LIVE: Tata Bojs v Aeru poháněli fanoušci svým šlapáním

Vydáno 06.02.2018 | autor: Hana Bukáčková

Letošní rok je plný výročí. Žižkovské kino Aero slaví dvacet let, Tata Bojs rovnou třicet. Za pomocí Nano Energies, připomínajících si deset let na trhu, se proto rozjel netradiční cyklokoncert.

LIVE: Tata Bojs v Aeru poháněli fanoušci svým šlapáním LIVE: Tata Bojs v Aeru poháněli fanoušci svým šlapáním


TATA BOJS
KINO AERO, PRAHA
5. 2. 2018

Tata Bojs v závěru loňského roku odehráli úspěšné turné Futuretro k reedici tohoto kultovního alba. Sám Milan Cais na něj vzpomíná: "Užili jsme si ho náramně, bylo to krásné zavzpomínání a přitom to pro nás mělo i charakter něčeho nového. Sice to bylo retro něčeho, co už bylo, ale zároveň jsem u toho cítil něco nového."

LIVE: Tata Bojs suverénním výkonem, nadčasovým Futuretrem a poutavým vizuálem dobyli Archu

Kluci z Hanspaulky hráli v Praze snad všude, ovšem krom kina Aero, ve kterém měli premiéru. Zároveň zde odehráli první koncert letošního roku. Nebyli by to Tata Bojs, aby si s Nano Energies nepřipravili nějakou specialitku. Společnými silami proměnili na první pohled obyčejné vystoupení v netypické. 

Neobyčejnou atmosféru udávala jízda na osmi kolech, která poháněla celou videoprojekci na obrovské nafouklé plachtě. Na té se ukazovala míra intenzity šlapání ve wattech. Už podtitul koncertu vypovídal mnohé: "Když nebudete šlapat, tak nebude projekce. Nebude scéna. Nebudou světla. A to by byla velká škoda." Fanoušci se chopili upravených jízdních kol a udávali tempo celému koncertu, respektive jeho vizualizaci a její intenzitu.

Sám Cais si vyzkoušel šlapání během písně Běžec a svěřil se nám se svým pocitem z absolvované jízdy: "Nejdřív se mi šlapalo lehce, ale jak písnička gradovala, šlo to hůř a začínal jsem cítit, jak mě bolí nohy a jak se mi nedostává dechu. Ale jsem zvyklý u této písničky běhat, takže se mi to ze začátku zdálo snadný a setrvačný, měl jsem pocit, že když šlápnu, jede to samo. A tak jsem při refrénech zrychlil. A pak jsem cítil mravenčení v nohou a bylo to trochu nepříjemné."

FOTOREPORT: Tata Bojs oslavili dvacet let kina Aero originálním cyklokoncertem

S MARDOŠOU TO ŠILO I NA ŽIDLIČCE

Během akustického setu zazněly písně, které obvykle naživo neslyšíme - například Hrana či Eko echo. Osvědčené čtyřce pomáhal za bicími Tomáš Neuwerth, poměrně již častý host na posledních koncertech a mladší bratr Dušana, který stojí za zvukařským pultem. Dočkali jsme se i rarit, jako byl tentokrát sedící Mardoša, se kterým to šilo i na židličce. Při Ztraceni v překladu se Cais doslova ztratil v úvodu, na úkor toho zkrátil poněkud jindy moc zdlouhavou mluvenou pasáž uprostřed písně, kdy nás přenáší duchem do Paříže.

VIDEO: Z Tata Bojs jsou Pěšáci bílé stopy

Klávesista Jiří Hradil obstaral až kostelním předzpěvem úvod skladby Opakování, která měla být přímluvnou modlitbou za jiného prezidenta. Cais s Vladimírem Bárem (v originále rapujícím Vladimirem 518) podali Světovou nezvykle básnickým přednesem, avšak publikum nezmátli - diváci zamýšlenou píseň hned odhalili. Dočkali se i pomotané verze Pěšáků s Pěšáky bílé stopy, kterou zahrají za 14 dní na Jizerské padesátce. Večer jako vždy svým humorem projasnil Mardoša, který snad i nevědomky baví neotřelými hláškami. V závěru se "sedící" koncert změnil v tančící a v sále by se nenašel fanoušek, který by se nepokyvoval do rytmů Pěšáků a tradiční zavíračky Růžová armáda.

Samotný cyklokoncert ale nebyl jejich premiérou, jak prozradil Cais: "Myšlenka se mi moc líbí, už jednou jsme měli podobný koncert ve Zlíně, pro nás to tak nebylo nový, ale po letech jsme to rádi udělali znovu."

NABITÝ ROK 2018

A jak si Cais celý večer užil? Zeptali jsme se ho po vystoupení. "Užil jsem si ho náramně, byl to krásný pohled na lidi, jak šlapali. Takovou specialitku nezažiješ každý den." Prozradil také, jak dlouho se připravovali. "Moc dlouho ne, ale je to spíš otázka na organizátory, kteří to dávali dohromady. Byly trochu problémy s produkcí, které jsme řešili, předcházelo tomu hodně schůzek."

Tata Bojs oslaví příští rok na Metronome festivalu svoje třicetiny. Na jeden den budou mít svou stage

Chystají "Tatáči" do budoucna něco podobného zopakovat? "Bylo by to krásné, ale záleží na Nano Energies, kteří od doby koncertu ve Zlíně postoupili v technologiích a my jsme tomu otevření. Samozřejmě to záleží na jiných lidech a ne každý prostor je vhodný pro takový typ akce. Určitě je to hezká myšlenka, která mě baví," říká Cais. 

Na závěr jsme se dozvěděli, že rok 2018 bude v podání skupiny náročný. "Chystáme hodně nových věcí, včetně alba, takže to bude hodně rozeklaný. Letos ho nestihneme, právě protože připravujeme oslavy v rámci třiceti let. Ale už máme domluvené soustředění, kde chceme dávat dohromady nové písničky a třeba nějakou novou zahrát na Metronome festivalu, aby měli fanoušci pocit, že vzniká něco nového a nevaříme jenom ze starých věcí," dodává Cais.

Setlist: Usínací, Sonda, Antikvariát, Filmařská, Náměsíčná, Radioamatér, Šťastnější, Jednotka času, Eko echo, Hrana, Běžec, S ní, Kamarádky, Ztraceni v překladu, Attention Aux Hommes, Opakování, Pěšáci, Světová, Růžová armáda

Text: Hana Bukáčková, foto: Tomáš Klíma

Témata: Tata Bojs, Milan Cais, Mardoša, Futuretro

5,00

čtenáři

hlasuj
zavřít