ANDĚLSKÉ TIPY: Kdo v sobotu získá okřídlené sošky? Asi Kryštof. A kdo dál?

Vydáno 08.04.2016 | autor: Josef Martínek

Už v sobotu vypukne v Hudebním divadle Karlín jubilejní 25. ročník cen Anděl. Kromě klasických kategorií budou vyhlášeni i Andělé dvacetipětiletí. Favoritem večera bude jednoznačně kapela Kryštof, nominovaná hned čtyřikrát, za kterou může navíc uspět i frontman Richard Krajčo coby Zpěvák roku. Kdo další by mohl vyhrát? Zahráli jsme si na bookmakery, vzali jsme v potaz i to, že ne vždy jde pouze o kvalitu samotných nahrávek, a tipujeme, jak asi jednotlivé kategorie dopadnou. 

ANDĚLSKÉ TIPY: Kdo v sobotu získá okřídlené sošky? Asi Kryštof. A kdo dál? Kryštof na turné k albu Srdcebeat. Foto: Jarda Noska

SKUPINA ROKU
Nominace: Kryštof - Srdcebeat, Slza - Katarze, Tata Bojs - A/B
Dva tradiční vítězové a jeden nováček, takové je rozložení sil v kategorii Skupina roku. Slza sice v uplynulém roce zažila raketový vzestup nahoru a momentálně patří k nejžádanějím mainstreamovým jménům, ale kdyby porazila ostřílené stálice jako Kryštof a Tata Bojs, bylo by to jednoznačně překvapení. Jasným favoritem jsou Kryštof - nadšené recenze, vyprodané haly, rádiové hity, pět cen ze Žebříku i multiplatinové prodeje desky Srdcebeat hovoří v jejich prospěch. A jak naznačují výsledky z minulých ročníků, mix všech těchto vlastností je většinou předpokladem andělského úspěchu. 
Šance na vítězství podle redakce iReportu: Kryštof 55 %, Tata Bojs 30 %, Slza 15 %

Nominacím na Anděly vládne Kryštof, bodují i Barbora Poláková, Slza či David Koller

ZPĚVÁK ROKU
Nominace: David Koller - ČeskosLOVEnsko, Miro Žbirka - Miro, Kryštof - Srdcebeat 
Richard Krajčo se sice coby frontman Kryštofu dostal i do kategorie Zpěvák roku, hlavním kandidátem na ocenění ale není. Hlasy akademiků si za své album Miro, natočené v londýnských Abbey Road Studios, jistě zasloužil i Miro Žbirka, ale pokud vše dopadne podle předpokladů, vyhraje David Koller. Nejen proto, že se jeho projekty těší dlouhodobé oblibě fanoušků i kritiků, ale především za ceněné album ČeskosLOVEnsko. To podle mnoha názorů znamená důležitý milník v jeho sólové tvorbě. 
Šance na vítězství podle redakce iReportu: David Koller 45 %, Miro Žbirka 30 %, Richard Krajčo 25 %

ZPĚVAČKA ROKU
Nominace: Barbora Poláková - Barbora Poláková, Ewa Farna - G2 Acoustic Stage, KLARA. - Home
Kategorie zpěvaček je možná nejotevřenější ze všech. Jestliže v posledních ročnících se na prvním místě pravidelně střídaly Lenka Dusilová a Aneta Langerová, letos nezvítězí ani jedna z nich. Kdo to tedy bude? Protože složení akademie je pestré a zahrnuje kritiky, obchodníky i dramaturgy, bude záležet, jaký úhel pohledu při volbě převládl. Největší rádiový hit měla Nafrněná Barbora Poláková, nejvřelejších recenzí se dočkala Klára Vytisková. Přesto by mohla vyhrát Ewa Farna, která loni ukázala své možnosti na akustickém živáku a také zaujala virálním hitem Mám boky jako skříň. Poprvé (a zatím naposledy) dostala Anděla jako šestnáctiletá dívenka, možná už přišel čas na repete. 
Šance na vítězství podle redakce iReportu: Ewa Farna - 40 %, KLARA. - 35 %, Barbora Poláková - 25 %

VIDEO: Tomáš Klus byl cenou ze Žebříku nadšen, Ewa Farna dostala i pivo

OBJEV ROKU
Nominace: Barbora Poláková - Barbora Poláková, Sebastian, Slza - Katarze
Našlapaná je letos i kategorie nováčků. Každý z nominovaných má na kontě minimálně jeden zásadní hit, na objevy indie scény se tedy tentokrát vůbec nedostalo (na rozdíl od nedávné minulosti, kdy měli šanci Never Sol či Monikino Kino), což je trochu škoda. Barbora Poláková sice se svou Nafrněnou pobláznila republika a Sebastian získal za Toulavou cenu na Českém slavíku, dá se ale očekávat triumf Slzy. Přece jen, davová mánie, kterou momentálně u fanoušků vyvolává, se jen tak zastavit nedá. 
Šance na vítězství podle redakce iReportu: Slza - 60 %, Sebastian - 20 %, Barbora Poláková - 20 %

ALBUM ROKU
Nominace: David Koller - ČeskosLOVEnsko, Kryštof - Srdcebeat, Slza - Katarze
Coby Objev roku nejspíš obstojí, ale k Albu roku ještě skupina Slza nedospěla. Cenu v této kategorii proto nejspíš pozvedne buď David Koller, nebo Kryštof. Znovu přitom platí, že Krajčo a spol. mají daleko větší šanci, mimo jiné proto, že na Srdcebeatu se pokusili o světový zvuk. V produkci amerických kolegů dali dohromady roztančenou a moderně znějící nahrávku, která na české scéně v minulém roce zanechala nejvýraznější stopu. A také byla nejčastěji předmětem diskuzí. 
Šance na vítězství podle redakce iReportu: Kryštof - 60 %, David Koller - 30 %, Slza - 10 %

SKLADBA ROKU
Nominace: Barbora Poláková - Nafrněná, Chinaski - Každý ráno, Kryštof - Ty a já, Kryštof - Srdcebeat
Byť je Kryštof favoritem skoro všude, v kategorii skladeb to úplně neplatí. Mírnou nevýhodou je pro ně fakt, že se v nominaci objevují hned se dvěma skladbami, takže se hlasy akademiků rozdělí mezi ně, z čehož mohou těžit soupeři. Třeba Chinaski se singlem Každý ráno. Nejvýraznější písní minulého roku ale byla tak jako tak ta od Barbory Polákové - Nafrněná. Její klip už mimochodem dosáhl na 12 a půl milionu zhlédnutí na YouTube. Po fanoušcích v Žebříku tak nejspíš Polákovou ocení i andělská akademie. 
Šance na vítězství podle redakce iReportu: Nafrněná - 45 %, Ty a já 25 %, Každý ráno 20 %, Srdcebeat 10 %NEJPRODÁVANĚJŠÍ ALBUM ROKU
Alba skupin Kabát či Slza šla v minulém roce také pořádně na dračku, divili bychom se ale, kdyby Nejprodávanější deskou roku nebyla ta od Kryštof. Srdcebeat se stal nedávno multiplatinový, takže ho má doma už pár desítek tisíc fanoušků. Kolik jich bylo, to se zřejmě dozvíme už v sobotu večer. Kromě toho budou oceněni i interpreti dvacetipětiletí. 

text: Josef Martínek, foto: Jaroslav Noska

zavřít