TOP 10 očekávaných alb na české scéně: Lucie, Mandrage, Xindl X a další

Vydáno 06.01.2018 | autor: Hana Bukáčková

Loňský rok byl bohatý na kvalitní desky. Velmi dobré počiny natočily kapely Zrní, Mydy Rabycad, David Stypka s Bandjeez , Anna K, Imodium, J.A.R. a mnoho dalších. Letos nás novými deskami po dlouhých šestnácti letech obohatí Lucie, deset let na scéně oslaví novou nahrávkou Xindl X, druhými alby se snad blýsknou i loňští Andělé Lenny či Thom Artway a debut vydává čím dál známější Jakub Děkan

TOP 10 očekávaných alb na české scéně: Lucie, Mandrage, Xindl X a další TOP 10 očekávaných alb na české scéně: Lucie, Mandrage, Xindl X a další

LUCIE

Možná nejočekávanějším albem tohoto desetiletí je nová deska Lucie. Nejslavnější česká kapela, která se několikrát pohádala „do krve“ díky svérázným povahám každého člena, posbírala snad všechny možné ceny. Na konto si v minulosti připsala i vítězství v kategoriích interpret, skupina a album pětadvacetiletí v rámci hudebních cen Anděl. Lucie, jejíž písničky jsou nesmrtelné, znají je všichni a jsou oblíbené pro několik generací, vydá na podzim po šestnácti letech nové řadové album EVOLUCIE v původní a nejznámější sestavě, tedy Michal Dvořák, Robert Kodym, David Koller a P.B.CH. Zároveň skupina vyjede v listopadu na velké halové turné k podpoře nahrávky. Na albu se autorsky podílí všichni členové a oslovení autoři, mezi nimiž nechybí Ivan Král či Oskar Petr. Zatím se ale nepochlubili žádným singlem, který by předznamenával, v jakém duchu se album ponese. 

Lucie přidává druhý koncert v O2 areně

MANDRAGE

Kapela Mandrage zahájí rok 2018 ve velkém stylu. 19. ledna vydává novou desku s názvem Po půlnoci a na začátku února vyjede na MANDRAGE TOUR 2018. Novinka Po půlnoci bude obsahovat celkem dvanáct písní, na kterých se hudebně i textově podíleli všichni členové Mandrage. Název vznikl díky mírnému časovému zpoždění, které vydání desky nabralo. Autorsky rozmanité nahrávky doplní také cover písně Malí sráči od kapely Zuby Nehty. Chystané album se nahrávalo ve spolupráci s producentem Arminem Effenbergerem, jeho Chicsound studiem a RedBull Music Studios v Berlíně. Oproti poslední desce Potmě jsou všechny kočky černý nabídnou Mandrage po hudební stránce více kytarových a rockových prvků, čímž se částečně navrátí ke svým počátkům. Světlo světa už spatřily dvě písně s klipy Slečno, já se omlouvám se a Motýli, kde se v hlavních rolích objevili herci Jiří Lábus nebo Berenika Kohoutová.

Mandrage interview: Zase budeme znít jako rocková kapela

XINDL X

Xindl X, který se proslavil svými hity Anděl, Láska v housce, Chemie, V blbým věku, Cudzinka v tvojej zemi či textováním písní pro kapelu Slza, prohlásil, že loňský rok byl zatím nejlepší v jeho kariéře. Zároveň to pro něj byl rok zlomový, protože kompletně obměnil svoji kapelní sestavu. Letošek bude stejně tak nabitý. Každým dnem vyjde klip k písni Věčně nevěrná, kterou natočil se Sabinou Křovákovou.  Jedná se o titulní skladbu k filmu Věčně tvá nevěrná režiséra Milana Cieslara, jehož premiéra by měla proběhnout v únoru. S kapelou momentálně pracuje na nových písních pro chystané album SEXY EXITY, které by se mělo na pultech objevit během října. Na podzim zároveň chystá zatím nejrozsáhlejší turné čítající třináct zastávek. Oslaví tak deset let na scéně od chvíle, kdy začal čeřit vody české hudební scény a rádiového playlistu se svojí prvotinou Anděl

Xindl X interview: Jsem rád, že moje písně v lidech rezonují, ale nechci usnout na vavřínech

WOHNOUT

Všichni čeští bohémové se nemohou dočkat nové desky kapely Wohnout. Čtyřčlenná parta má většinu materiálu na desku hotovou a na jaře se zavře do studia, aby svoji práci dokončila. Nahrávka by měla vyjít do začátku letních prázdnin a obsahovat bude kolem patnácti písní. Nese pracovní název Mír a papírky, jestli ale bude finální, to se ukáže až v létě. Určitě se na ní objeví i pár hostů, konkrétní jména jsou ale zatím ve hvězdách. A jak nám Matěj Homola v rozhovoru prozradil, tentokrát na nových věcech pracují s bráchou Honzou dohromady. Oproti předchozím deskám je to posun, v minulosti totiž kluci pracovali separé kvůli výskytu názorových třenic. 

