Nominační tipy Žebříku (I.): Vítězství obhajují Anna K. a Tomáš Klus, o ceny usilují i Marek Ztracený nebo Ewa Farna

Vydáno 03.02.2019 | autor: Andrea Štipčáková

Blíží se 8. březen a s ním i vyhlášení tradiční ankety Žebřík. V kategorii zpěvaček se pokusí obhájit své prvenství Anna K, o vítězství mezi zpěváky zabojuje například Tomáš Klus, který si loni z plzeňského DEPO2015 odnesl hned čtyři sošky. Nominované v obou kategoriích vám představujeme níže. Pro své favority můžete hlasovat až do konce února na www.anketazebrik.cz.

Nominační tipy Žebříku (I.): Vítězství obhajují Anna K. a Tomáš Klus, o ceny usilují i Marek Ztracený nebo Ewa Farna Nominační tipy Žebříku (I.): O vítězství budou bojovat Tomáš Klus, Ewa Farna, Thom Artway a další


ZPĚVAČKA

Aneta Langerová

Aneta Langerová patří v nominacích kategorie Zpěvačka mezi stálice. A nechybí v nich ani letos. Na scéně se dvaatřicetiletá interpretka objevuje už od roku 2004, kdy se stala vítězkou pěvecké soutěže SuperStar. Od té doby vydala již čtyři studiová a tři živá alba, z nichž poslední spatřilo světlo světa v roce 2017. Loni jí kromě koncertování vyšla ve spolupráci s Bárou Hrzánovou audiokniha Pane Bůh, tady Anna, k níž nahrála několik písní.

Aneta Langerová rozzářila předvánoční Český Krumlov

 


Anna K.

Obhajovat své loňské vítězství bude Anna K, která v minulosti ovládla ženskou kategorii celkem čtyřikrát. Naposled své příznivce ohromila albem Světlo, jež se od těch ostatních liší svým pozitivním nádechem. K desce loni v dubnu vyrazila na turné po velkých sálech, které završila vystoupením ve zcela vyprodaném Foru Karlín ve společnosti Kühnova dětské sboru a dalších hostů. Záznam v září odvysílala Česká televize.

Anna K. odstartovala turné Moje světlo v Ostravě za doprovodu dětí i Miraie Navrátila

 


Barbora Poláková

Pokud někdo v českém showbyznysu oplývá originálními nápady a kreativitou, je to bezesporu Barbora Poláková. Její video k písni 2-8-5 z loňského alba ZE.MĚ se stalo vůbec prvním živě přenášeným klipem na Instagramu. Snímek vznikl na jeden záběr, byl pořízený na smartphone a zapojilo se do něj mnoho zpěvaččiných přátel a dalších českých influencerů. Jeho dosah byl tak velký, že si jej všimli redaktoři časopisu Music Ally. Ti video označili za jednu z padesáti nejlepších marketingových kampaní roku.

Barbora Poláková se svým živě přenášeným klipem na Instagramu sklízí uznání v zahraničí

 


Ewa Farna

Přidá Ewa Farna ke své sbírce ocenění další sošku? I ona byla letos nominována mezi nejlepší pětici zpěvaček, zabojuje tedy o své druhé vítězství. V roce 2018 nadchla ostravské publikum, když vystoupila za doprovodu Janáčkovy filharmonie Ostrava v tamním Gongu, zazářila také s videem k písni Málo se známe, v níž zpívá o chybějící interakci mezi lidmi. Na podzim se uskutečnil první ročník jejího česko-polského Ewa Festu, na který se sjeli fanoušci z různých koutů střední Evropy.

VIDEO: Ewa Farna v novince Málo se známe oslavuje různorodost

 


Lenny

Lenny slaví úspěchy nejen na domácí, ale také na zahraniční scéně. Loni se objevila ve výběru osobností "30 pod 30" české obdoby magazínu Forbes a dařilo se jí také po pěvecké stránce. V dubnu představila svůj nový singl Enemy, jenž vypustila do světa jako první ochutnávku ze svého chystaného druhého alba. Videoklip k němu patří mezi zpěvaččiny dosud nejvýpravnější, Lenny v něm nabízí svůj pohled na dnešní zábavní průmysl. V listopadu vydala krátce před startem svého MMXVIII turné skladbu Home, v jejíž vizuální podobě si na rozdíl od ostatních klipů tentokrát vůbec nezahrála. Úspěšný rok završila koncertem ve Foru Karlín s propracovanou show. 

