RECENZE: Nick Cave v záznamu koncertu z Kodaně nabízí tlukot svého srdce

Vydáno 10.04.2018 | autor: Roman Jireš

Jen málokdy se podaří přenést bezprostřední náladu koncertu na filmové plátno a následně pak k návštěvníkům kin. Jedním z těch, komu se to povedlo, je zkušený režisér David Barnard (BjörkEurythmicsGorillazPet Shop Boys), který stojí za snímkem Distant Sky - Nick Cave & The Bad Seeds Live in Copenhagen. Více než dvouhodinovou show uvede 15 vybraných českých a slovenských kin od Prahy přes České Budějovice a Hradec Králové až po Košice 12. dubna jako jednorázovou projekci. Jejich seznam se nachází na www.aerofilms.cz.

RECENZE: Nick Cave v záznamu koncertu z Kodaně nabízí tlukot svého srdce RECENZE: Nick Cave v záznamu koncertu z Kodaně nabízí tlukot svého srdce

Distant Sky - Nick Cave & The Bad Seeds Live in Copenhagen

Režie: David Barnard

135 min

Distributor: Aerofilms

Snímek vznikl během vystoupení Cavea v kodaňské Royal Arena během jedné ze zastávek loňského turné The Bad Seeds, které 26. října navštívilo i pražskou O2 arenu. Kodaňský koncert se uskutečnil loni 20. října v rámci světové šňůry k předloňskému albu Skeleton Tree a Cavea na něm doprovází klasická sestava vynikajících muzikantů ve složení Warren Ellis, Martyn Casey, Thomas Wydler, Jim Sclavunos, George Vjestica a Larry Mullins.

LIVE: Nick Cave & The Bad Seeds v Praze recitovali básně o pekle i o Bohu

Nahrávka Skeleton Tree vznikala za smutných okolností. Natáčela se v době, kdy tragicky zahynul Caveův patnáctiletý syn Arthur. Zpěvák podle svých slov nechtěl loňskou šňůru pojmout jako davovou terapii. K tragédii se především skrze hudbu a své texty vyjádřil pouze v dokumentu One More Time With Feeling z roku 2016. Své pocity z úmrtí syna připodobnil k černé díře. "Je to neviditelná věc, která má obrovský objem," sdělil.

UHRANČIVOST A MRÁZ PO ZÁDECH

Vynikající koncert z Kodaně nabízí například novinky Anthrocene, Jesus Alone a Magneto. Ze starších hitů vstřícné publikum aplaudovalo skladbě Tupelo z Caveova druhého alba The Firstborn Is Dead nebo From Her To Eternity ze stejnojmenné debutové desky. Uhrančivý šedesátiletý zpěvák, který občas sedl za klavír, svými vláčnými pohyby od začátku fascinuje publikum. Hudebník oblečený v tradičním černém saku a světlé rozhalené košili často chodí po lávce před prvními řadami na dosah fanoušků, kteří k němu během gradujících písní natahují své dlaně. Zdá se, že energie v písni Tupelo by snad stačila na nasvícení koncertního sálu, a když se v Higgs Boson Blues ptá Cave publika "Can you feel my heartbeat?", jde z toho mráz po zádech. Stejně, jako když se k němu v titulní skladbě Distant Sky přidá stejně jako na albu dánská sopranistka Else Torp.

Závěr koncertu by se dal přirovnat ke zlému snu ochranky. Stejně jako v Praze a na dalších místech turné při přídavcích, které otevřela skladba The Weeping Song ze staré nahrávky The Good Son, vytáhl Cave na pódium z prvních řad několik desítek lidí, aby si společně užili koncert vrcholící peckami Stagger Lee a Push the Sky Away. Tohle opravdu stojí za vidění!

text: Roman Jireš

Témata: Nick Cave, The Bad Seeds

4,50

čtenáři

hlasuj
zavřít