TOP 10 nejlepších domácích alb roku 2015 podle redakce iREPORTu

Vydáno 14.01.2016 | autor: redakce

Byl to na české hudební scéně poměrně silný rok. K největším překvapením určitě patřila Barbora Poláková, která dokázala, že i herečky mohou točit dobré desky, skvěle se sólovým debutem uvedla i Klára Vytisková. Ze stálic nezklamali David Koller, Tata Bojs ani pořád ambicióznější Kryštof. Kdo z nich ale natočil album roku? Máme pro vás žebříček deseti nejpovedenějších domácích nahrávek s letopočtem 2015. 

TOP 10 nejlepších domácích alb roku 2015 podle redakce iREPORTu Tata Bojs zabodovali s albem A / B. Foto: Tomáš Vlach

10. Mortal Cabinet - Necrotica

V projektu Mortal Cabinet se sešly tři osobnosti. Každá je z trochu jiného žánru, a přesto mají hodně společného. V první řadě smysl pro humor, a to pořádně černý, v řadě druhé zálibu v tvrdé muzice. Spojením Samira Hausera z Vanessy, horrorcoreového rappera Řezníka a Františka Štorma (ex Master's Hammer) vzniklo zajímavé uskupení. V polovině října minulého roku vydali svou debutovou desku Necrotica. Stalo se tak za podpory fanoušků, kteří albu dopomohli díky crowdfundingové kampani vzniknout. Nese se v metalovém duchu – tvrdé kytary, Řezníkův násilný rap, Samirův jedovatý zpěv a elektropodkresy. Album potěší zejména fanoušky alternativnějších žánrů a morbidnějšího humoru. (Dominik Pavliš)

TOP 10 nejlepších zahraničních alb roku 2015 podle redakce iREPORTu9. Tonya Graves - Back To Blues

Back To Blues Tonyi Graves, dlouholeté hvězdy Monkey Business, je hýčkaným dítětem, které je milováno a respektováno. Je to pocta blues, samotnému jádru moderní hudby, ze které vyšlo mnoho stylů, jež jsou paradoxně v dnešní době mnohem známější. Chutně míchá typické bluesové standardy se vším, co se od blues v hudební evoluci odpíchlo, včetně jazzu, rock and rollu nebo country. Je dokonale dynamicky vyváženým produktem, který vás roztančí a naplní energií a ve správnou chvíli zase hodí do klidu, či dokonce rozesmutní. Každá skladba jako by v sobě hrdě nosila otisk pocitu nebo vzpomínky přímo ze zpěvaččina nitra. Spojením žánrů, vynikajících muzikantů a touhy udělat si prostě hudebně radost vzniklo něco, co je v tuzemských vodách velkou raritou. Na Tonyu můžeme být jedině pyšní. (Filip Pešta)

TOP 5 videoklipů týdne (69.): Tonya Graves vzývá blues, Hentai Corporation si utahují z Adolfa Hitlera8. Mydy Rabycad - Glamtronic

Mydy Rabycad loni vydali desku Glamtronic, kterou se dostali za hranice electroswingu. Ten je pro ně ale i na této nahrávce základním stavebním kamenem. Kapela si zahrála na pódiích ve Velké Británii, v Německu, a dokonce i v Budapešti na slavném festivalu Sziget. Z alba vzešel hravý singl Good Times, který zabodoval dokonce v éteru amerických rádií. Text písničky si hraje se jmény členů skupiny a s nadsázkou vypráví o tom, jak je jim na pódiu spolu dobře a baví sebe i vděčné posluchače. Kouzlo Mydy Rabycad spočívá hlavně v živých koncertech, ale pozitivní náladu se jim dokázalo přenést i na studiovou desku Glamtronic, která netrpí lokálním ohraničením. (Daniel Maršalík)

Mydy Rabycad interview: Když se lidi rozjedou, je to stejné všude na světě7. Radůza - Marathon - Příběh běžce

Jen po roce od vydání alba Gaia se Radůza, jedna z nejúspěšnějších českých písničkářek, znovu zavřela do studia. Kromě písní ale tentokrát připravila i 16 povídek, které se k jednotlivým skladbám vázaly. Tento formát si sama pro sebe nazvala chansonetto. Na pozadí dramatických písní zobrazuje příběh člověka cestujícího v čase. Vždy se ocitne v dobách války a utrpení, vykresluje jeho slabiny i touhy. K tomu jí samozřejmě pomáhá její silný hlas i textařský rukopis plný syrově poetických obratů. Album sice bylo směřováno k oslavám 70 let od konce 2. světové války, svou povahou ale skvěle zapadá i do dnešní napjaté doby plné nejistoty a strachu. (Josef Martínek)6. Cocotte Minute - !Rituál, kmen a srdce a kmen!

