Thom Artway v Malostranské besedě představil svůj nový klip a prozradil nám novinky

Vydáno 19.04.2018 | autor: Hana Bukáčková

Thom Artway si po kratší přestávce zahrál v Praze. V Malostranské besedě předvedl energický koncert, nového člena doprovodné kapely a ještě horký klip k singlu All I Know. Předskakoval mu anglický zpěvák žijící v Česku Alasdair Bouch, který mu pomáhá s přípravou nové desky. 

Thom Artway v Malostranské besedě představil svůj nový klip a prozradil nám novinky Thom Artway v Malostranské besedě představil svůj nový klip a prozradil nám novinky


THOM ARTWAY
MALOSTRANSKÁ BESEDA, PRAHA
17. 4. 2018

Je to už dva a půl roku od chvíle, kdy Thom Artway vystoupil jako support koncertu Imodium, která tehdy křtila svůj živák v Rock Café. Tenkrát ho prakticky nikdo neznal, na rozdíl od jeho singlu I Have No Inspiration, který rotoval pravidelně rádiovým éterem. Za tu dobu jeho hvězda vystoupala a z nesmělého neznámého kluka se stal sebevědomý talent české scény, který má na svém kontě řadu ocenění, včetně Andělů za Objev a Zpěváka roku 2016.

Thom Artway interview: Zpívám anglicky, ale v Londýně cítím, že britskou kulturu znám málo

Loni vyhrál na Rock For People soutěž Czech Fresh a otevřely se mu dveře do zahraničí - třeba na festival Sziget, kde v srpnu vystoupí, ale i do londýnského studia YouTube Space, kde nahrál nový singl All I Know. Ten si během večera v Malostranské besedě odbyl dvojitou premiéru, napřed koncertní a v závěrečné části i klipovou. Slavnostní premiéry videa se zúčastnila i hlavní protagonistka - republiková mistryně v moderní gymnastice Anna Šebková, ale i kameraman Filip Rejč. 

Sám Artway nám o videu řekl: "Videoklip jsme natáčeli na dvou místech, v brněnské sportovní hale Tesla a v ulicích Londýna, včetně YouTube studia, kde vznikaly záběry, jak letíme. S konceptem klipu přišli Jakub Jirásek a Filip Rejč. S Kubou jsme se zatím o žádné hlubší hudební spolupráci nebavili, ale nenamítal bych proti tomu nic, protože jeho domovská kapela Cold Cold Nights má zahraniční zvuk."

Zpěvák roku Thom Artway: Nerad bych, aby teď lidé chodili na koncerty s většími očekáváními

Právě All I Know otevírá spolupráci s Alasdairem Bouchem, zpěvákem a kytaristou, se kterým se seznamil v Café V lese na jednom koncertu a jehož kořeny sahají do Británie. Již mnoho let ale žije v Česku. Bouch mu pomáhal s textem a zahajoval svým setem akci. Folkař si od začátku zakládal na osobním kontaktu s publikem, kterým si získal přítomné. Dal tak základ vřelé rodinné atmosféře, která během večera panovala.  

SVIŽNĚJŠÍ ÚVOD

Thom Artway s doprovodnou kapelou, kterou nově doplnil Martin Kudla, zářil už od prvních tónů, které byly ve svižnějším a svěžejším tempu. Ukázal tak, že mu i tato hravější poloha není cizí. Na pódiu působil velmi sebevědomě, víc než kdy předtím. Malostranská beseda mu vyloženě sedla. I když je Artwayův talent veliký, klubové prostředí mu vyhovuje a dokáže s ním šikovně pracovat, aniž by sklouznul k teatrálnímu projevu. Na některé písně přišel zahostovat akordeonista Janek Kovařík, ex-člen skupiny Jelen.

Krom osvědčených klasik v podobě Conformity, Blind Man, Hedgehog a dalších jsme se dočkali novějších kousků All We Want Is Love, High Above The Trees věnované na ochranu šesti druhů zpěvných ptáků v Indonésii či rozjetější In Your Mind. Ale vyslechli jsme i historku o tom, že si musel jednou dokupovat vlastní alba v prodejně, aby měl na koncertě co prodávat. 

V současné době pracuje Artway na nové desce, která by měla vyjít v září a ponese stejný název jako singl All I Know. Intenzivně spolupracuje právě se zmíněným Bouchem. "Někdy mám text téměř celý hotov a řešíme maličkosti, jindy je z větší části autor Alasdair. Takto tomu bylo například u písně High Above The Trees. S dřívějšími songy mi občas vypomohl bubeník Martin. Nicméně u nahrávek na nové album jsem začal klást větší důraz na poetiku a soudržnost textů. Více také řeším výslovnost, gramatiku a aby texty měly hlubší hodnotu. Čech to pozná jen stěží, ale já bych přece jenom zkusil to zahraničí a tam se chyby neodpouští," říká Artway.

Vznik písničky All I Know přitom popisuje Artway takto: "Před časem jsem musel udělat velké rozhodnutí. Každý další den, kdy jsem se potácel v pomyslném středu, byl velmi těžký. Víra v lásku a opravdové přátelství mě zachránila a nese se tak každým refrénem – All Around Is Love. Produkce se tentokrát ujal ODD (Ondra Turták), který písni vdechl moderní popový zvuk." Jinak ale nadále zůstává věrný producentovi debutové desky Lukáši Chromkovi, se kterým album právě dokončuje, nahrávají poslední kytary a vokály. Jakou bude mít finální podobu, se dozvíme v září, kdy se objeví na prodejních pultech. 

Text a foto: Hana Bukáčková

Témata: Thom Artway, Hedgehog, I Have No Inspiration, All I Know, Czech Fresh, Rock For People

zavřít