LIVE: Zrní zajiskřili ve Foru Karlín, předvedli strhující koncert

Vydáno 12.10.2017 | autor: Hana Bukáčková

Kladenská parta se k výzvě jménem Forum Karlín postavila čelem. Křest nové desky Jiskřící se skutečně vydařil. Posluchače odměnili Zrní skvělým zvukem a strhujícím provedením svých písní. Místo konfet létaly vzduchem papírové vlaštovky.

LIVE: Zrní zajiskřili ve Foru Karlín, předvedli strhující koncert LIVE: Zrní zajiskřili ve Foru Karlín, předvedli strhující koncert


ZRNÍ
FORUM KARLÍN, PRAHA
11. 10. 2017

Zrní záměrně pro letošek Prahu vynechali z koncertních zastávek, šetřili si síly k uspořádání největšího samostatného koncertu ve Foru Karlín. A vyplatilo se. Na pomoc si přizvali tanečníky Dekkadancers a jezdce na BMX Martina Dražila, kteří vystupovali za kapelou a nebylo je moc vidět. Na druhou stranu aspoň nestrhávali pozornost od hlavních aktérů večera. Program otevřel elektronický experimentátor Jonatán Pastirčák ze Slovenska říkající si PJONI, který se postaral o elektronický feeling alba Jiskřící. Ten nakonec s producentem Ondřejem Ježkem a Milanem Caisem album v samém závěru pokřtil společně s hlavním kmotrem výtvarníkem Romanem Týcem.

Honza Unger (Zrní) interview: Nacházíme se teď nahoře, nese nás vlna

Je pozoruhodné pozorovat kladenské muzikanty, jak si postupně plní "dětské" sny. Poslední deskou, která byla velmi kladně přijata, načrtli, jakým směrem se budou ubírat do budoucna. Zrní se nebojí jít do neznáma a neustále zkoušet něco nového, jak se zvukem, tak i z hlediska akcí (loňský buskingový pochod Kampou či vystoupení s tibetským umělcem Lotenem Namlingem budiž příkladem). To nás na nich baví, včetně jejich jinakosti a čirosti.

POUTAVÁ SCÉNA A ORIGINÁLNÍ NÁPADY

V první polovině koncertu vystoupili s Filharmonií Hradec Králové a druhou část odehráli samostatně. Na hraní s filharmonií jsme u Zrní zvyklí, nebylo to poprvé, kdy s ní vystupovali, naposled letos v květnu v domovském Kladně. Koncertní sál jim seděl a akustika byla dokonalá, hudba se krásně linula Forem. Když hráli samostatně, koncert měl větší spád. Někomu by se mohlo zdát, že jim pódium bylo rázem velké, ale nebylo. Svým minimalismem ho zcela naplnili. Honza Unger se rozpovídal jen při děkovačce, jinak se koncentroval pouze na vystoupení.

BLOG: Honza Unger (Zrní) - Máme rádi žít spolu v partě, bejt tým

Vizuál pódia, respektive to, co běhalo za ním, měl pod palcem Milan Cais z Tata Bojs, který byl autorem této zajímavé podívané pro oko, na niž u Zrní nejsme zvyklí. Šlo o unikátní zážitek, který koncert posunul ještě o příčku nahoru. Jednoduchá a přitom výrazná a poutavá scéna byla v první polovině zahalená plachtou, na které se promítaly různé grafické vizuály. V druhé polovině ale přišli Zrní s novinkou. Plachta zmizela a scéně dominovalo počáteční písmeno názvu kapely - velké Z, které měnilo barvy, jiskřilo či se na něm promítaly klipy k jednotlivým singlům.

Koncert byl jednoznačně nejlepším letošním vystoupení české kapely. Zrní přišli s něčím novým, ať už se jednalo o zakomponování "bikera", "baleťáků" či vydařenou jednoduchou scénu. Předvedli husarský kousek, když ukázali, že i česká alternativně smýšlející kapela může vyprodat Forum Karlín, a navíc dokáže přijít s nápady, na které "velké" skupiny ani nepomyslely - včetně papírových vlaštovek. Ty byly vynikající náhradou za barevné konfety a podobné serepetičky. 

Setlist: s Filharmonií Hradec Králové - Před náma, Když se ztratíš, Lazar, Deště, Nezoufej icoukej, Vězni, Jabloně, Autobus, Musí to být; samostatně - Jiskřící bůj láska jest, Noční jízda, Vraky, Lehko, Hýkal, Silnice od ní, Igor Pelech, Dva, Králoství, Kdo to budí medvěda, Jiskřící raketa TOTO, Následuj kojota, Rychta, Pokraj

Text: Hana Bukáčková, foto: Marek Holoubek

Témata: Zrní, Jiskřící, filharmonie, Milan Cais

5,00

čtenáři

hlasuj
zavřít