstavišti totiž platilo, že jejich repertoár je spíš plný vyrovnaných, dobře napsaných a zprodukovaných popových či pop-rockových písniček, než že by v něm vyčnívaly dva tři jasné hity.

FOTOREPORT: Nebe předvedli v Praze na Výstavišti nebeskou show

Co ale vyčnívalo, byl prostor, ve kterém se koncert odehrál. Fanoušky totiž pětice muzikantů přivítala v třináctimetrové kopuli, která připomínala vesmírnou loď. Po celém jejím obvodu mohli diváci během vystoupení sledovat projekce vesmírných obrazců, ale občas třeba i záběrů z videoklipů nebo v závěru vznášejících se lampionů štěstí. Tento 360tistupňový zážitek navázal na květnové křty desky v ostravském planetáriu a dodával koncertu nový rozměr.

Dalším nepřehlédnutelným vizuálním jevem byla neonově osvícená loďka, symbol desky Souřadnice, která podobně jako mikrofony v průběhu večera měnila barvy. I když byl koncert limitován kapacitou kopule, kam se vešlo méně lidí než do některého ze zavedených pražských klubů, kapela svou show koncipovala skoro jako by hrála ve velké hale. Nemohly tedy chybět ani sprcha konfet nebo poletující bublinky. Fanoušky jistě potěšil i moment, kdy je frontman Petr Harazin vyzval k tanci a vyhlásil soutěž o nejlepšího tanečníka večera. Ta nakonec mezi finalistkami skončila nerozhodně.

TOP 7 nejoriginálnějších českých koncertů prvního pololetí 2017: Emma Smetana Mezi vlaky nebo Nebe v planetáriu

Co se týče písniček samotných, ty nové z desky Souřadnice se v repertoáru Nebe usadily s naprostou samozřejmostí a vedle těch starších a osvědčených pomohly vytvořit kompaktní devadesátiminutový set. Hrálo se energicky, jako v jedné z novinek Ruce v otěžích nebo roztančeném singlu Padáky, i melancholicky, když Harazin v písni Bezvědomí zpíval, že čas plyne rychleji, než by si přál. Nejpřekvapivější okamžik ale přišel, když Nebe na chvíli zapomněli na popovou produkci a zařadili folkovou píseň Země/Nezemě, z většiny zahranou jen s akustickou kytarou a harmonikou.

Své nejvýraznější kousky si Nebe nechali až do přídavku - předposlední Pláštěnky dokázaly všechny přítomné roztančit a finální balada Vteřina zase "rozmávat". Z čistě hudebního hlediska šlo o povedený koncert se slušným zvukem i dobrým výkonem skupiny, který by se ale nebýt všech těch astronomických specialit jen těžko něčím vyčlenil ze standardu. O to důležitější je, že se hudebníci nezalekli technické a logistické náročnosti svého vesmírného projektu a přinesli divákům něco navíc. Tudy vede cesta do hudebního nebe. 

text: Josef Martínek, foto: Majka Fillová Amalker

Témata: Nebe, Souřadnice, Výstaviště

3,50

čtenáři

hlasuj
zavřít