Při nahrávání této desky si Cocotte Minute museli dát obzvlášť záležet. Studio samo o sobě sice neodpouští, ale nahrát celou desku přímo před fanoušky, to chce opravdu odvahu. Ambiciózní projekt, který si na sebe musel vydělat crowdfundingovou kampaní, nakonec dopadl na výbornou. Natáčelo se v srpnu ve stařičké tovární hale u pivovaru Berounský Medvěd. Cocotte Minutte albem !Rituál, kmen a srdce a kmen! naservírovali říznou porci neurvalé hudby, jež je navíc opepřena atmosférou autenticity a upřímnosti. (David Stoklas)

5. Barbora Poláková - Barbora Poláková

Nejde o hudební desku, kterou si z rozmaru střihne herečka, když zrovna nemá co dělat, ale nejde ani o album plné písniček podobných Krávě a Nafrněné. Album odkrývá spíše křehkou a introvertní stránku zpěvaččiny duše skrze lyrické a intimní texty, citlivě podbarvené hudbou oscilující mezi jazzovými náladami a decentní elektronikou. Barbora Poláková má na desce promyšlené kompozice a hluboké texty. I díky nim natočila výborné album; svižné hitovky vám vlezou do hlavy okamžitě a skrz ně se dostanete i k vážnějším skladbám. Pokud jim otevřete své srdce i mysl, budete bohatě odměněni. (Jiří Kalous)

HITPARÁDY (28.): Barbora Poláková už je v Česku druhá nejprodávanější. Hned za Adele

4. Kryštof - Srdcebeat

Sedmé studiové album Kryštof bylo po sérii úspěšných koncertů a pozitivních ohlasech Kryštof Kempů dalším důkazem, že téhle kapele se v posledních letech daří vše, na co sáhne. Pod novou nahrávku se opět podepsali američtí producenti Yaron Fuchs a Ido Zmishlany, kteří se nezalekli hodně vysoko položené laťky předchozím Inzerátem. Srdcebeat oplývá moderním popovým zvukem, slyšíme rockové nástroje s dechy a elektronikou, nové bubny tympánového typu i akustické části. Kryštof si na Srdcebeatu zachoval záviděníhodnou schopnost udělat každé nové album lepší než to předchozí. V rámci svého festivalově-popového žánru nabídl výjimečnou desku, ze které se každá písnička na podzim stala součástí koncertního programu. Hrát takhle jejich milovaný Baník, měla by fotbalová liga dalšího favorita. (Roman Jireš)

Kryštof sršeli radostí, Barbora Poláková nafrněností. Českou hudbu v roce 2015 ale ovlivnila migrační krize3. David Koller - ČeskosLOVEnsko

V globálu Koller na novince nepřekvapí, v detailech však rozhodně ano. Neprovádí žádné zásadní úhybné manévry a kombinuje živelné ataky elektrické kytary, vyklidněnou poprockovou něhu i funkovou rozvernost. Spojník nacházejí navenek nesourodé skladby až v prokomponované struktuře neslídící účelově po hitové chytlavosti. Ponechává prostor i vážnějším fenoménům naší epochy. Jestliže zamlada se běžná chlapská mysl točí především okolo ženských a mejdanů, se zráním se do ní vedle ženských vkrádá politika. David Koller na své profesní pouti nasbíral dostatek zkušeností, aby věděl, jak vystavět album, které nepropadne. ČeskosLOVEnsko však posunul výš. Díky sebereflexi i zjevné touze neustrnout nesázel na jistoty a zkoušel a hledal... a našel a absorboval. (Daniel Folprecht)2. KLARA. - Home

Toxique byli pro většinu lidí stejně hlavně o Kláře Vytiskové, takže mluvit v tomto případě o debutu může být vlastně trochu zavádějící. Přesto je z alba Home slyšet, že mu porotkyně nedávno skončené SuperStar věnovala mimořádnou péči. Aby také ne, když ho připravovala déle než dva roky! Nakonec ji hodně inspirovalo mateřské období, a desítku písniček tak hřeje teplo domova. Je to deska, která si nic nezadá se zahraniční produkcí a v českém popu se vymyká zažitým pravidlům. Není ani rádiově podbízivá, ani si nehraje na neprostupnou alternativu. Elektronika se tu proplétá s retro vlivy a chytlavé popěvky se střídají s hypnotizujícími atmosférami. Je to pop s vizí, citem a vkusem. (Josef Martínek)

Klára Vytisková: Je důležitý ubránit Emmu Drobnou od lidí, kteří z ní budou chtít vyždímat prachy1. Tata Bojs - A / B

Také na nové desce A / B Tata Bojs dokazují svůj cit pro hravé texty, které ale vůbec nejsou prvoplánové a mají v sobě skrytá sdělení. Přičteme-li skvělou hudbu a nevšední zvuky typu záznamu komunikace z raketoplánu Apollo 13 nebo tleskající dav festivalových fanoušků, je jasné, že výsledek stojí za poslech. Na složení Rubikovy kostky, která posloužila jako motiv pro barevný obal, jsem v životě neměl trpělivost, ale tohle album si rád poslechnu celé kdykoliv znovu. A vždy se připojím k aplausu návštěvníků loňského vystoupení Tata Bojs na Colours of Ostrava, který zazní na závěr vydařené bonusové písně Národní. (Roman Jireš)

VIDEOROZHOVOR: Smrt Davida Bowieho byla umělecký akt. Je to děsivé a zároveň geniálně dokonalé, říkají Tata Bojs

red, foto: Tomáš Vlach

zavřít