Film Distant Sky - Nick Cave & The Bad Seeds Live odehrají v jeden večer kina po celém světě

Vydáno 14.03.2018 | autor: Lucie Šimůnková

Rok a půl od celosvětového úspěchu filmu One More Time With Feeling se Nick Cave vrací na plátna kin. Záznam vystoupení z kodaňské Královské arény pod názvem Distant Sky - Nick Cave & The Bad Seeds Live in Copenhagen odehrají kina na celém světě během jediného večera ve čtvrtek 12. dubna. Film režiséra Davida Barnarda vznikl během jedné ze zastávek šnůry v roce 2017. Zaznělo na na ní poslední album Skeleton Tree, zatěžkané Caveovou osobní tragédií, ale i klasické skladby z dřívějšího repertoáru. Film Distant Sky uvede exkluzivně i 15 vybraných českých a slovenských kin.

Film Distant Sky - Nick Cave & The Bad Seeds Live odehrají v jeden večer kina po celém světě Film Distant Sky - Nick Cave & The Bad Seeds Live odehrají v jeden večer kina po celém světě

Loňský koncert uhrančivého básníka Nicka Cavea v Praze se stal událostí číslo jedna ihned po svém ohlášení. I tak Cave očekávání fanoušků i kritiků dalece předčil - psalo se o sugestivním zážitku plného intimní i euforické energie. Všem, kteří si chtějí tento památný večer připomenout, nebo aspoň zprostředkovaně okusit jeho atmosféru, promítnou film Distant Sky kina od Prahy přes České Budějovice a Hradec Králové až po Košice.

LIVE: Nick Cave & The Bad Seeds v Praze recitovali básně o pekle i o Bohu

Koncert Nicka Cavea & The Bad Seeds v Kodani se uskutečnil 20. října 2017 v rámci světové šňůry k předloňskému albu Skeleton Tree. Cavea doprovázela klasická sestava ve složení Warren Ellis, Martyn Casey, Thomas Wydler, Jim Sclavunos, George Vjestica a Larry Mullins. Jako zvláštní host se představila dánská sopranistka Else Torp v titulní skladbě Distant Sky. Její hlas je i ve studiové verzi této skladby.

Kritické ovace

Významná média během celého turné nešetřila chválou. Britský list The Independent psal o koncertu jako o mistrovském díle, vystoupení v londýnské O2 areně hodnotil doslova jako "napjaté a bouřlivé, i něžné a katarzní." The Telegraph psal zase o "mimořádné odpovědi na nepředstavitelné". Narážel tím na okolnosti, za jakých deska Skeleton Tree vznikala. Natáčela se totiž v době, kdy Caveův patnáctiletý syn Arthur tragicky zahynul.

Nick Cave podle svých slov nechtěl loňskou šňůru pojmout jako davovou terapii. Neposkytoval rozhovory a do repertoáru jako u jiných turné zařadil vedle nových skladeb i ty starší z rozsáhlé a na přešlapy chudé diskografie The Bad Seeds. K tématu se především skrze hudbu a své texty vyjádřil pouze v úspěšném dokumentu One More Time With Feeling z roku 2016, který v šedesáti tuzemských kinech shlédlo na 6 000 diváků. Své pocity připodobnil k černé díře: "Je to neviditelná věc, která má obrovský objem," popsal.

Pod výslednou podobu více než dvouhodinového filmu Distant Sky se podepsal režisér David Barnard, který spolupracoval například s ikonami jako Björk, Eurythmics, Gorillaz nebo Pet Shop Boys.

Témata: Nick Cave, The Bad Seeds, Warren Ellis, Martyn Casey, Thomas Wydler, Jim Sclavunos, George Vjestica, Larry Mullins

tz, lš

zavřít