LIVE: Popík, holky, stojky, vášeň a drinky. Tropický večer ve znamení nastupující generace mladých muzikantů

Vydáno 08.08.2020 | autor: Aleš Materna

Na hudební scéně se pohybují jen pár let, přesto za sebou již mají zástupy oddaných fanoušků. Alespoň na sociálních sítích. Těch skutečných z masa a kostí však přišlo jen pár. Atmo Music, Jakub Děkan, Sebastian a Berenika Kohoutová se představili v Praze, tropický den však zřejmě odvál posluchače k vodě či na dovolené. I tak to byl pohodový a povedený večírek se strhujícím finále.

LIVE: Popík, holky, stojky, vášeň a drinky. Tropický večer ve znamení nastupující generace mladých muzikantů LIVE: Popík, holky, stojky, vášeň a drinky. Tropický večer ve znamení nastupující generace mladých muzikantů


ATMO Music
, Jakub Děkan, Sebastian, Berenika Kohoutová
Výstaviště Holešovice, Praha
6. 8. 2020

Pořadatelé koncertní série Lucerna Music Bar Open Air tentokrát připravili hudební odpoledne a večer tematicky zaměřený na spíše mladší generaci posluchačů. Všechny čtyři vystupující soubory jsou tak či onak navzájem propojeny ať už stylově, či personálně.

První tři spojuje město Liberec, obrovská sledovanost na Instagramu a Facebooku a hlavně osobnost zpěváka a autora Jakuba Děkana, který spolupracoval jak s Atmo Music, tak s kapelou Sebastian. Sám se pak představil jako druhý v pořadí se svou vlastní kapelou.

Pop a stojky. Berenika Kohoutová, Jakub Děkan, Atmo Music a Sebastian zahráli na pražském Výstavišti

Když odhlédneme o zcela největší pecky večera, svérázné Bereniky Kohoutové a její kapely, první tři interpreti si jsou stylově až příliš blízko - jde o vyloženě popovou hudbu, která občas zabrousí hlavně ve slokách do rapu či hip hopu, v refrénech pak do melodického sladkobolu či výjimečně tvrdšího rocku. Nutno zmínit, že každý z interpretů také již dokázal vyprodukovat několik povedených a mediálně známých hitů. 

Jako první se v pět hodin odpoledne představili Atmo Music a areál Výstaviště v té době bohužel zel prázdnotou. Fanoušci se pomalu trousili, i přesto vystoupení dvou členů bandu působilo zajímavě. Rapper Kryštof Peuker alias Hank a jeho společník, spoluzakladatel kapely Ondra Laub alias DJ Ask, vytvořili příjemnou rapově-popovou atmosféru, nesměly chybět největší hity jako Andělé, Ráno či Vlny a byli odměni hlasivkami několika desítek posluchačů. 

Jakub Děkan je asi nejvýraznější postava celé trojice interpretů. Postupně se vyprofiloval v charismatickou osobnost s osobitým hlasem a příjemným a vtipným vystupováním. Hudebně spolupracoval nejen se zmíněnými Atmo Music a Sebastianem, ale také s Paulliem Garandem, UDG, Pokáčem, Pekařem či Sabinou Křovákovou. A většina této spolupráce se odbývá na bázi „máme tady písničku a potřebujeme tvůj hlas do refrénu, aby se z ní stal hit“.

Sice to zní bizarně, ale ono to kupodivu velice dobře funguje. Téměř všechny songy, kterým Jakub Děkan propůjčil v refrénech svůj hlas, se skutečně staly pro určitou část hudebních posluchačů velkými hity. Sousloví „pro určitou část“ je zde velice důležité, neboť celá produkce či spolupráce Jakuba Děkana s ostatními hudebníky či kapelami je určena výhradně skupině posluchačů milujících sladkobolný pop stojící na melancholii a romantické náladě, často podpořený klavírem či tesknými kytarovými akordy.

Letní parket Výrava ovládlo mládí, zahráli Voxel, Jakub Děkan nebo Pekař

Ovšem pozor. I tato hudba má své věrné posluchače a Jakub Děkan ji navíc dělá velice profesionálně, což bylo na koncertě vidět i slyšet. S doprovodnou kapelou však bavil nejen hudbou, ale také vtipnými hláškami v pauzách. Třeba sebeironickou o tom, jak v průběhu koronavirového období proležel v gauči důlek. Opět přišly známé písničky jako Děda, již zmiňovaný Anděl a mnoho dalších. V průběhu vystoupení také zahrál jakýsi mix všech hitů ze spolupráce se zmíněnými interprety, což bylo zajímavé a nenudilo.

Kapela Sebastian byla oproti Jakub Děkan Band mnohem živější a živelnější. Zpěvák Sebastian Navrátil nejen dobře zpíval, ale skvěle se pohyboval a komunikoval. Hudebně se však opět pohybujeme v intencích zmiňovaného popu.

Tempo udával úderný a přesný bubeník, trochu originality do hudebního soundu přinesl saxofonista a hlavně docela časté používání dalších dvou sad tympánových bubnů, do nichž bušili střídavě a někdy i současně zpěvák i saxofonista. Samozřejmě nechyběly hity jako Toulavá či Záchranný bod. Díky výbornému zvuku tato kapela zaujala mnohem více, než písničkářštější Děkan a pro mnoho mladých fanynek byl právě Sebastian pomyslným hlavním tahákem večera.

TOP 6 videoklipů týdne: Sebastian, Jakub Děkan a Kuba Ryba se mají fajn, Lucie Vondráčková nechce být pouhou ozdobou muže

Ke škodě na závěr vystupující Bereniky Kohoutové, ale i jich samotných. Berenika totiž se svou kapelou vtrhla na pódium jako tornádo a smršť jejích skvěle vystavěných hitů, výborného zvuku, nádherného zpěvu a až neuvěřitelného charizma zpěvačky doslova přaválcovala již zcela prořídlé publikum. Ano, Berenika je hlavní profesí herečka, což bylo znát hlavně ve vtipných proslovech mezi písničkami, ale zároveň má až neuvěřitelný dar propojit charisma, sexappeal, originální pohyb a vystupování s hudbou a provokativními texty v jedinečný mix skvělé živé rockové hudby.

Celé vystoupení ukončila legendární píseň Dělám stojky, a ačkoliv všichni samozřejmě na tento song čekali, kupodivu to nebyl ten hlavní vrchol jejího vystoupením – tím totiž byl celý její koncert! Takhle nezaměnitelně kdysi vstoupila na česká rocková pódia Lenka Dusilová, než se postupně začala od rockové hudby odklánět k více experimentální tvorbě. 

Berenika Kohoutová s kapelou strhujícím způsobem uzavřela večer, který se pomalu rozjížděl od rapu přes sladkobolný pop až k údernému rocku a ukázal, že v mladé nastupující generaci hudebníků a muzikantů lze objevit i zajímavé osobnosti, které časem mohou pořádně zahýbat někdy až příliš stagnujícími vodami českého popu.

Autor: Aleš Materna, foto: Iveta Valentová 
Témata: Berenika KohoutováAtmo Music, Jakub Děkan, Sebastian, Lucerna Music Bar

3,50

čtenáři

hlasuj
zavřít