Vyšel první singl z posledního alba Mira Žbirky, Nejsi sám je duetem s jeho synem Davidem

Vydáno 24.02.2022 | autor: Andrea Štipčáková

Miro Žbirka měl ještě mnoho plánů, které už bohužel nestihl zrealizovat. Jedním z nich bylo dokončení nového alba, na kterém začal pracovat už během prvního lockdownu. Z něj nyní rodina vydává singl Nejsi sám, jenž je duetem se zpěvákovým synem Davidem. Ten aktuálně pracuje na dokončení Žbirkovy poslední desky Posledné veci v Londýně. V závěru roku pak rodina hudebníka chystá trojici tribute koncertů.

Vyšel první singl z posledního alba Mira Žbirky, Nejsi sám je duetem s jeho synem Davidem Vyšel první singl z posledního alba Mira Žbirky, Nejsi sám je duetem s jeho synem Davidem

Prvním singlem z alba Posledné veci, které uzavře úspěšnou, více než padesátiletou skladatelskou cestu československé legendy Mira Žbirky, je duet Nejsi sám s jeho synem Davidem. Ten v ní nejen zpívá, ale spolu s Patrickem Jamesem Fitzroyem se postaral i o její konečnou podobu.

Miro Žbirka - Ztráta, která jen tak nepřebolí. Meky byl prostě super chlap

"Během pandemie, kdy se nekonaly koncerty a David byl doma, měli s Mekym spoustu času si povídat o hudbě. Hodně ji spolu poslouchali, rozebrali muzikantské věci, doslova se v nich vrtali. Vznikl i nápad, že David zaranžuje jednu jeho skladbu. Mekymu se to líbilo, a tak začal pracovat i na dalších, Z toho postupně vyplynulo to, že se produkčně postará o celé album," upřesnila Katka Žbirková. 

Miro Žbirka byl v požadavcích na nahrávání a produkci velmi náročný, ale když se přesvědčil, že to půjde správným směrem, dokázal se spolehnout i na generačně mladší hudebníky, což potvrdil i na desce Modrý album. Konečnou podobu skladeb schválil a nazpíval na jaře a v létě minulého roku. Dvě skladby dokončil až když už byl v nemocnici. 

"Poslední dvě nedokončené skladby ho tak trápily, že se nechal v čase loňských narozenin propustit z nemocnice, aby je doma mohl dokončit," řekla jeho manželka.

David Žbirka, který je sám hudebně aktivní v anglických projektech Sunbrella a Golf Alpha Bravo, album dokončuje v londýnském studiu Konk. Studio vlastní Ray Davies z The Kinks a sídlí ve čtvrti Muswell Hill, odkud pochází rodina Mira Žbirky. Vznikl tam i první singl Nejsi sám. Československý duet otce se synem, který pomyslně odevzdává hudebnickou štafetu, zpracoval do videoklipu režisér Šimon Šafránek, který režíroval i oceňovaný dokument Meky. 

VIDEOROZHOVOR | Miro Žbirka: Koncertů si teď víc vážíme

Cover singlu je částí obalu alba Posledné veci, který vytvořil Mekyho přítel, fotograf Peter Župník. Slovenský fotograf, který momentálně žije v Paříži, spolupracoval na albu Empatia, či výběrovce 22x2. Vydání alba je plánováno na přelom dubna a května 2022. 

Na podzim 2022 se v Bratislavě, Praze a Londýně chystá velká koncertní pocta hudbě Mira Žbirky. Legendární skladby a velké hity naživo zahrají a zazpívají hvězdy současné slovenské a české hudební scény. Všichni umělci, kteří nezištně přijali pozvání na koncert TRIBUTE TO MIRO ŽBIRKA 70 vzdají hold tvorbě výjimečného autora a zpěváka. Jména účinkujících budou zveřejňovány postupně, vždy s označením #MEKYNAVEKY, které bude jednotícím motivem všech aktivit spojených s poctou Miru Žbirkovi. Koncerty se uskuteční 17. října 2022 v NTC Aréna Bratislava, 21. října 2022 v 02 Universum v Praze a 24. září 2022 v londýnském 229 Venue. 

TZ, foto: Lukáš KnollJaroslav NoskaŠárka PreslováJakub Urbanec, Veronika Zimová, archiv Miro Žbirka, archiv iREPORT
Témata: Miro Žbirka, David Žbirka, Nejsi sám, Posledné veci, singl, album

0,00

čtenáři

hlasuj
zavřít