TOP 10 nejlepších domácích skladeb roku 2015 podle redakce iREPORTu

Vydáno 18.01.2016 | autor: redakce

Po přehledu nejlepších domácích i zahraničních alb minulého roku se vracíme také k nejpovedenějším písním. Kromě těch, co vyšly poprvé právě v roce 2015, se do výběru protlačilo i pár kousků, které se objevily na deskách už v roce předchozím, širší veřejnosti se ale staly známy až loni. Tady je naše desítka.

TOP 10 nejlepších domácích skladeb roku 2015 podle redakce iREPORTu Barbora Poláková slavila úspěchy s hitem Nafrněná

10. Smrtislav - V noci se mi zdálo

Smrtislav vtrhl na českou hudební scénu teprve v loňském roce a hned přinesl závan čerstvého vzduchu. Tahle čtveřice pražských rockerů na sebe nenechala dlouho čekat ani s první nahrávkou - EP se čtyřmi skladbami vyšlo na jaře roku 2015, v současné době dokončují své debutové album. První singl V noci se mi zdálo popisuje surrealistické snové obrazy zpěváka Tuzexe v aranžích pro Smrtislava méně typické akustické kytary. Videoklip si o táborákové zpracování přímo říkal, stejně jako o zařazení do naší TOP 10.

TOP 10 nejlepších domácích alb roku 2015 podle redakce iREPORTu9. Thom Artway - I Have No Inspiration

Nastupující folkpopová generace mladých a nadaných se v roce 2015 dočkala dalších jmen. Thom Artway, kluk s kytarou, který na letošek chystá svoje první album, dal o sobě poprvé vědět už v roce 2012 písničkou Towards The Sun, jež se objevila na soundtracku filmu Křídla z Vánoc. Až hit I Have No Inspiration byl ale trefou do černého - svižná kytarovka srší energií, elánem i muzikálností. Od Thoma se jistě ještě dočkáme velkých věcí. Přesně takový svěží vítr český rádiový éter potřeboval.

TOP 10 domácích debutů roku 2016: desku vydají Emma Drobná, Sebastian, Emma Smetana a snad i Lenny8. KLARA. - Forever

Chválená debutová deska Kláry Vytiskové, hlasu Toxique a porotkyně poslední SuperStar, přinesla i takřka nadpozemský singl Forever. Klára je v něm až magicky uhrančivá a zároveň přináší chytlavý elektropopový podklad, který vás v klidu jen tak nenechá. Obzvlášť když má tak zajímavý videoklip plný tančících slečen. Písničku předvedla Klára premiérově na podzim během přenosu SuperStar a možná i to ji odrazilo k úspěšnému rozjezdu. Za necelé dva měsíce má přes 120 tisíc přehrání a jistě bude posluchače ještě dlouho přitahovat jako magnet.7. Jelen feat. Jana Kirschner - Co bylo dál?

Jana Kirschner se v posledních letech věnovala spíš hledačským polohám než písničkám v pravém slova smyslu. Když ji ale oslovila skupina Jelen, zda by si s ní chtěla zazpívat skladbu Co bylo dál?, přijala. A byl z toho velký hit. Šansonová lyričnost se v něm mísí s popovou návykovostí, a tak není divu, že některým dokonce hlas Jindry Poláka připomíná Petra Hapku. Singl jistě zazní také živě na vyhlášení Žebříku 11. března v Plzni. Jen po boku kapely tentokrát bude stát místo slovenské umělyně nadaná Kateřina Marie Tichá.

VIDEO: Tomáš Hanák, No Name, Tata Bojs, Jelen, Barbora Poláková a další zvou na Žebřík6. David Koller - Gypsy Love

Jak chutná Gypsy Love, ukázal David Koller ve svém úspěšném singlu z ceněné desky ČeskosLOVEnsko. Klip k němu natočil v působivém prostředí severovýchodního Slovenska, čímž dodal příběhu na opravdovosti a naturálnosti. Natáčelo se i v romských osadách. Koller svým vkusně zpracovaným love songem vyvažuje angažovanější témata, která na nové desce taktéž dostala prostor.5. Tata Bojs - Radioamatér

"Vysílám vlny krátký i dlouhý, vysílám svý přání i touhy, každý den, každý den, už roky dlouhý, čekám na signál na pípnutí pouhý." Tata Bojs se i na nové desce A / B naladili na melancholickou vlnu, i když tentokrát víc než kdy dřív vynikly hlavně hrátky s češtinou. Písnička Radioamatér ale svou podmanivou náladou rozhodně zanechá hlubší stopu. Také Tata Bojs vystoupí 11. března na předávání hudebních cen Žebřík, bude to jejich první koncert v tomto roce.

VIDEOROZHOVOR: Smrt Davida Bowieho byla umělecký akt. Je to děsivé a zároveň geniálně dokonalé, říkají Tata Bojs4. Kryštof - Ty a já

Poslední položka alba Srdcebeat skupiny Kryštof je zatím asi největším hitem multiplatinové nahrávky. Procítěný ploužák vyprovázel diváky z osmi koncertů podzimního Srdcebeat tour po halách - beznadějně vyprodaného. Filmově pojatý videoklip, který režírovala Krajčova partnerka Karin Babinská, se inspiroval příběhem dvojky Bonnie & Clyde. Nejen to je důvodem, proč již brzy překoná hranici 10 milionů zhlédnutí na YouTube.3. Xindl X feat. Mirka Miškechová - Cudzinka v tvojej zemi

Duet Cudzinka v tvojej zemi Xindla X a slovenské písničkářky Mirky Miškechové vyšel na Xindlově albu Čecháček Made už na jaře 2014, na svou singlovou příležitost ale trpělivě čekal do loňska. A vyplatilo se - byl z toho znovu obrovský hit. Pro Ondřeje Ládka už několikátý, pro mladou studentku žurnalistiky však znamenal průlom a snad jí zvěstuje i skvělou budoucnost. Zhudebněný dialog o tom, jaké to je, když si dva rozumí už pouze v jednom aspektu vztahu, jen tak neomrzí.

RECENZE: Mirka Miškechová zpívá o patáliích své generace s vtipem a optimismem

2. Aneta Langerová - Tragédie u nás na vsi

"Najdou ji pod lesem, najdou ji pod květem, pod bílým květem divizen..." Strašidelná detektivka Tragédie u nás na vsi Anety Langerové pochází z alba Na Radosti, které již ocenili hlasující v anketě Žebřík i Akademie populární hudby. Po stopách vraha, co zabil svou milou a teď ho pronásleduje vlastní vina, se pídí i ještě relativně čerstvý videoklip. Je stejně napínavý a tajemný jako samotná skladba.1. Barbora Poláková - Nafrněná

Rok 2015 byl pro Barboru Polákovou jednoznačně vydařený. Stala se matkou a vydala eponymní desku, která obsahuje deset skladeb. První singl Nafrněná sklidil obrovský úspěch mezi kritiky i u široké veřejnosti - stal se například desátým nejpřehrávanějším videem roku 2015 na YouTube v České republice, a to i přesto, že vyšel až ve druhé polovině roku. Tradiční moderátorka Žebříku, která letos 11. března na vyhlášení výsledků v Plzni i zazpívá, se v něm s ironií sobě vlastní vysmívá lidem, kteří mají potřebu pomlouvat ostatní. O Báře Polákové už to zkrátka všichni ví: Nafrněná, to je hit roku 2015.

HITPARÁDY (28.): Barbora Poláková už je v Česku druhá nejprodávanější. Hned za Adele

Josef Martínek, Hedvika Pajerová

zavřít