Co vychází v září: přehled novinek

Vydáno 26.09.2016 | autor: redakce

A je to tu - podzimní nadílka desek přichází. V závěru září svoje novinky představují Richard Müller, který slaví pětapadesátiny, debutant Thom Artway nebo slovenští Longital. Ze zahraničních titulů stojí za zmínku Passenger nebo Shawn Mendes

Co vychází v září: přehled novinek Richard Müller na koncertě v Kyjově. Foto: Karel Prchal


Richard Müller - 55

Ke svým 55. narozeninám si slovenský zpěvák nadělil album s prostým nnázvem 55. Jako ochutnávku z něj vydal song Julia Roberts, ve kterém oslavuje populární herečku. Autorem hudby je Ondřej Brzobohatý, text dával dohromady sám zpěvák s Petrem Uličným. "V tomto tandemu jsme připravovali celé album, s Ondřejem jsem spolupracoval poprvé a byla to fantastická jízda. To CD provází jakási magičnost, vznikalo velmi pohodově," vykládá legendární zpěvák. Novou desku představí také na podzimním turné, které startuje 1. října v Michalovcích, první česká zastávka proběhne 14. října v Ostravě.

AUDIO: Richard Müller platonicky miluje Julii Roberts. Písničku o ní mu složil Ondřej Brzobohatý


Thom Artway - Hedgehog

Svou debutovou desku Hedgehog vydává písničkář Thom Artway, Objev roku podle ankety Žebřík, po dvou úspěšných singlech. Na albu nemohou chybět právě hity I Have No Inspiration a Blind Man. Pro duet Time To Think It Over získal Artway držitelku Oscara Markétu Irglovou. Jako dalšího hosta si přizval písničkářku Maellu. Album je s jednou výjimkou plně autorské, s některými skladbami Atrwayovi vypomohli členové jeho doprovodné kapely Ondřeje Jurásek, František Valena a Martin Hrabal. Svoje album představí na společném turné s Light And Love, album pokřtí na samostatném koncertě v pražském Jazz Docku 2. prosince.

 


Shawn Mendes - Illuminate

Je mu teprve osmnáct, ale už nějakou dobu je v hitparádách Shawn Mendes jako doma. Kanadský zpěvák je považován za nástupce Justina Biebera, blízko má ale také k písničkářské poloze. Své druhé album Illuminate uvedl hitovým singlem Treat You Better, který se už probojoval do Top 10 americké singlové hitparády. Na desce se opět podílel také Ido Zmishlany, který spolupracoval s kapelou Kryštof na albu Srdcebeat, jeho stopu najdeme v úvodní písni Ruin. Celkem se Mendesovi fanoušci mohou těšit na 12 kousků.


Passenger - Young As The Morning, Old As The Sea

Svou novou desku Young As The Morning, Old As The Sea představí písničkář Passenger i v Česku, když vystoupí 2. října ve Velkém sále pražské Lucerny. Passenger, který začínal jako pouliční umělec, je v posledních letech albově velmi činný, předloni vydal desku Whispers, kterou minulý rok následovala nahrávka Whispers II. Na deseti nových písních se vedle zpěváka podílel i producent Chris Vallejo, fanoušci už mohou znát singly Somebody's Love a Anywhere.


Longital - Divoko

Divokost z nového alba slovenských Longital prosakuje všemi stěnami a objevuje se v neotesaném zvuku z nahrávání v Bílých Karpatech či v textech o lásce bez nároku na odměnu. Hudebně skupina prochází kytarovo-smyčcovými krajinami s klavírem. Ten je přítomný častěji než obvykle a křehké momenty se střídají s návaly energie, které ústí až do psychedelicko-rockových vyvrcholení. Křest alba v Praze proběhne 20. října v pražském Divadle Archa, vystoupí i písničkářka Katarzia.


