TOP 15 písní Mira Žbirky: Biely kvet, Atlantída, 22 dní, Čo bolí, to prebolí a další

Vydáno 12.11.2021 | autor: Andrea Štipčáková

Miro Žbirka nebyl jen legendárním zpěvákem, ale také skladatelem. Z velké většiny si ke svým písním napsal jak text, tak složil hudbu a jak říkával, otiskl do nich svůj životní příběh. Vybrali jsme mezi obrovským množstvím hudebníkových skladeb patnáct těch, které patřily k jeho nejzásadnějším. Mezi nimi jsou například Biely kvet, 22 dní, Čo bolí, to prebolí, Atlantída nebo Catherine, kterou napsal pro svou manželku Katku.

TOP 15 písní Mira Žbirky: Biely kvet, Atlantída, 22 dní, Čo bolí, to prebolí a další TOP 15 písní Mira Žbirky: Biely kvet, Atlantída, 22 dní, Čo bolí, to prebolí a další


Biely kvet

Biely kvet napsal pro Mira Žbirku jako spoustu jeho skladeb Kamil Peteraj. Skladba prošla několika úpravami a jen málokdo dnes ví, že se v její původní verzi mělo zpívat Čierný kvet. A to i přesto, že žádný takový neexistuje. Píseň byla pod tímto názvem dokonce připravená pro album, ale dvojice ho nakonec kvůli přihlášce na Bratislavskou lyru změnila. Pro tehdejší socialistickou republiku byl totiž název problematický a pro Československo příliš depresivní. I přesto však Biely kvet Lyru nevyhrál. Naopak ji získala jiná Žbirkova píseň – Atlantída.

Příběh československého hitu: Miro Žbirka - Biely kvet

Atlantída

Atlantída vyšla v roce 1982 na Žbirkově albu Sezónne lásky. Ve stejném roce zpěvák získal Zlatého slavíka a stal se tak prvním vítězem ankety ze Slovenska. Zároveň jako teprve druhý hudebník dokázal porazit Karla Gotta.

VIDEOROZHOVOR | Miro Žbirka: Koncertů si teď víc vážíme

Vedle písně se Žbirka podílel na stejnojmenném muzikálu, který měl premiéru v roce 2015. Vypráví příběh skupiny lidí, která se vydá hledat bájný kontinent. Postupem času najdou jednotlivci místo Atlantidy svá pečlivě střežená tajemství.

Balada o poľných vtákoch

Baladu o polných vtákoch měl Žbirka vždy spojenou s Německem. Právě tam mu totiž její anglická verze Like a Hero přinesla největší úspěch. „Na Bratislavské lyře za mnou po jednom vystoupení, kdy jsem tuto píseň zpíval, přišel jeden chlapík z Hamburku a zeptal se mě, zda nemám písně nahrané i v angličtině. Dal jsem mu kazetu, kde byla i její anglická verze a na základě této skladby jsem pak dostal smlouvu v Německu a natočil tam dvě alba,“ vzpomínal interpret.

22 dní

Skladbu 22 dní srovnávali po jejím vydání hudební kritici s písněmi Atlantída nebo Biely kvet. „Není to špatné, ale Biely kvet to není, nevím, jestli to budeme hrát,“ zavzpomínal zpěvák. „Do vysílání rádií ji tehdy zařazovali neradi a velmi málo. My jsme ji s Limitem dokonce přestali na koncertech hrál. Celá 80. léta jsme ji vůbec neměli v repertoáru,“ uvedl Žbirka v roce 2007 pro idnes.cz. Nakonec se však píseň stala jedním ze Žbirkových hitů, který nesměl chybět na žádném koncertě.

Čo bolí, to prebolí

Píseň Čo bolí, to prebolí dnes patří mezi zásadní Mira Žbirky. Vydavatelství jí však zpočátku nevěřilo a jak hudebník pro iREPORT přiznal, ani on v ní neviděl velký potenciál. Jako o možném singlu o ní vůbec nepřemýšlel. „Po jejím vydání mi ale začali volat kolegové, jak je to skvělý song. Dokonce mi kvůli němu zavolal i brácha Tony, který se málokdy k něčemu vyjadřoval. A korunu tomu nasadil režisér Zdeněk Suchý. Když jsem mu dal CD, aby si vybral, na kterou skladbu chce natočit klip, čekal jsem, že to bude nějaká vypalovačka, ale on bez váhání vybral Čo bolí, to přebolí,“ prozradil Miro Žbirka v rozhovoru pro iREPORT.

Příběh československého hitu: Miro Žbirka – Co bolí to přebolí

Nakonec se zpěvák rozhodl dát písni šanci a zvolil ji jako singl, ve vydavatelské firmě ji ale musel předtím horko těžko prosazovat. „Říkali mi, že se stane singlem jen přes jejich mrtvolu,“ prozradil zpěvák. Skladba byla od začátku myšlená jako československý duet. Její zvláštností pak je, že text napsal včetně české části slovenský textař a básník Kamil Peteraj. „Češtinu mu kontrolovala moje manželka Katka,“ dodal Žbirka.

