TOP 15 nejočekávanějších domácích alb podzimu (I.): Lucie, Tomáš Klus, Olympic, Rybičky 48 a další

Vydáno 23.08.2018 | autor: Hana Bukáčková

Rok se překulil do druhé poloviny a po jarních albových žních se můžeme těšit i na slibný podzim. Novinky představí Tomáš Klus, Rybičky 48, Wohnout, Thom Artway, Xindl X, nestárnoucí Olympic či vracející se Lucie a Gaia Mesiah. Více zjistíte v první části našeho velkého přehledu. 

TOP 15 nejočekávanějších domácích alb podzimu (I.): Lucie, Tomáš Klus, Olympic, Rybičky 48 a další TOP 15 nejočekávanějších domácích alb podzimu (I.): Lucie, Tomáš Klus, Olympic, Rybičky 48 a další


LUCIE

Bezesporu nejočekávanějším albem roku je novinka Lucie. Nejslavnější česká kapela už posbírala snad všechny možné ceny. Na podzim vydá po šestnácti letech novou řadovku EvoLucie v původní a nejznámější sestavě, tedy Michal DvořákRobert KodymDavid Koller a P.B.CH. Zároveň vyjede v listopadu na velké halové turné k podpoře nahrávky. Na albu se autorsky podílí všichni členové a oslovení autoři, mezi nimiž nechybí Ivan Král či Oskar Petr. Zatím vyšel pilotní singl Takhle tě mám rád, ale těžko předpovídat, zda se celá deska ponese v obdobném duchu. Hned tři velké listopadové koncerty proběhnou v Praze, dva v Brně a jeden v Ostravě.

VIDEO: Lucie je po šestnácti letech zpět s novou hudbou! Singl Takhle tě mám rád pojednává o svatbě

XINDL X

Loňský rok byl pro Xindla nabitý, kompletně obměnil sestavu svojí kapely, napsal texty na desku Holomráz od Slzy a pro další interprety. Nelení ani letos a po dvou letech vydává 21. září album Sexy Exity, které bude obsahovat 14 skladeb, včetně tří duetů (Věčně nevěrná se Sabinou Křovákovou, Naruby s Mirkou Miškechovou a Nejlepší zvukař je playback s Petrem Lüftnerem) a již známé letní hitovky Byznys. Deska přitom mohla nést jiný název, jak dodává sám Xindl: "Trochu jsem zvažoval, jestli se nebude jmenovat ČecháčExit, protože pro mě je to v něčem pokračování Čecháčka Made s tím rozdílem, že je deska méně politická a více osobní. Zároveň jsem nechtěl, aby je všichni automaticky srovnávaly, takže je název nakonec úplně jiný." Pojítkem písniček je téma odchodů. Na podzim chystá i své zatím nejrozsáhlejší turné.

WOHNOUT 

Všichni čeští bohémové se nemohou dočkat nové desky kapely Wohnout, která vyjde počátkem listopadu a zatím nese (pracovní) název Máme na míň. Momentálně ji dokončují ve studiu Sono pod vedením Milana Cimfe, jak už tomu bylo párkrát v minulosti, včetně poslední desky Laskonky a kremrole, vydané před čtyřmi lety. Tentokrát na nových věcech pracuje bratrský tandem Homolových dohromady. Oproti předchozím deskám je to posun, v minulosti totiž kluci tvořili separé kvůli výskytu názorových třenic. Po písních Hudba léčí a Sladký dřevo nedávno Wohnouti vypustili třetí singl Hloupá písnička

VIDEO: Wohnout představují Sladký dřevo z Afriky

TOMÁŠ KLUS

Tomáš Klus vydá už 7. září album SpOlu věnované lásce ve všech podobách, které je stylově rozmanité a jeho hlavním poselstvím je poznání, že mluvit spolu a milovat jsou nejcennější okamžiky v životě. Na albu se kromě zpěváka a Cílové skupiny ve stabilním složení Jiří Kučerovský, Jan Lstibůrek a Petr Škoda podílela i Tamara Klusová a Jan Jelen. Obsahuje výlety do různých hudebních stylů. Zazní rockovější, folkové či indie skladby, ale i hospodská odrhovačka. O výrazný design CD, pracující s principem kruhu, se postaral výtvarník a tatér Ondrash ve spolupráci s grafickým designérem Stanislavem Tomšejem. Na podzim bude následovat turné a 8. března 2019 vystoupí Klus na vyhlášení hudebních cen Žebřík v Plzni. 