Dále vychází:

 Xindl X
- Kvadratura záchranného kruhu

Většinu písní na nové desce Xindla X propojuje pomyslně tématika vody. "Všechny písně vyprávějí příběhy topících se lidí. Ať už doslova nebo v přeneseném slova smyslu. Topících se ve vodě nebo ve vlastních problémech stejně neřešitelných jako je kvadratura kruhu," říká Ondřej Ládek. "Pojítkem mezi písněmi je pouze motiv topení se v problémech. Jinak jsem se snažil, aby deska byla náladami i tématy co nejpestřejší," dodává. Album produkoval Dalibor Cidlinský jr., stejně jako předchozí tři Xindlovy desky.

VIDEO: Xindl X zvážněl. Zpívá ztracené Popelce, novou desku věnoval topícím se lidem


Bruce Springsteen - Chapter And Verse

Deska Chapter And Verse Bruce Springsteena doprovází vydání jeho autobiografie Born To Run, kterou představí světu 27. září. Na komplet, který vyjde v den jeho 67. narozenin 23. září, vybral celkem 18 skladeb, z nichž ale pět nikdy nevyšlo. Pochopitelně nechybí Born in the U.S.A., Badlands, The River nebo právě Born To Run, po níž pojmenoval zmíněnou knihu. V ní vzpomíná na své deprese, ale rozebírá tu třeba i vztah, jaký měl ke svému otci. Další řadové album plánuje Springsteen na příští rok. Zatím naposledy se studiově představil deskou High Hoper z roku 2014, s níž vyhrál žebříčky v Británii i Americe.


Lordi - Monstereophonic (Theaterror vs. Demonarchy)

Finští Lordi představují už svou osmou řadovku, tentokrát ji rozdělili na dvě odlišné poloviny. Zatímco první půlku vyplňují klasické úderné hardrockové nebo heavymetalové skladby, ta druhá je tak trochu experimentální. Písně trvají více než pět minut a mají tvořit koncepční celek. Oblíbenou finskou sebranku, která před deseti lety zabodovala v soutěži Eurovision Song Contest, mají rádi i čeští fanoušci. Letos ji viděli v Plzni na Metalfestu, brzy se k nám navíc vrátí představit nový materiál. Se svou Monstour zavítají v říjnu do Prahy, Hluku a Ostravy.

 


Holden - Střepy v postelích

Holden Caulfield už nejsou, teď nastupují Holden a rozhodli se zpívat česky. Nové album bude obsahovat celkem 10 písní, o jejichž produkci se postaral britský producent Tom Marsh známý především z IAMX, dodal tak albu trochu jíný rozměr. "Už jsme byli unavení z českých kapel, co zpívají anglicky a moc jim to nejde. Byli jsme jedni z nich a už tam patřit nechceme. Navíc je tohle mnohem osobnější cesta, jak se vyjádřit, přestože vím, že mi najednou každý bude rozumět a to je svazující. Ale všechny písně jsou pro mě najednou víc emotivní a věřím, že přesně o tom má hudba být," vysvětluje změnu frontman Martyn Starý. Písně z alba představí Holden živě v rámci Všechny kočky tour part II Mandrage, kde budou Holden hostem. Křest pak proběhne v pražském N.O.D. už 20. října.


Jan Spálený Trio - Terčino milé údolí

Záznam koncertu TRIA JANA SPÁLENÉHO byl natočen na začátku letošního léta na tvrzi Cuknštejn ležící v Terčině údolí u Nových Hradů v jižních Čechách. Trio pomyslně navazuje na svoje předchozí "live" album Panenko skákavá natočené ve Skokách u Žlutic (2012). Podobně jako kostel ve Skokách oplývá Cuknštejn, resp. Terčino údolí, geniem loci. Na album se podařilo přenést výjimečnou atmosféru na nevšedním místě, ke kterému má Jan Spálený osobní vztah. Vybral na ně skladby mapující celých třiatřicet let existence jeho kapely, které považuje za skvosty, s texty Pavla Vrby, Pavla Kopty a dalších autorů, jichž si velmi váží. Vedle toho zařadil i písně nové, které měly premiéru právě na Cuknštejně.