Úsmev

Ještě, než se Miro Žbirka vydal na sólovou dráhu, působil v kapele Modus, která ve svých začátcích hrála cover verze zahraničních songů. Jednou z prvních originálních písní formace byla i skladba Úsmev, kterou zpěvák nazpíval s Marikou Gombitovou, jež tehdy rovněž patřila do legendárního rockového bandu. Za píseň skupina vyhrála v roce 1977 Bratislavskou lyru.

Někdy stačí dát jen dech

Úspěchu se dočkal také duet Žbirky s Ivou Frühlingovou. Nazpívali ho pro seriál Ordinace v růžové zahradě, díky kterému se znělka dostala do paměti nejen fanouškům nekonečného seriálu. Nachází se na albu Dúha z roku 2005.

Fair Play

Fair Play se stala první písní Mira Žbirky, kterou napsal přímo pro film. Než se dostala do studia, vzniklo několik verzí, o kterých zpěvák diskutoval s režisérkou Andreou Sedláčkovou. Právě ona chtěla, aby ve skladbě zazněl slogan „život hrá fér“. Nakonec však vyhrála Žbirkova upravená verze „život nehrá fér“.

Příběh československého hitu: Miro Žbirka - Fair play

„Byla to pro mě výzva. Když jsem viděl záběry z filmu a ztotožnil jsem se s jeho tématem, začal jsem pracovat na písni. Snažil jsem se přenést pocity, které jsem při jeho sledování měl, do atmosféry titulní písně. Kromě toho jsem se podílel i na části scénické hudby,“ prozradil ke svému skladatelskému filmovému debutu Žbirka.

V slepých uličkách

V slepých uličkách je další z duetů, které Miro Žbirka nazpíval s Marikou Gombitovou. Píseň interpret zařadil v roce 1980 na své debutové album Doktor sen, na kterém se nachází také Balada o poľných vtákoch.

Zažni

Zažni byla prvním hitem souboru Modus, ve kterém Žbirka začínal. Hudbu k němu napsal sám zpěvák, o text se pak postaral Ján Štrasser, jenž je rovněž autorem Prvé.

Prvá

Píseň Prvá se nachází na LP Zlomky poznania, které Žbirka vydal v roce 1988 s Limitem. Kromě ní se na něm nacházely také skladby Možno sa ti zdá, Zlomky, Vtedy prídem keď ti poviem: tu som, Leň s nou nebo Jesenná láska. Jak už název písně napovídá, zpěvák v písni zpívá o první lásce.

Tento song

Tento song patří mezi zpěvákovy nejnovější hity. Byl titulním singlem desky Empatia z roku 2009 a spolu se Žbirkou ho nazpívala Magdalena Šalamounová. K písni vznikl pod taktovkou Davida Beránka také videoklip, který se natáčel přímo při nahrávání skladby.

Catherine

Skladbu Cathrine napsal Miro Žbirka pro svou manželku Katku, s níž ho dělil patnáctiletý věkový rozdíl. Když se poprvé potkali, byla ještě na gymnáziu. Bydleli přes tři sta kilometrů od sebe, jak však Žbirka prozradil, nikdy o jejich vztahu nepochyboval. Píseň vznikla v období, kdy spolu dvojice začínala randit. „Demo jsem jí pustil do telefonu hned, jak jsem písničku složil, cestou z Bratislavy do Prahy,“ vzpomínal Žbirka.

Múr našich lások

„Na konci ulice stál múr našich lások, múr detí stratených čo nechcel nik…“ začíná další ze známých Žbirkových písní. Vyšla v roce 1983 na jeho albu Roky a dni. To vydalo hudební vydavatelství Opus a kromě zmíněné písně si na něm posluchač mohl poslechnout také skladby S tebou, Modré viečka nebo Strihanie krídel.

Len s ňou

Len s ňou je jednou z nejvýraznějších písní, které kdy Miro Žbirka napsal. Zařadil ji na své šesté studiové album Zlomky poznania. Jak zpěvák mnohokrát uvedl, v písních vyprávěl své životní příběhy. Z textu, v níž zpívá „len s ňou je byt, miesto kde môžeš byť, doma bez nárekov a scén“ je znát, že ji napsal pro svou manželku Kateřinu, se kterou se oženil v témže roce, v němž skladba vznikla.

Text: Andrea Štipčáková, foto: Lukáš Knoll, Jaroslav Noska, Šárka Preslová, Jakub Urbanec, Veronika Zimová, archiv Miro Žbirka, archiv iREPORT
Témata: Miro Žbirka, Kamil Peteraj

zavřít