ROZHOVOR | Tata Bojs: Jestli vše půjde podle plánu, nová deska bude už letos na podzim

Vydáno 12.05.2020 | autor: Hana Bukáčková

Tata Bojs chystají na středu 13. května speciální live stream z benefičního koncertu pro nadační fond Šestý smysl. Nepůjde o ledajaký koncert, slibují, že bude obohacen o interaktivní prvky a zapojit se můžete v LED půlkruhové stěně i vy. "Lidi tam budou mít možnost vybrat si úhly pohledu kamer a ovlivňovat playlist a třeba i určovat intenzitu potlesku," popisuje koncept Milan Cais. Kapela ani z hlediska tvorby nijak nelení, chystá film a na podzim novou desku. 

ROZHOVOR | Tata Bojs: Jestli vše půjde podle plánu, nová deska bude už letos na podzim ROZHOVOR | Tata Bojs: Jestli vše půjde podle plánu, nová deska bude už letos na podzim


Jak se mají Tata Bojs v době koronavirové?

Mardoša: Trochu izolovaně. Ale to se snad už brzy změní.
Milan Cais: Já se vlastně ani tak moc izolovaně necítím. Pracuju stejně jako předtím, jen byl na to chvíli výrazně větší klid. Žádný maily, žádný telefony. Teď už to zase neplatí.

Příběh českého hitu: Tata Bojs - Attention Aux Hommes

Vnímáte tuto dobu jako zdroj inspirace, nebo naopak nenecházíte energii na pozitivní myšlení? Co vám celá situace dala a vzala?
Milan Cais: Osobní optikou to vnímám spíš pozitivně. Díky tomu "zastavení" jsme se mohli v klidu věnovat práci na novejch písničkách a taky jsem užil hodně děti, a dokonce jsem udělal doma spoustu restů, asi jako všichni.
Mardoša: Na všem nebo sKORO NA všem je samozřejmě něco pozitivního a může to člověka inspirovat. Minimálně k úklidu.

Na konci roku jste na koncertech přehráli tři novinky. Mnoho kapel teď vzhledem k absenci koncertů přehodnotilo plány a využívají čas na novou tvorbu. Můžeme se těšit na dlouho očekávané desáté album dřív než v roce 2021?
Mardoša: My jsme shodou okolností práce na desce už předtím plánovali na totot období, takže tím se pro nás tolik nemění. Jestli vše půjde podle plánu, nová deska bude už letos na podzim.

Milan prozradil o novinkách: "Jsou to pořád Tata Bojs, ale zároveň se snažíme posunout. Děláme skladby tak, aby fungovaly samy o sobě." Jaký posun tedy můžeme očekávat?
Mardoša: V posledních letech nemáme od alba k albu nějaké extrémní posuny. Spíše teď děláme posunky. Ale ty jsou důležité! Kdo si jich všimne a co z nich vyčte, bude na posluchačích.
Milan Cais: Někdy je dobrý si dát záměrně nějaký omezení, což pak může vést k uchopení stejné věci jinak. Ale člověk sám sebe nezapře.


NA KAŽDÉ DESCE SE NÁM NĚJAKÁ TA ČERVENÁ NITKA OBJEVÍ

Desku natáčíte v SONU u Milana Cimfeho. Na Facebooku jste uveřejnili, že máte první kompletně nahranou píseň Zvony. V jaké je album fázi? A na co se můžeme těšit? Bude mít nějaký specifický koncept?
Mardoša: Deska určitě nebude mít jednotný příběhový koncept jako v případě Nanoalba. Ale máme takovou zkušenost, že se nám na každé desce nějaká ta červená nitka objeví. I když třeba přerušovaná. Zjistíme to ale většinou až koncem práce na albu. Tak jsme zvědaví, co se tam vyjeví tentokrát!
Milan Cais: Zatím tam máme písničku, která trochu abstraktní formou glosuje stav společnosti, je tam jedna skladba o genetickém inženýrství, jedna o velkém třesku a jedna skladba se jmenuje Minoritní, což je s nadsázkou zpracované téma minorit. Text je plný různých legračních přirovnání. Dvě z těch novinek zazní i ve středu v osm večer v Celetný na streamu.

ANKETA: Co znamená 30 let svobody pro 30 hudebníků? (I.) Odpovídají Tata Bojs, Emma Smetana nebo Kato

Zmíněný benefiční koncert zůstal v původním termínu. Na stream lákáte se slovy, že se bude jednat o koncert s interaktivními prvky. Co si pod tím máme představit?
Milan Cais: Většina streamů je vedená jedním směrem - od umělce k lidem. Chtěli jsme, aby ten datový tok šel oběma směry, tedy i od lidí zpátky ke kapele a byla tam možnost nějaké interakce. První interakce s fanoušky začala už v neděli večer na našem Facebooku, kde fanoušci dostali možnost vybrat si písničky, které se stanou obsahem VR brýlí. Ty pak nadační fond Šestý smysl spolu s námi rozveze zdravotníkům do střešovické nemocnice. To je takový bonus celé téhle akce.