Dále vychází:


Bastille - Wild World

Nástupce alba Bad Blood dostal název Wild World. Základní podoba desky čítá čtrnáct písní, její deluxe verze přinese o pět songů víc. Kromě digitální formátu je album ke koupi i na černé desce, a to jako dvojvinyl, který doplní rozsáhlý obal a kód k bezplatnému digitálnímu stažení. Bastille desku natáčeli opět v tom samém malém studiu v jižní části Londýna, kde kdysi vznikal i debut. Už 26. listopadu kapela opět vystoupí v Praze, tentokrát ve stále využívanějším Foru Karlín.


The Beatles: Live At The Hollywood Bowl

 V souvislosti s Beatles se v poslední době nejčastěji mluví o dokumentu mapujícím léta 1962 až 1966. Osobně se na něm podíleli Paul McCartneyRingo Starr a vdovy Yoko Ono Lennon a Olivia Harrison. Koncepci a režii si na svá bedra vzal americký režisér Ron Howard, který se obklopil i celou řadou známých producentů. Ruku v ruce s tímto dokumentem jde reedice živáku, který poprvé vyšel v roce 1977. Záznam ze tří beznadějně vyprodaných koncertů v losangeleském Hollywood Bowl, které kapela absolvovala v letech 1964 a 1965, tentokrát nabídne i několik speciálních bonusů.

vložte odkaz, text nemažte


The Fellas - Scarecrow

Skupina The Fellas vydává své druhé album Scarecrow v produkci Dannyho Sabera. Navazují tak na debut Robbery Blues, oceněný v roce 2011 Andělem za Objev roku. Navíc přicházejí s výrazným příběhem, který stojí v pozadí novinek. "Prožil jsem prudký náraz, který mě přiměl zamyslet se nad svým životem a začít tak trochu znova," vysvětluje kytarista Jan "Jonny" Anděl, hlavní autor nových skladeb. Souboj se svým strašákem ale vyhrál a napsal o něm album Scarecrow.

 


Katarzia - Agnostika

Slovenská písničkářka Katarzia posluchače okouzlila v roce 2013 albem Generace Y, na které nyní navazuje novinka Agnostika. Produkovala ji sama a obklopila se prvotřídními muzikanty. Katarzia se nezatěžuje kontextem své předešlé desky a troufne si klidně na rap nebo používá syntezátory, ač začínala jako holka s kytarou, experimentů se nebojí. Fanouškům už stihla představit skladby Rozprávkar s jednoduchým studiovým klipem a Milovať s hudbou. Kromě vlastní desky se podílela i na projektu Koller & Friends, kdy z repertoáru Davida Kollera předělala píseň Záchranár.

 


Jitka Šuranská - Divé husy

Houslistka a zpěvačka Jitka Šuranská našla vynikající spoluhráče, mandolinistu Martina Krajíčka a kontrabasistu Mariana Friedla, a společně natočili jedenáct skladeb ve zlínském Studiu V pod producentským dohledem slovenského hudebníka Stana Palúcha. Základním kamenem alba jsou východomoravské lidové písně ve skvělých aranžích tohoto tria, ale nechybí ani autorské skladby Mariana Friedla. Tyto písně však dokonale korespondují s odkazy, které přináší melodika a poetika moravského regionu a nahrávka tak ukazuje, jak silné jsou písničky a odkazy moravského folklóru v současnosti.

 


Dále vychází:

  • Aluna George - I Remember
  • Against Me! - Shape Shift With Me
  • Lang Lang - New York Rhapsody
  • O.S.T. Bridget Jones's Baby
  • Steven Wilson - Transience
 


Jananas
- To samo

Vtipným a originálně pojatým lyric videeem k singlu To samo upozornili Jananas na svou stejnojmennou desku. Tu už na jaře avizovali songem Malorážka. Čtyřčlenná kapela nahrávala novinku ve studiu SONO a sama přiznává, že zásadní vliv na její zvuk měla spolupráce s producentem Viliamem Bérešem. Chytrý humor a jemná podvratnost Jananas však stále přetrvává. "Začali jsem točit už v roce 2015, ale na české poměry vznikalo album vlastně docela dlouho. Nechtěli jsme jen přijít do studia s připraveným materiálem a za týden mít hotovo. Některé písně jsme museli ve studiu zkrátka vysedět" poodhaluje sympatická parta.

