CENY ANDĚL: Ovládne letošní ročník favoritka Lenny? Tipujeme vítěze jednotlivých kategorií

Vydáno 22.05.2017 | autor: Josef Martínek

Dlouho se řešilo, jestli letošní Andělé vůbec budou. Nakonec jejich vyhlášení poté, co licenci vrátil pořadatel předchozích ročníků Lewron, zorganizovala přímo IFPI. A tak se 22. května - pět dní po žánrových cenách - v pražském Lucerna Music Baru rozdají i "hlavní" Andělé. Čtyři nominace má Lenny se svým albem Hearts, kolik z nich jich promění? A kdo bude zpěvákem, skupinou nebo objevem roku? Zahráli jsme si na bookmakery a zkusili odhadnout, kdo se v hlasovacích formulářích akademiků objevoval nejvýše. 

CENY ANDĚL: Ovládne letošní ročník favoritka Lenny? Tipujeme vítěze jednotlivých kategorií Lenny může získat až čtyři Anděly


Album roku

Nominace: Jelen - Vlčí srdce, Lenny - Hearts, Prago Union - Smrt žije

Je známo, že favoritkou letošního ročníku se díky čtyřem nominacím stala zpěvačka Lenny. A velké šance má i v ostře sledované kategorii Album roku. Její nahrávka Hearts má totiž tu výhodu, že s ní dokázala oslovit posluchače napříč žánry, a dokonce i generacemi, na rozdíl třeba od Prago Union, kterým asi konzervativnější část Akademie hlas nedá. Jejich deska Smrt žije se také dočkala výborných recenzí, jenže uspět s hip hopem v hlavních Andělech je něco, co příliš často nevídáme. Třetím do počtu je kapela Jelen, které ale víc věříme v kategorii Skupina roku. 

Šance na vítězství podle iREPORTU: Lenny - 45%, Prago Union 30 %, Jelen 25 %

ROCKBLOG: Andělské nominace dokazují, že absence letošního ročníku by byla škoda

Skladba roku

Nominace: Lenny - Hell.o, Michal Hrůza - Pro Emu, Priessnitz - Mrzáci

Jestliže předpovídáme úspěch Lenny mezi alby, možná ještě větší možnost zabodovat má v kategorii skladeb. Její písničku Hell.o totiž loni nešlo přeslechnout a posléze ji začala ve velkém hrát i italská rádia - letos v únoru se tam dostala až do Top 10. Nutno říct, že právem - je energická, dravá a mezi zbylou českou pop-rockovou produkcí jasně vyniká. Michal Hrůza a Priessnitz sice také nejsou bez šance, porazit tak výraznou skladbu ale pro ně bude těžké.  

Šance na vítězství podle iREPORTu: Lenny - 50 %, Michal Hrůza 25 %, Priessnitz 25 %

vložte odkaz, text nemažte

Skupina roku

Nominace: Jelen, Prago Union, Priessnitz

Kategorie skupin bude možná nejvyrovnanější ze všech. Jelen, Priessnitz, nebo Prago Union? Tady se tipuje opravdu těžce. Zatímco jedni navázali úspěšně na debut, druzí se albově loučí a třetí znovu zaujali originálními a trefnými texty. Pořád ale platí, že Jelen má z těchto tří jmen šanci oslovit nejširší publikum - a to v minulosti na Andělech často věštilo triumf. 

Šance na vítězství podle iREPORTu: Jelen 35 %, Priessnitz 33 %, Prago Union 32 %

Jindra Polák (Jelen) interview: Kořeny mě táhnou zpátky do lesa

Zpěvák roku

Nominace: Ondřej Ruml, Thom Artway, Xindl X

Rovněž mezi zpěváky je situace zapeklitá. Na jedné straně stojí Thom Artway, písničkářský objev, který se loni zjevil s oprávněně vyzdvihovaným debutem Hedgehog, na té druhé Ondřej Ruml, pan muzikant, který si celé album nahrál Nahubu. A uprostřed pak Xindl X, reprezentující čistý mainstream. Vítěz se tipuje těžko, ale vzhledem k tomu, že uplynulý rok patřil v české pop music neokoukaným tvářím, mohl by to být Artway, kdo z Lucerna Music Baru odejde s Andělem v ruce. 

Šance na vítězství podle iREPORTu: Thom Artway 37 %, Xindl X 33 %, Ondřej Ruml 30 %

Thom Artway v Praze nahrával bzučící diváky, teepee pokřtili nové EP Mirror

Zpěvačka roku

Nominace: Lenka Nová, Lenny, Marta Kubišová

Zpěvačka roku, to je kategorie s asi nejjednoznačnější favoritkou. Na Lenny v uplynulém roce pěli ódy snad úplně všichni, takže bychom se divili, kdyby jí tato cena unikla. Ohrozit by ji mohla snad jedině Marta Kubišová, jejíž deska Soul sice nebyla nijak výjimečná, zato ale byla poslední. Některé akademiky tak mohla dostihnout nostalgie a chuť dát legendě české hudby na rozloučenou okřídlenou sošku. Nejméně šancí přisuzujeme Lence Nové. Její album Čtyřicítka, které vzniklo ve spolupráci s Michalem Horáčkem, se sice povedlo, ale konkurence letos Lence moc nepřeje. 

Šance na vítězství podle iREPORTu: Lenny 55 %, Marta Kubišová 30 %, Lenka Nová 15 %

Objev roku

Nominace: David Stypka, Light And Love, Thom Artway

Objevy se to loni v českém popu jen hemžilo. I díky tomu je kategorie nováčků další, ve které se těžko hádá, komu bude trofej říkat pane. Light And Love sice oplývají talentem a do budoucna o nich ještě uslyšíme, jejich deska byla ale z nominované trojice nejvíce zaměnitelná. Zato mezi Stypkou a Artwayem to může být opravdu o prsa. Čas Davida Stypky ale nejspíš ještě díky nedávno vydanému (a výbornému) albu neboj. přijde v dalším ročníku, tentokrát by mohl uspět jeho mladší kolega. 

Šance na vítězství podle iREPORTu: Thom Artway 41 %, David Stypka 39 %, Light And Love 20 %

Videoklip roku

Nominace: Jananas - To samo, Lenny - Hell.o, Midi Lidi - Lux

Lenny
je sice v jiných kategoriích velkou favoritkou, mezi klipy jí ale tolik nevěříme. Nominace hitu Hell.o je totiž nejspíš z části i dílem popularity samotné písničky, ostatní dvě videa přišla s originálnějšími nápady. Vtipný snímek To samo Jananasu s tančícím staříkem sice vyšel "jen" jako lyric video, pobavil ale víc než většina "řádných" videoklipů. Nejbláznivější jsou ale Midi Lidi a možná to bude právě jejich nespoutanost, kterou vytáhnou jako klíčové eso z rukávu.

Šance na vítězství podle iREPORTu: Midi Lidi - Lux 40 %, Jananas - To samo 35 %, Lenny - Hell.o. 25 %

Témata: Ceny Anděl, Lenny, Thom Artway, Midi Lidi, Jelen, Prago Union, Jelen, David Stypka, Xindl X, Ondřej Ruml, Marta Kubišová, Lenka Nová, Light And Love, Jananas

zavřít