Vydáno 05.09.2024 | autor: Barbora Turková
Milan Cais a Marek Huňát. Bublajs a Mardoša. Nejlepší kamarádi, kteří spolu během studií založili kapelu Tata Bojs, která letos slaví 35. výročí. Při té příležitosti o nich režisér Marek Najbrt natočil dokument s příznačným názvem tata_bojs.doc, který staví na síle přátelství dvojice i na množství archivních záběrů.
Pětatřicet let legendární kapely z Hanspaulky zachycuje dokument, který jde do českých kin 5. září. Premiéru měl na Mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech, kde pak Tata Bojs následně vystoupili. Už jen to dokazuje, že se nejedná o ledajaký počin. Navíc získal druhé místo v diváckém hlasování a nebýt snímku Vlny od Jiřího Mádla, který zcela festival ovládl, odváželi by si vítězství právě Cais s Huňátem a spol.
Příběh českého hitu: Tata Bojs - Tanečnice
Dokument Marka Najbrta začíná záběrem na trojici vědců, kteří chodí po rozhlehlé pláni, kde objevují nejrůznější hudební kousky. Jedná se o vzdálenou budoucnost, v níž už neexistuje živá hudba. Vědci alias herci z pražského divadla Vosto5 se ve snímku následně objeví několikrát. Stejně tak jako žluté těleso, které divák spatří na místech, jež jsou pro Tata Bojs důležitá.
Je znát, že Tata Bojs pořádně prohledali své archivy, záběrů z minulosti je totiž v dokumentu nepřeberné množství. Valnou většinu z nich má na svědomí právě Mardoša, který si zásadní okamžiky kapely sám fotí. Ty zpracovali spolu se záznamy z rozhovorů a také zápisů v deníku Mardoši režisér Najbrt společně se stříhačkou Petrou Maceridu. Vměstnat vše do devadesáti minut bylo díky množství materiálu téměř nadlidským úkolem. První verze střihu, kterou sestava viděla, měla přes dvě hodiny.
Kromě záznamů v dokumentu vystupují současní i minulí členové sestavy a další osobnosti, mezi nimi Jakub Kohák, hudební manažer Michal Máka nebo ředitelka vydavatelství Supraphon Iva Milerová. Každý z nich přispěl určitou měrou do vývoje a fungování kapely, která je dnes velmi oblíbená napříč generacemi, což je znát zejména z jejích koncertů. Nedílnou součástí dokumentu jsou i vzpomínky rodičů Mardoši a Caise.
Snímek je skoro až povinností pro každého fanouška Tata Bojs. Velmi intimně zachycuje pohledy na tuto legendární skupinu z Hanspaulky a velmi důležitá je otevřenost všech zúčastněných, především ale Mardoši a Milana Caise. Je vlastně s podivem, že tak rozdílné osobnosti k sobě chovají takový respekt, úctu a jsou kamarády, jak se říká, na život a na smrt. Sami o sobě dovedou mluvit v superlativech, ale zároveň říct, co je na tom druhém štve. Ačkoliv sami poukazují na to, že Tata Bojs nejsou jen oni dva, je nutno podotknout, že bez nich by kapela nevznikla.
Tata Bojs momentálně vyráží na turné po českých kinech. Dokument uvedou například 9. září v pražském Světozoru, 16. září v Brně, následně zamíří do Uherského Hradiště (17. 9.) a Plzně (23. 9.) a štaci zakončí 25. září v Olomouci.
Text: Barbora Turková, foto: Ivo Dvořák, archiv Tata Bojs
Témata: Tata Bojs, Milan Cais, Marek Huňát, tata_bojs.doc, recenze
0,00
čtenáři
hlasuj