LIVE: Než koncert ukončil déšť, bavili Jananas hudbou i legráckamiLenny
- Hearts

Desku s názvem Hearts chystala Lenny několik let, největší kus práce na ní však odvedla až v posledním půlroce. Zpěvaččin plnohodnotný debut vznikal v autorském tandemu s producentem Ondřejem Fiedlerem, který je zároveň součástí její dopvodné kapely. První singl Hell.o se už zabydlel v českém éteru a zařadil se k nejhranějším tuzemským písním. Další ochutnávkou byl intimní klip My Love, který si interpretka sama režírovala. Krátce po vydání představí Lenny své album fanouškům také naživo. Turné startuje 30. září. Osm koncertů, na kterých Lenka Filipová mladší nechá rozeznít svůj jedinečný chraplák, je pro letošek jednou z mála příležitostí, kdy si jej vychutnat naživo.

 


Nick Cave
- Skeleton Tree

Šestnácté studiové album Cavea vyjde 9. září a dostalo název Skeleton Tree. Nahrávání započalo už koncem roku 2014 v Brightonu, pokračovalo na podzim roku minulého ve Francii. Nové skladby by podle oficiálních vyjádření měly být "o umělcově hledání a nacházení cesty ven z temnoty." Vzhledem k tragické události v rodině zpěváka (úmrtí patnáctiletého syna po nešťastném pádu z útesu) bychom skutečně neměli očekávat skladby veselé a radostné. Den před oficiálním vydáním desky bude možnost nové písně slyšet úplně poprvé z filmového plátna: 8. září jde totiž do kin (pouze na tento jediný den) snímek nazvaný One More Time With Feeling, na kterém se režisérsky podílel Andrew Dominik.

TOP 10 nejočekávanějších alb podzimu: Rockeři vyhlíží Green Day i Metalliku, v popu udeří Lady Gaga


Jack White
- Acoustic Recordings 1998-2016

Hned zkraje září se o slovo hlásí i Jack White. Ne sice s novou studiovou deskou, tou poslední nadále zůstává Lazaretto z roku 2014. Také výběr Acoustic Recordings 1998 - 2016, který nabídne akustické verze nejzásadnějších písní jeho kariéry, ale slibuje zajímavé momenty. Mezi šestadvaceti skladbami budou jak kusy dobře známé z jeho sólových alb, tak třeba b-strany a nevydané nahrávky. White ale sáhne i do repertoáru The White Stripes nebo Raconteurs. 


Light And Love
- Surrender To The Stars

Dvojice Light And Love, známá svými hity Blueberry Sky a True nebo spoluprací s Kryštof, Voxelem či Adamem Mišíkem, vydává svoje debutové album Surrender To The Stars. Aktuálně se v éteru prezentuje singlem Country Boy a ladí nástroje na svoje podzimní turné s další zajímavou osobností svojí generace, písničkářem Thomem Artwayem. Kolekce písní zahrnuje tvorbu bratrů Balcárkových sahající až do roku 2007, nahrávala se v rozmezí minulých tří let. Inspiraci k písním sbírá dvojice všude kolem sebe, jak zmiňuje Honza alias Johny Rainbow: "Pořád se něco děje. Skoro každý den objevujeme nové věci, o kterých by se dalo psát - i vzhledem k tomu, v jakém stavu je dnešní svět."


Dále vychází:

 

Témata: nové desky, Nick Cave, Lenny, Jananas, Light And Love, Jack White, Bastille, Beatles, The Fellas, Jitka Šuranská, Katarzia

NEJČTENĚJŠÍ

SOUTĚŽE

SOUTĚŽ: Monkey Business v lomu Velká Amerika
zavřít