Nebe interview: Tři roky jsme hledali Souřadnice

Vydáno 07.04.2017 | autor: Josef Martínek

Havířovská skupina Nebe sice vydává už svou třetí desku, poprvé ji ale doplnila i o tématický koncept. Album Souřadnice je inspirováno vesmírem a křest proběhne 6. května symbolicky v ostravském planetáriu. "Chtěli jsme vše kolem alba pojmout trochu jinak, než doposud," vysvětlují tento krok v rozhovoru zpěvák Petr Harazin a kytarista Štěpán Petrů.

Nebe interview: Tři roky jsme hledali Souřadnice Nebe interview: Tři roky jsme hledali Souřadnice

Říká se, že třetí deska je pro řadu kapel zlomová. Přemýšleli jste o ní takto?
Petr Harazin: Já osobně jsem takto přemýšlel už o druhé desce (smích). Každopádně s touhle jsme si dali nejvíc práce. Vybírali jsme z největšího množství písniček, spoustu již hotových nahrávek jsme hodili do koše, protože jsme došli k tomu, že takhle znít nechceme. 
Štěpán Petrů: Nebyla to jen dema, která jsme vyhodili, ta končí v koši běžně. V tomhle případě už to byly opravdu hotové nahrávky, u nichž jsme předpokládali, že je použijeme. Desku díky tomu vydáváme s tím, že je na ní to nejlepší, co v nás momentálně je.

VIDEO: Nebe zpívá v novince do Bezvědomí, album vyjde v první půlce roku

Album má vesmírný koncept, jak jste k němu došli?
Petr: Odpíchli jsme se od písničky Souřadnice. Přemýšleli jsme o tom, jak je vesmír obrovský a člověk je v něm tak maličký. Byli jsme v období plném hledání, změn, vyhazovali jsme písničky, přišel nový basák, změnili jsme vydavatelství... Zjistili jsme, že jsme vlastně tři roky hledali ty pomyslné souřadnice.

V souladu s tímto konceptem album pokřtíte v planetáriu v Ostravě. To je netypické místo, jak tam bude křest 6. května probíhat?
Štěpán: V planetáru budeme ten večer samozřejmě i hrát a k tomu na 360stupňové kopuli budou promítány speciální animace, které nám pro ten účel vytvořitli astronomové. Bude to tedy audio-vizuální zážitek se vším všudy. Dokonce nám album pokřtí robot. Vejde se tam zhruba 100 lidí, ale když bude velký zájem, můžeme přidávat další termíny. Vesmírný koncept samozřejmě bude mít také naše podzimní turné.

vložte odkaz, text nemažte

V minulosti jste jezdívali turné společně s jinými interprety, byli jste na šňůře například s Jelenem, se Support Lesbiens a Ewou Farnou a naposledy s Mirai. Spojíte se i tentokrát s nějakou spřátelenou kapelou?
Štěpán: Chtěli bychom tentokrát jet turné sami ze sebe. Je možné, že s sebou někoho vezmeme, ale byla by to předkapela, někdo z mladých interpretů. Společná turné nám rozhodně dala spoustu zkušeností, zažili jsme hodně legrace, navíc to pokaždé bylo jiné. Například s Mirai jsme to měli vymyšlené tak, že se kapely opravdu střídaly a byla to jedna velká show, neprobíhalo to tak, že vystoupila jedna skupina a pak ta druhá.

Z PÓDIA ODCHÁZÍME V MOKRÝCH DRESECH

V dnešní době bývá velmi důležité se něčím odlišit, abyste nebyli zaměnitelní. Máte vy jako Nebe něco specifického, podle čeho vás lidé zaručeně poznají?
Petr: Myslím, že máme. Na koncertech ze sebe dáváme úplně vše, z pódia odcházíme v mokrých dresech a jdeme rovnou za fanoušky sdílet s nimi aktuální pocity ihned po vystoupení. Tohle je třeba věc, kterou nedělá mnoho kapel u nás ani v zahraničí. Konceptuálností alba jsme chtěli naši charakterističnost pouze podtrhnout.
Štěpán: A já bych ještě dodal, že věříme, že i naše hudba bude díky této desce pro lidi dost signifikantní.