Hudební ceny Žebřík: Nominace ovládla Lucie. Šanci mají i Tomáš Klus, Barbora Poláková, Marpo, Monkey Business, Mydy Rabycad či Thom Artway

 


ZPĚVÁK

Dan Bárta

Dan Bárta prožil loňský rok na cestách. Svou šňůru Mezi vrcholy odstartoval v březnu ve Znojmě, poslední koncert pak odehrál až 19. prosince v Brně. Během letní pauzy brázdil české festivaly, kde stejně jako na svých vlastních vystoupeních fanouškům představil nové písně z připravované studiovky, která by měla vyjít v letošním roce. Koncertoval také se skupinou J.A.R., která hojně připomínala své úspěšné album Eskalace dobra. 

Dan Bárta s Illustratosphere a Komorní filharmonií Pardubice zazářili v pražském Kongresovém centru

 


Marek Ztracený

Rok 2018 byl pro Marka Ztraceného bezesporu jedním z nejdůležitějších. Ve své kariéře totiž zaznamenal významný milník, a to deset let působení na české scéně. Kulaté jubileum oslavil stylově, a to dvěma vyprodanými koncerty v Praze a jedním v Brně. Na všech zároveň pokřtil své nové album Vlastní svět, z nějž pochází taktéž píseň MinuLost. Kvůli jejímu klipu Marek Ztracený loni na jaře procestoval během šestapadesáti hodin šest evropských zemí. Činil se také autorsky, když napsal titulní písně na nová alba Karla Gotta a Hany Zagorové.

Marek Ztracený pokřtil Vlastní svět ve vyprodané Roxy, kmotrem byl Kuba Ryba

 


Miro Žbirka

Ani Miro Žbirka v loňském roce rozhodně nezahálel. Jeho první polovinu strávil z velké většiny ve studiu, aby mohl v říjnu vydat Double Album. Na něm se nachází celkem 26 písní, z toho 14 ve zpěvákově rodné slovenštině a 12 v anglickém jazyce. Nahrávku pokřtil na čtyřech exkluzivních koncertech v Praze, Bratislavě, Hradci Králové a Brně. Letos bude v koncertování pokračovat - 3. prosince se představí v O2 areně. 

Miro Žbirka pokřtil Double Album i v Brně. Pomáhal mu Pete Brown

 


Thom Artway

Nejmladším nominovaným je v kategorii zpěváků Thom Artway. Pětadvacetiletý Tomáš Maček, jak zní interpretovo vlastní jméno, zaujal v loňském roce především svým druhým albem All I Know. To se líbilo nejen jeho fanouškům, ale také kritikům, kteří ocenili zpěvákův posun patrný od dob jeho debutu Hedgehog. Album se dočkalo také svého křtu a následného turné, v rámci kterého navštívil Artway i několik britských měst.

RECENZE: Thom Artway na All I Know překvapil elektronikou a potvrdil své kvality

 


Tomáš Klus

Nové písně vyslal v roce 2018 do světa také Tomáš Klus. Ten naposledy odešel ze Žebříčku se čtyřmi soškami v ruce, úspěch tam zaznamenal také v minulosti. Už 8. března se dozvíme, zda se jeho fanouškům líbila šestá řadovka SpOlu natolik, aby i aktuální ročník opanoval. Na albu čítajícím jednadvacet písní Klus opěvuje lásku tisíci různými způsoby, inspirací mu při tvorbě textů byla jeho manželka s dětmi, kterým také nahrávku věnoval. Na podzim k ní mimo jiné vyrazil na stejnojmenné turné, které bude pokračovat na jaře. Na předávání Žebříku Klus rovněž vystoupí živě.

VIDEOROZHOVOR: Tomáš Klus - Na pódiu potřebuji podávat výkony, mít pocit, že jsem odevzdal všechno

 

Text: Andrea Štipčáková

Témata: Žebřík, Aneta Langerová, Anna K, Barbora Poláková, Ewa Farna, Lenny, Dan Bárta, Marek Ztracený, Miro Žbirka, Thom Artway, Tomáš Klus

zavřít