LIVE: Volbeat oslavili v Praze Halloween ve velkém stylu

Vydáno 01.11.2019 | autor: Aleš Materna

Tahle oslava se vážně povedla. Dánská heavy rock'n'rollová parta Volbeat se představila v nedávno otevřené hale O2 universum. Společně s předkapelami Danko Jones a Baroness předvedla strhující rockovou party.

LIVE: Volbeat oslavili v Praze Halloween ve velkém stylu LIVE: Volbeat oslavili v Praze Halloween ve velkém stylu


VOLBEAT
O2 UNIVERSUM, PRAHA
31. 10. 2019

Již několik hodin před koncertem bylo možné po Praze zahlédnout mnoho do černého oděných postav - ano, často šlo o lidi v maskách připomínajících Halloween. Pak se zde ovšem trousily i skupinky další, v černých mikinách a tričkách s nápisy oblíbené dánské kapely. Je obdivuhodné, jak početný zástup fanoušků u nás mají tito skoro matadoři, kteří vznikli v roce 2001. Vydobyli si respekt a uznání jako jedna z nejlepších koncertních kapel posledních minimálně deseti let. Jsou ceněni nejen fanoušky, ale i hudebními kritiky a redaktory prestižních magazínů po celém světě. A po právu.

Dánští Volbeat strhli O2 universum od prvních tónů kytar. Hráli také Danko Jones a Baroness

Sám si vybavuji ten neuvěřitelný šok, který mi tato kapela přivodila v roce 2010 na letišti v Milovicích, kde zahrála po boku metalových legend Metallica, Megadeth, Slayer či Anthrax. Ač zde tenkrát hráli na menším pódiu, předvedli již tehdy strhující show, která dokázala nadchnout a okouzlit i fanoušky, kteří je do té doby neznali.

A svou pověst potvrdili i v Praze. Jak se ukázalo, v září letošního roku otevřená hala O2 universum je pro takový typ koncertů postavená přesně na míru. Byla zcela zaplněná a odhadem pět tisíc fanoušků si užilo jedinečnou show. Vizuálně výrazná, přitažlivá a přitom jednoduchá pódiová prezentace s většinou do rudé a tmavě modré barvy laděným podlouhlým neonovým displejem pod bicí soupravou, podkreslující výborně nasvícenou scénu, skvělý hutný zvuk kytar i úderných bicích, čitelný a pronikavý zpěv.

Volbeat, seskupení kolem kytaristy a zpěváka Michaela Poulsena, zahráli včetně přídavků rovnou dvacítku svých skladeb. A většinu jejich songů, pocházejících ze sedmi řadových alb, nejenže fanoušci znali, ale téměř celou dobu si je prozpěvovali a skandovali s kapelou. Velký prostor dostaly písničky z letošní novinky Rewind, Replay, Rebound, podle které je pojmenováno i celosvětové turné.

Po úvodním intru v modrém oparu snášejícím se na pódium spustili hned s první skladbou The Everlasting do řad fanoušků pro Volbeat tak typickou směs heavy metalu s vlivy rock'n'rollu či rockabilly. Vše s neopakovatelným Poulsenovým hlasem, ovlivněném tradiční hudbou padesátých a šedesátých let a ikonami, jako je například Elvis Presley. Sám lídr kapely se tímto obdivem vůbec netají. V průběhu koncertu si klidně vystřihl na španělku kousek klasiky od blues-countryové legendy Johnnyho Cashe, kterého, jak přiznal, miluje, aby plynule všichni navázali svou vlastní písničkou Sad Man's Tongue. Ostatně celým koncertem se táhla inspirace těmito pro mnohé již téměř zapomenutými styly, které však v neodolatelném moderním pojetí Volbeat s jejich heavy drajvem znovu ožívají.

Ano, jsou to svým způsobem tak trochu podivíni a exoti, kteří propojují zdánlivě neslučitelné styly v jedinečný - a ano, kouzelný a podmanivý - mix moderní heavy hudby. A právě proto je fanoušci tak milují. Nemohly proto chybět songy jako Lola Montez, Doc Holliday, Fallen, Black Rose, For Evigt, Slaytan nebo Die to Live, v přídavcích pak Leviathan či Let it Burn, kdy se na hlavy fanoušků snesly desítky obřích černých nafukovacích balónů. Závěrečná Still Counting byla završená efektním "ohňostrojem" se stovkami barevných papírových pásků a konfet, pršících na diváky ze stropu haly.

Ano, tahle společně s předkapelami téměř čtyřhodinová halloweenská párty se skutečně povedla. Fanoušci odcházeli nadšeni. Většina z nich bude na tento zážitek ještě dlouho vzpomínat.

Text: Aleš Materna

Témata: Volbeat, O2 universum, koncert, Praha, recenze

4,00

čtenáři

hlasuj
zavřít