LIVE: Kapely Nebe a Mirai přivezly do Olomouce energii, kopec zábavy i "táborákové" hraní

Pro většinu středně velkých nebo menších skupin je v kariéře milníkem moment, kdy se jim podaří nahrát velký hit, písničku, kterou lidé z rádia slyší od rána do večera. Je podle vás některá z vašich písní takto zásadní?
Petr: Určitě ten velký hit ještě nemáme. Máme písničky, které lidi znají, když hrajeme na festivalech, často se stává, že právě když zařadíme singly Pláštěnky nebo Vteřina, zastaví se a poslouchají. Ale nedá se říci, že by některý z těch singlů byl tak známý, aby nás vystřelil do pater, kde bychom toužili být. Věříme, že se na nové desce najde. Já osobně mám moc rád písničku Ruce v otěžích, teď jsme vydali singl Bezvědomí, který je na nás nezvykle pomalý, což byl záměr. Pak chceme zase překvapit o něco údernějšími, živějšími songy. Inspirovali jsme se i našimi oblíbenými zahraničními kapelami, jako jsou Biffy Clyro, Mumford and Sons nebo Coldplay.
Štěpán: Navíc je třeba dodat, že všechno není jen o tom megahitu. Byli bychom moc rádi, kdyby se nějaká taková píseň našla a rádia ji hrála, ale víme, že je i spousta dalších faktorů, které nás můžou posunout vpřed.

V začátcích kariéry vám lidé často vyčítali, že zníte podobně jako Kryštof. Je to už minulost, nebo se s podobnými názory setkáváte ještě dnes?
Petr: Občas se s tím ještě setkáváme. Lidé mají zafixováno, že nám Richard Krajčo produkoval první desku, se svou tehdejší manželkou nám dělal i management. Nebudu zastírat, že jistá inspirace tam byla, protože na Kryštofu jsem vyrostl. Richard pro nás bude vždycky mentor. Pokaždé, když máme něco nového, radíme se s ním a zajímá nás jeho názor. Ze začátku nás srovnávání dost štvalo, protože jsme se cíleně nesnažili nikomu podobat. Ale vždycky jsme se nad to dokázali povznést.
Štěpán: Myslím, že někteří lidi to trochu říkají už z principu. Přijde mi, že nás budou nazývat kopií Kryštofu i v případě, že bychom dělali death metal. Snažíme se tím proto nezabývat, nikdy jsme nedělali hudbu proto, abychom někoho kopírovali. V Česku zase nemáme tolik "velkých" kapel, a protože lidi mají tendenci pořád srovnávat, přirozeně si vyberou jednu ze škatulek Kryštof, Chinaski nebo Kabát.

NA DESCE JSME MOHLI MÍT EWU FARNOU NEBO LUCII BÍLOU

Na desce vám hostuje zpěvačka Karolína Vrbová, která zpívala už na minulém albu Než se rozední. Čím vás tak přesvědčila, že jste ji podruhé oslovili ke spolupráci?
Petr: Pochází z muzikantské rodiny, je u nás trochu neobjevená. Nazpívali jsme spolu písničku K pyramidám. Byla původně o tón výš, což mi sedělo, ale jí moc ne. Posunuli jsme ji tedy o tón níž, kde se pro změnu necítím jistě já (smích). Ale ona tam alespoň vynikla.

Některé kapely si raději zvou na desku mediálně známé hosty, aby tím zaujaly širší posluchačskou obec. Vy jste tímto způsobem neuvažovali?
Petr: Duet jsme nabízeli Ewě Farne, ale měla v té době už několik jiných spoluprací, pak jsme měli skoro domluvenou Lucii Bílou. Ta se společnou písničkou souhlasila, ale nakonec ji nepovolilo její vydavatelství, protože v té době vydávala svoji desku Hana. Na té jsme se autorsky podíleli. Zrovna s Lucií Bílou bych si ale do budoucna moc rád zazpíval.

Máte ještě nějakou další "vysněnou" spolupráci?
Štěpán: Líbilo by se nám zkusit něco netradičního.
Petr: Skvělé by bylo mít třeba písničku s Katem z Prago Union. Dostat do naší hudby hip hop by mohlo být zajímavé.

text: Josef Martínek, foto: BrainZone

Témata: Nebe, Souřadnice, planetárium, Kryštof

zavřít