ROCKBLOG: Ceny Anděl vykročily do nové etapy správným směrem

Vydáno 23.05.2017 | autor: Josef Martínek

Poté, co na pořádání Hudebních cen Anděl rezignoval kontroverzní podnikatel Lešek Wronka, se na letošní ročník řada lidí dívala jako na ten, který zahájí obrodu cen. A protože se akademici nebáli ocenit úplné nováčky, kteří loni pomohli českou scénu oživit, lze ho hodnotit jako povedený. 

ROCKBLOG: Ceny Anděl vykročily do nové etapy správným směrem Thom Artway - Objev a Zpěvák roku. Foto: Lucie Levá

IFPI po odstoupení Lewronu nejprve jednala s potenciálním novým partnerem, který by ceny zaštítil tak, aby se mohly uskutečnit v tradiční podobě v Hudebním divadle Karlín, nakonec ale muzikanti vzali zavděk komorním prostředím Lucerna Music Baru. A většina z nich za to byla ráda a pochvalovala si, že letošní ceremoniál byl hlavně o hudbě a že mu tato podoba slušela.

Ceny Anděl opanovala Lenny se čtyřmi triumfy. Dvakrát uspěl Thom Artway, do Síně slávy vstoupila Věra Špinarová

Jindy dvouhodinový zdlouhavý přenos se totiž efektně smrskl na délku 70 minut, během kterých jsme se dozvěděli jména vítězů a k vidění bylo i několik vystoupení. Organizátoři vsadili na zajímavá spojení interpretů a volba to byla dobrá. Díky duetům Marty Kubišové s Lenny, Tomáše Kluse s Thomem Artwayem nebo Davida Kollera a Kata se totiž program večera odlišil. Nejednalo se tedy jen o další přehrání všudypřítomných rádiových hitů, jako tomu občas bývalo v minulosti.

FOTOREPORT: Na Cenách Anděl kralovalo mládí, vyhráli Lenny, Thom Artway i Jelen


Královnou andělského večera se stala Lenny. Ovládla hned čtyři kategorie. Foto: Lucie Levá

ANDĚLÉ PŘILETĚLI K MLADÝM TVÁŘÍM

Pravdou je, že sledování udílení bylo nejspíš komfortnější pro diváky u televizí než pro přítomné v sále, kde panovalo úmorné vedro. Kdo nepatřil do vybrané společnosti sedících diváků, byl navíc nucen obtížně hledat místo, kde aspoň něco uvidí. Hudební ceny mají být ale víc než o čemkoliv jiném hlavně o oceněných a k těm letos není výhrad.

vložte odkaz, text nemažte

Nebyli jsme tentokrát svědky žádného nominačního faux pas (pamatujete na ročník 2010, kdy se v nominacích na Zpěvačku roku objevila za vánoční album Lucie Vondráčková?) a prostor nezvykle dostala i hudba, kterou sleduje spíše klubové publikum. Prago Union, Midi Lidi, Priessnitz ani Jananas sice své nominace neproměnili, přesto ceny mířily za majitely, u kterých je ještě na poličkách dost místa.

Loňský rok totiž jednoznačně patřil mladým tvářím a výsledky toto tvrzení, které jsme si pochvalovali už ve výročním článku, dvakrát podtrhly. Čtyři ceny pro Lenny, dvě pro Thoma Artwaye, jedna pro Jelen. Žádného z těchto interpretů u nás před rokem 2013 prakticky nikdo neznal, Artway a Lenny albově debutovali až loni.

CENY ANDĚL: Ovládne letošní ročník favoritka Lenny? Tipujeme vítěze jednotlivých kategorií

Mládí tentokrát vládlo na plné čáře a je pozitivní zjištění, že Andělé tuto obrodu české scény reflektují. Zůstává diskutabilní, jak moc ještě může v dnešní době zisk takové ceny někomu pomoci v očích široké veřejnosti, letošní Zpěvák a Zpěvačka roku jsou však tak talentovaní, že si svou cestu určitě prošlapou i bez této berličky.


Skupina roku - Jelen. Foto: Lucie Levá

Jen škoda že posluchači nadále spíš než na čerstvou krev spoléhají na letité klasiky. Jasný obrázek o tom podala kategorie Nejprodávanější album roku, kterou opanoval Karel Gott. Nikoliv s albem nových písní, ale s kompilací 40 slavíků. To už je ale zase jiný příběh.

text: Josef Martínek, foto: Lucie Levá

Témata: Ceny Anděl, Lenny, Thom Artway, Jelen, Prago Union, Midi Lidi, Priessnitz

zavřít