Nominační tipy Žebříku (I.): Prvenství obhajují Tomáš Klus a Ewa Farna, šanci mají i Lenny, Anna K., Michal Hrůza a další

Vydáno 08.02.2018 | autor: Josef Martínek

Vítěze hudebních cen Žebřík poznáme 9. března na vyhlášení v DEPO2015 v Plzni, mezitím mohou fanoušci až do konce února podpořit své favority. V kategoriích zpěváků a zpěvaček obhajují vítězství Tomáš Klus a Ewa Farna, konkurence je však silná. Pojďme si představit jednotlivé nominované.

Nominační tipy Žebříku (I.): Prvenství obhajují Tomáš Klus a Ewa Farna, šanci mají i Lenny, Anna K., Michal Hrůza a další Nominační tipy Žebříku (I.): Prvenství obhajují Tomáš Klus a Ewa Farna, šanci mají i Lenny, Anna K., Michal Hrůza a další


ZPĚVAČKA

Aneta Langerová

Zpěvačka, která se na stupních vítězů umisťuje pravidelně každý rok, nechybí v nominacích ani tentokrát. Loni vydala živé CD a DVD Na vlně radosti se záznamem koncertu z Fora Karlín. Kromě uzavření tříletého období alba Na Radosti se také poprvé představila ve filmové roli - a hned hlavní. Ve snímku Marty Novákové 8 hlav šílenství ztvárnila ruskou básnířku Annu Barkovovou, která strávila podstatnou část života v lágrech. 

LIVE: Aneta Langerová nechala své písně rozkvést v doprovodu symfonického orchestru

Anna K

V letech 2011 až 2013 se radovala ze zlatého hattricku, když dokázala kategorii zpěvaček ovládnout tři roky po sobě. Pak však žezlo převzaly její kolegyně, zatímco Anna K. v tichosti pracovala na svém albu Světlo. To vyšlo loni po dlouhých šesti letech od předchozí studiovky Relativní čas. Na zpěvaččiny poměry nezvykle pozitivní nahrávka obsahuje rádii již prověřené singly Vždycky se budeme znát nebo Co mi za to dáš. V dubnu oslaví Anna K. návrat na pódia po léčbě nemoci třemi velkými koncerty nazvanými symbolicky Moje Světlo. 

Ewa Farna

Úřadující Zpěvačka roku měla silný rok i loni. S novým albem sice nespěchá, zato sváteční singl Vánoce na míru zněl před koncem roku snad úplně všude. Počet zhlédnutí jeho klipu se blíží deseti milionům. Ewa Farna ale zabodovala i duetem s Davidem Stypkou Dobré ráno, milá. Ten se stal jedním z nejhranějších domácích singlů v rádiovém éteru. Navrch měl na podzim premiéru její dokumentární film Neznámá známá, kde přibližuje fanouškům deset let na scéně. Za něj mimochodem získala nominaci v kategorii Film roku. 

Anketa Žebřík: Pět nominací má Tomáš Klus, po třech získali Ewa Farna, David Stypka, Divokej Bill a Mydy Rabycad

Lenny

Za poslední dva roky vyrostla Lenny v jednu z nejvýraznějších mladých osobností české scény. Její debutové album Hearts z roku 2016 bylo ověnčeno nejrůznějšími cenami, hit Hell.o dokonce překonal hranice a prosadil se i v Itálii a v remixové podobě také v Německu. Loni se mimo jiné připomněla duetem s Marpem Kruh, jehož vizuál je nominovaný na Videoklip roku. Nyní chystá druhou desku, přitom první vzorek slibuje Lenka Filipová mladší naservírovat už v nejbližších týdnech. Možná zazní naživo právě na vyhlášení Žebříku, kde bude Lenny patřit ke koncertním hostům večera.

Žofie Dařbujánová

Před rokem patřila nominace Žofie Dařbujánové mezi překvapení, v uplynulém roce ale její kapela Mydy Rabycad přišla s novou deskou M.Y.D.Y. a upevnila svůj status jedné z největších nadějí domácí hudby. Vždyť kdo jiný se může pochlubit účastí na festivalu Glastonbury nebo severoamerickým turné. Formace, která začínala s electroswingem, ale dnes již nectí žádné žánrové bariéry, má navíc další dvě nominace v kategoriích Skupina a Album roku - právě za M.Y.D.Y. 

ZPĚVÁK 

Dan Bárta

Ani letos nemůže v nominaci chybět zpěvák, který má v této kategorii nejvíc cen v dosavadní historii - Dan Bárta. Loni se nejvíc věnoval J.A.R. Funková stálice vydala novou desku Eskalace dobra a odjela s ní úspěšné turné. Bárta se ale v uplynulém roce představil i fanouškům Žebříku - oživená Alice totiž patřila k hlavním koncertním atrakcím jubilejního 25. ročníku. Letošní rok plánuje zasvětit kapele Illustratosphere, se kterou vydá novou desku. Turné Mezi vrcholy začíná už 13. března.

David Koller

Po projektu Koller & Friends z roku 2016 se tentokrát Koller věnoval hlavně koncertování. Podzim byl pro něj ve znamení akustického turné, vyšla také dlouho očekávaná kniha Who The Fuck Is David Koller? Letos o Kollerovi nejvíc uslyšíme v souvislosti s jeho domovskou skupinou Lucie. Ta vydá po dlouhých šestnácti letech nové album Evolucie. V listopadu ho představí živě na velkém halovém turné.

David Stypka

Velký objev posledních dvou let loni zabodoval albem neboj. snad u všech hudebních publicistů. Většina z nich se shoduje, že deska patří k tomu nejlepšímu, co loni vyšlo. Potvrzuje to i nominace v kategorii zpěváků, kde je Stypka ve společnosti samých ostřílených matadorů. Druhou nominaci získal za duet s Ewou Farnou Dobré ráno, milá. Ten aspiruje na Skladbu roku. Do třetice všeho dobrého mu hlasující přáli v kategorii Objev roku.

Michal Hrůza

Z loňského ročníku obhajuje Michal Hrůza třetí místo. V uplynulém roce přišel s novým albem Sám se sebou, které v březnu a dubnu představí na turné. Loni se mimo jiné soustředil na oslavy dvaceti let na scéně. Odehrál hned tři speciální koncerty s orchestry, přičemž ten poslední se konal v pražském Rudolfinu. V současnosti připravuje Hrůza hudbu do nového českého filmu. V jedné ze dvou písní si zazpívá s Annou K. Jeho hity si živě poslechnou 9. března i návštěvníci Žebříku.

VIDEOROZHOVOR - Michal Hrůza interview: Díky desce Sám se sebou jsem si splnil hned několik snů

Tomáš Klus

Za posledních několik let nenašel Tomáš Klus v kategorii zpěváků přemožitele. Přízeň fanoušků si udržel i tentokrát, na letošní Žebřík totiž získal nejvíc nominací ze všech - pět. Uspět může za album Živ je, se skladbou a videoklipem A pak, kde se spojil se svou ženou Tamarou, a navrch hlasující ocenili i jeho turné Recyklus. S ním obrážel republiku křížem krážem od brzkého jara až do konce roku. Novou řadovou desku chystá Klus na letošní rok.

text: Josef Martínek, foto: Petr Tibi, Jana Braunová (Žebřík 2016), archiv

Témata: Žebřík, Aneta Langerová, Anna K., Ewa Farna, Lenny, Žofie Dařbujánová, Dan Bárta, David Koller, David Stypka, Michal Hrůza, Tomáš Klus

zavřít