Matěj Homola (Wohnout) interview: S bráchou jsme jak dva kohouti na jednom smetišti

BARBORA POLÁKOVÁ

Bára Poláková se nám vryla do paměti především jako herečka, před třemi lety nás však překvapila svým povedeným debutem, za který získala kromě Platinové desky dvě ceny Anděl 2015 v kategorii Objev a Píseň roku (Nafrněná). Nový singl Po válce a klip k němu, který se objevil ve třech variantách, předznamená druhé řadové album. Pozpátku zpívaná píseň zaujala svým netradičním zpracováním. Samotný song dle slov zpěvačky vznikl loni v lednu jako jeden z prvních, jež se objeví na novém albu. Jak moc hit Po válce vypovídá o novém albu, zjistíme až v březnu, kdy je v plánu jeho vydání a následné klubové turné napříč republikou. Nicméně už teď je možné prozradit, že stejně jako v případě eponymního debutu jej bude opět produkovat Jan P. Muchow

VIDEO: Animovaná Barbora Poláková má na zádech krosnu. Nový klip připravil japonský režisér

THOM ARTWAY

Thom Artway zabodoval hitovkou I Have No Inspiration před třemi lety. Za tu dobu ušel kus cesty. Dva roky zpět vydal skvostně natočený debut Hedgehog, loni získal cenu Objev a Zpěvák roku v hudebních cenách Anděl. Zároveň se stal vítězem soutěže Czech Fresh, jejíž finále se odehrálo na loňském ročníku festivalu Rock For People, kde zaujal zahraniční produkci. Díky tomu je právě v těchto dnech v londýnském studiu YouTube Space London, kde natáčí první singl z chystané desky. Ten vyjde v dubnu společně s videoklipem, který také vzniká v Londýně (na reportáž se můžete těšit již brzy!). Krom singlu je pro letošní rok v plánu rovnou i celá deska, na níž se stejně jako na prvotině bude producentsky podílet Lukáš Chromek. Album by mělo vyjít na podzim a pro ty, kteří už se nemohou dočkat, máme dobrou zprávu - je možné, že bude k mání již v září. 

VIDEOROZHOVOR: Thom Artway - Optimismus potřebujeme k životu

LENNY

Dcera Lenky Filipové Lenny má za sebou úspěšný rok. Po vydání debutového alba Hearts sklízí jeden úspěch za druhým. Loni zaútočila na ceny Anděl, kde posbírala většinu cen, stala se zpěvačkou roku, natočila nejlepší album, píseň i videoklip roku. Zároveň zaznamenala úspěch v zahraničí, okouzlila italský trh a rádia a stala se jejich miláčkem. Na konci roku zabodovala svými koncerty, které byly vkusné a srovnatelné se zahraničními shows. Nyní mladá talentovaná zpěvačka pracuje na nových písních a album by měla vydat do konce tohoto roku. Tak uvidíme, kam spolupráce s Ondřejem Fidlerem tentokrát povede. 

LIVE: Lenny si zamilujete, ať chcete, nebo ne. Dokázala to v Brně

MAREK ZTRACENÝ

Marek Ztracený na konci listopadu oslavil ve velkém stylu deset let od doby, kdy napsal svůj největší hit Ztrácíš. Zpěvák si prošel mnoha životními kotrmelci, nyní už ale stojí pevně na svých nohou. A to doslova, nemá za zády žádný label, takže si písně dělá po svém a není do ničeho tlačen. Na jaře po třech letech od vydání desky Pády můžeme očekávat další album, na které má složených přes padesát písní, z nichž bude vybírat konečný setlist. Deska se bude jmenovat Vlastní svět podle stejnojmenné písničky, která již před časem vyšla. Jako jeden z mála interpretů už měl s předstihem jasno, jaký obal bude mít album, i kdo ho pokřtí. 

Marek Ztracený oslavoval ve Foru Karlín ve velkém stylu, gratulovali i Karel Gott a Marta Jandová

HELENA ZEŤOVÁ

Helena Zeťová se dostala do povědomí společně s Terezou Černochovou a Terezou Kerndlovou coby trio Black Milk. Když se v minulé dekádě od holčičího seskupení trhla, vydala dvě desky a několik úspěšných singlů. Po účasti v porotě SuperStar se stáhla do ústraní, vystupovala jen na vybraných akcích a žila převážně v Řecku. Po osmi letech nastal podle ní čas na novou hudbu. Takovou, jakou chce dělat ona sama. Album by mělo vyjít v průběhu letošního roku. Většinu textů napsal americký hudebník Ian Kolesky, podílela se na nich ale i zpěvačka sama. 

VIDEO: Helena Zeťová hlásí po dlouhých letech návrat. Na novince spolupracovala s Ondřejem Brzobohatým

JAKUB DĚKAN

Jakub Děkan je jeden z nejtalentovanějších mladých českých zpěváků. Své posluchače si získal hlavně díky spolupráci se skupinou ATMO music, hostoval i na dalších projektech, například v písních Paulieho Garanda, UDG nebo Rybiček 48. Aktuálně Jakub připravuje svojí debutovou sólovou desku, jejíž křest proběhne 22. února v pražském Lucerna Music Baru po boku všech hostí, kteří se na desce objeví. Deska se bude jmenovat Srdce. To podle zpěváka mnoha muzikantům při tvorbě hudby chybí.

VIDEO: Sabina a Jakub Děkan nechtějí být spolu

Text: Hana Bukáčková
Témata: Lucie, Mandrage, Xindl X, Wohnout, Lenny, Thom Artway, Barbora Poláková, Marek Ztracený, Helena Zeťová, Jakub Děkan

 

zavřít