Vydáno 30.09.2024 | autor: Tomáš Kocian
Nick Cave to zase dokázal. Nahrál povedenou mnohovrstevnatou desku, která zahýbe s emocemi posluchačů. Mistr pochmurných balad však tentokrát přidal i dost překvapivý prvek naděje. Album Wild God vzniklo po tragické smrti jeho syna.
Skladby:
Song of The Lake, Wild God, Frogs, Joy, Final Rescue Attemp, Conversion, Cinnamon Horses, Long Dark Night, O Wow O Wow (How Wonderful She Is), As the Waters Cover the Sea
10 skladeb / 44:25 min
Vydavatel: Bad Seed Ltd.
Nick Cave za sebou v osobním životě nemá zrovna nejštastnější období. Po tragické smrti druhého syna se opět zavřel do studia a dal se do nahrávání. Celá situace připomíná rok 2016, kdy po smrti prvního dítěte kompletně přenahrál již připravené album Skeleton tree. Skoro čtyřicetiminutová tryzna byla syrovou výpovědí nejen hudebníka, ale především rodiče prožívající jednu z nejhorších situací, kterou si kdo dokáže představit. Novinka se však už na první poslech od osm let staré nahrávky výrazně liší svou hutností a nadějí. Zatímco předchozí zmiňované album bylo temné s minimálním hudebním podkladem, na novince se zpěvák otevírá hravosti.
Otevírák, dá-li se však u tvorby Cavea tento termín označující první skladby na albu použít, Song of the Lake přichází s otázkou, kam vlastně posmrtná duše kráčí. Hlasem plným bolu se zde intepret opakovaně ptá: ,,Oh my darling, where do we go?" bez čekání na odpověď avšak s obrovským sborem a orchestrem za zády vytváří pocit částečného smíření, ale zároveň i zmaru.
LIVE: Prvnímu dni Metronome festivalu kraloval Nick Cave. Surfoval na rukou fanoušků a vtipkoval
Eponymní Wild God už svou stopáží mnohem více připomíná Nickův standard. Skoro pět a půl minuty dlouhá báseň o divokých bozích, kteří lidem přinášejí trápení a zmar. Potemnělou atmosféru písně podtrhuje zpěvákův hlas se zprvu minimalistickým hudebním podkladem, který s postupem času graduje v orchestrální opus a vytváří tak pocit všudypřítomného chaosu.
Biblickými a náboženskými motivy je Caveova novinka doslova napěchována. O kus dál ve skladbě Joy totiž zpěvák chvějícím se hlasem prosí o odpuštění se slovy: ,,Smiluj se nade mnou, prosím." Čím dál větší interpretova inklinace k víře, ve které se nesnaží najít odpovědi, nýbrž odpuštění ve svém životě, jsou od tak dekadentního autora místy až překvapivé. Závěrečné volání po radosti je jakýmsi mostem pro překlenutí přes obtížné autorovy životní situace. Gradace přichází v následující Final Rescue Attemp. Zde jde o jakési poslední rozloučení s jeho synem. Piano se propojuje se synthem, jehož monotónnost provází celou skladbu.
Po tomto překlenutí přichází mnohem pozitivnější písně, kde je vše zahaleno mnohem větší abstrakcí. Hlavní roli zde hraje láska. Láska, která nemá konkrétního adresáta, ale její síla je zde nezpochybnitelná. Například v orchestrální Cinnamon Horses. V O Wow O Wow, která je pravděpodobně nejhravější písní na celém albu. Zasněná a proložená záznamem telefonního hovoru .
TOP 10 | Písně o České republice napsali Nick Cave, R.E.M., Slayer, Joe Strummer i Lil Xan
Nick Cave má na albu Wild God dvě polohy. V té první si odžívá svůj trpký žal, hledá cesty, jak z něj ven, aby v druhé půli opět vyzdvihoval sílu lásky a dokázal se ponořit do snového světa fantazií. Společně s kapelou The Bad Seeds se mu opět povedlo nahrát emocemi napěchované album. Zpěvákova síla opět tkví v jeho specifickém hlase a syrových textech, bez přetvářky.
Naživo představí Nick Cave svým českým fanouškům nové album už 17. října, kdy zavítá do O2 areny.
Text: Tomáš Kocian, foto: press
Témata: Nick Cave, Nicholas Edward Cave, The Bad Seeds, Wild God
4,50
čtenáři
hlasuj