Jinak je tu maximální snaha fanoušky přenést za námi do Celetný a vzít je takzvaně co nejvíc do hry. Na pódiu za námi budeme mít velkou LEDkovou půlkruhovou stěnu, na níž se v okýnkách budou zobrazovat lidi, kteří budou v tu chvíli připojení. Oni uvidí nás a my uvidíme je. Primárně tuto možnost dostali lidi, kteří si koupili lístek na ten náš plánovaný "klasický" koncert. Jsme s nimi v elektronickém kontaktu, komunikujeme s nimi a nabídli jsme jim možnost vrácení vstupného nebo možnost převést tu částku za lístek na konto nadace Šestý smysl. Většina z nich se rozhodla nám ty peníze nechat, což je moc fajn. Měli jsme alespoň nějaký základ, se kterým se mohlo začít pracovat.

Je to váš první stream? Co od toho očekáváte? Kde jste čerpali inspiraci, abyste nesklouzli k "obyčejnému" přehrání vašich písní?
Milan Cais: Není to první stream, ale je to rozhodně první takhle interaktivní a technicky složitý stream, který děláme. Doufáme, že nespadnou servery a že všichni společně strávíme zábavnej středeční večer.

Uvedli jste, že posluchače chcete vzít co nejvíce do hry, aby měli pocit živého koncertu. Jak toho chcete docílit?
Milan Cais: Koncert bude k vidění na stránkách tatabojsonlive.cz, kde bude i největší možnost zmíněných interakcí. Lidi tam budou mít možnost vybrat si úhly pohledu kamer a ovlivňovat playlist a třeba i určovat intenzitu potlesku. Na zkoušení budeme mít dva dny, tak doufáme, že to celé klapne tak, jak jsme si to vymysleli.

Tata Bojs představili olomouckým fanouškům několik nových písní

Proč jde výtěžek právě nadačním fondu Šestý smysl?
Mardoša: Šestý smysl podporujeme už dlouhodobě, naše spolupráce přináší (doufáme) dobré výsledky, tak není důvod s tím končit. To by byl nesmysl.
Milan Cais: Ještě před plánovaným streamem měl být výtěžek z koncertu, jako každoročně, použitý na konkrétní místo, kterému nadační fond Šestý smysl pomáhá lokálně na Praze 6. Nebyl důvod to měnit, takže z peněz, které se prostřednictvím téhle akce vyberou, poputuje výtežek pro Základní školu speciální - Rooseveltova z Prahy 6 na desetiměsíční hipoterapii žáků školy. Jde o léčebné působení koně na jedince, kdy kůň může nabídnout pohyb, emoce a blízký kontakt s cílem pozitivního ovlivňování psychosomatické stránky. Hipoterapie posiluje pohybovou koordinaci, sociální dovednosti, zmírňuje stres a agresi, navozuje celkové zklidnění.


DOUFÁME, ŽE S REEDICEMI KONEC NENÍ

Co říkáte na streamy ostatních kapel? Jak je vnímáte?
Milan Cais:  Abych řekl pravdu, moc jsem jich neviděl. Ale zase jsem viděl spoustu našich starých záznamů z VHSek (tedy z doby dávno před všemi streamy). Kromě nové desky pracujeme plynule také na filmu, takže toto izolované období využívám i k tomu, abych si udělal pořádek ve svém i kapelovém archivu.

V posledních letech jste k různých výročím "oprašovali" svá již dříve vydaná alba. Je s tím konec? Nebo máte v plánu nějakou další reedici?
Mardoša: Doufám, že s tím konec není! Z řadových "warnerských" alb už schází jen Kluci kde ste? a bavili jsme se o tom, že by také stálo za to "zvinylovat" Smetanu. Z předešlých alb bychom určitě rádi zrevidovali indiesácké Ukončete nás…!. Ale musíme postupovat uvážlivě, abychom nezahltili sami sebe a hlavně fanoušky. Přednost má teď samozřejmě nová deska.

Poslední akce, na které jste vystupovali, bylo slavnostní předávání filmových cen Český lev. Jak na to vzpomínáte?
Mardoša: Vzpomínám na to hezky. I když je to poměrně nadávno, mám pocit, že to byla úplně jiná doba.
Milan Cais: Bylo to fajn, takový trochu jiný typ hraní. Museli jsme se vejít do krátkýho času příchodů a odchodů předávajících a přebírajících. Nedá se předem odhadnout jak dlouho se bude oceněný "muchlovat" s celou řadou, ve které sedí, než si dojde na pódium pro cenu. Tím občas vznikaly vtivný momenty. Celkově nás to ale bavilo.

Chystáte něco dalšího speciálního, když omezení koncertního života nadále trvají?
Mardoša: Rozhodně nechceme spouštět žádnou virální kampaň.
Milan Cais: Myslím, že stačil ten vir z Nanoalba.

Text: Hana Bukáčková, foto: Salim Issa, archiv

Témata: Tata Bojs, Mardoša, Milan Cais

zavřít