VIDEOROZHOVOR: Tomáš Klus o novém albu SpOlu (I.) - Jsem jako houser, písničky si musím vysedět

OLYMPIC

Členové kapely, která v loňském roce oslavila 55 let existence, se rozhodli udělat již dvacátou první řadovou desku jinak, a tak oslovili z Ameriky producenta Mirka Váňu a dva studenty konzervatoře Berklee College Of Music v Bostonu - klávesistu Erena Basburga a kytaristu Aleka Darsona. Vůbec poprvé přenechal frontman Petr Janda roli producenta někomu jinému než sobě. Patnáct nových písní složil během pěti týdnů. "Nemám rád takzvané vymetání šuplíků. Když se skladby takhle 'vyprsknou', působí pak album dojmem, že drží pohromadě," konstatoval Janda. A proč název Trilobit? "Usoudili jsme, že první deska, kterou Olympic vydal, byla Želva, a že by bylo dobré pokračovat ve zvířátkách. Želva je živý tvor, trilobit už je dávno mrtvý. A protože Olympic toho má hodně za sebou, tak už to má blíž k tomu trilobitovi," vysvětluje s humorem zpěvák. 

S Petrem Jandou ve studiu: Nová deska Olympiku bude jiná

RYBIČKY 48

Rybičky 48 v loňském roce oslavili 15 let svojí existence, na jaře se vydali do Ameriky, kde natočili singl Američan z Poličan a travel dokument Americká krása a u fanoušků stále bodují svými ohnivými koncerty. V říjnu vydají dvojalbum a následovat bude turné. První CD bude mít název Best Fuck Off a objeví se na něm songy, které za posledních pět let vyšly jako singly (Slibuju, že nebudu pít, Léto, Chtěl jsem tím říct, Američan z Poličan a další...), ale také jedna novinka s názvem Lék na duši ženy. Druhé CD bude úplně jiné, než na jaké jste od nich zvyklí. Dohodli se, že každý z nich připraví dva až tři songy v aranži podle svého vkusu, většinou si je i sám zazpívá. Podle slov Kuby Ryby se bude jednat o takový návrat do garáže, kde začínali. Nebudou se ohlížet na styly a každý si udělá to, na co má právě chuť. Tato část se bude nejspíš jmenovat Pořád nás to baví.

Rybičky 48 interview: V Las Vegas si nás lidi fotili v domnění, že kolem jedou nějaký americký rockstars

THOM ARTWAY

Před třemi lety se písničkář Thom Artway etabloval již notoricky známou písní I Have No Inspiration, která doteď hojně rotuje v rádiích. Hned debutové album Hedgehog mu vyneslo dvě Ceny Anděl 2016 (Zpěvák a Objev roku). První nápady pro druhou studiovku se zrodily na Sumatře, kde Artway strávil nějaký čas na téměř opuštěném ostrově Sikandang. Přivezl si odtud základy ke třem písním: In Your Mind, This Light, High Above the Trees. Oproti předchozí desce se na té nové objevuje více elektroniky a elektrických kytar. K duetu si přizval zpěvačku Lenny. Dalšími hosty jsou bubeník Roman Vícha, klávesista Michal Šupák a vokalistka Kateřina Gbelcová. Na aranžích spolupracovali členové Thomovy kapely Ondřej Jurásek a Martin Hrabal. Produkce se ujal Lukáš Chromek s výjimkou skladby All I Know, která vznikla v produkci Ondřeje Turtáka alias ODDho.

Thom Artway v Malostranské besedě představil svůj nový klip a prozradil nám novinky

 

GAIA MESIAH

Comeback roku pro klubovou scénu! Málokdo čekal návrat téhle party, o to větší bylo překvapení, když v roce 2016 oznámila několik koncertů. Naštěstí nezůstalo jen u nich, o rok později přišel singl Sílu!, který byl předzvěstí dalších nových věcí. Živočišná Gaia Mesiah se vrací v plné původní sestavě s uhrančivou zpěvačkou Markou Rybin, kytaristkou Santa Morellou, bubenicí Mišou M a basákem Joshem Stewartem, který se kvůli kapele přistěhoval ze Sydney. Album Excellent Mistake vyjde po jedenácti letech od předchozího Alpha Female na konci září a nabídne 11 nových tracků. Marka Rybin dodává: "Byli jsme schopní dát dohromady během čtyř měsíců barevnou desku, která je autorská ve všech směrech a vystihuje Gaiu přesně tak, jako když poprvé začala nabourávat klidné vody české hudební scény. A hlavně jsme rozhodně nevyměkli!"

TOP 5 českých comebacků v roce 2017: Nečekaný návrat Chaozz, Post-It, ale i očekávaná Gaia Mesiah a další

Text: Hana Bukáčková

Témata: Lucie, Xindl X, Wohnout, Olympic, Tomáš Klus, Thom Artway, Gaia Mesiah, Rybičky 48

zavřít