LIVE: Tata Bojs suverénním výkonem, nadčasovým Futuretrem a poutavým vizuálem dobyli Archu

Vydáno 14.12.2017 | autor: Hana Bukáčková

Po sedmnácti letech ožila přelomová deska Tata Bojs, do pražské Archy dorazil Marek Doubrava, který ji tenkrát natáčel společně s Milanem Caisem a Mardošou, ale i mnoho dalších hostů včetně Kláry Nemravové, jejich spřízněné duše. Kapela pokřtila speciální barevný dvouvinyl a přehrála celou oslavovanou desku Futuretro posluchačům naživo.

LIVE: Tata Bojs suverénním výkonem, nadčasovým Futuretrem a poutavým vizuálem dobyli Archu LIVE: Tata Bojs suverénním výkonem, nadčasovým Futuretrem a poutavým vizuálem dobyli Archu


TATA BOJS
DIVADLO ARCHA, PRAHA
13. 12. 2017

To by nebyli Tata Bojs, aby si pro nás nepřipravili něco nového a snad i lepšího. Po předloňském vyprodaném Foru Karlín a loňském koncertu se SOČR, kdy oblékli své písně do jiného kabátu (mimo jiné i díky Marku Doubravovi, který se velkou měrou podílel na speciálních aranžích), si zavzpomínali na svou přelomovou desku Futuretro, kterou vydali před sedmnácti lety. Právě na Futuretro odstartovali spolupráci s Dušanem Neuwerthem.

LIVE: Tata Bojs a symfonický orchestr vytvořili ve Foru Karlín dokonalou symbiózu

Původně remaster svojí nejzásadnější desky, na níž u nás jako jedni z prvních v takovém formátu "pošilhávali" po elektru a samplech, chtěli vydat už před dvěma lety jako vzpomínku k patnácti letům od jejího vydání. Ale jak to tak bývá, plán se nestihl uskutečnit. To ale nebránilo kapele v tom, aby k původní myšlence přidala turné. Pro pražské fanoušky si na letošek připravila čtyři koncerty ve třech pro ně významných klubech, jako jsou Palác Akropolis, Roxy a nakonec Divadlo Archa, kde album tenkrát pokřtili.

Tata Bojs připomněli v Arše své přelomové album Futuretro

Ani tentokrát nechyběla nápaditá scéna světového formátu, kterou měl pod palcem Milan Cais. Ten momentálně "ujíždí" na písmenkové vlně (viz vizuál scény velkého koncertu Zrní ve Foru Karlín), a proto scéně dominovalo písmeno F (jako Futuretro). Futuretro koncertně ožilo i s původním kytaristou a klávesistou Markem Doubravou, který zazářil i v roli předskokana s vtipnou, zatím stále ještě neokoukanou kapelou Hm… V rámci setu Tata Bojs nechyběli ani jeho kolegové z domácí kapely - Filip Nebřenský, Viktor Ekrt a Klára Nemravová, která patřila ke stálým hostům Tata Bojs ještě před deseti lety. Samozřejmou součástí byl producent a zvukař Dušan Neuwerth a jeho mladší bratr bubeník Tomáš Neuwerth.

Tata Bojs oslaví příští rok na Metronome festivalu svoje třicetiny. Na jeden den budou mít svou stage

BEZBŘEHÉ GENIÁLNO

Tata Bojs se každým svým nápadem posouvají víc a víc dopředu, aniž by se přitom opakovali. Člověk si až klade otázku, kde se v nich to bezbřehé geniálno bere. Umí se přesně na milimetr trefit do posluchačova srdce. Sázka na vlnu Futuretra se vyplatila. Víceméně bez velkých průpovídek se komplet přehrála celá deska a posluchač měl tak možnost vrátit se v čase a užít si ji, jako kdyby ji slyšel prvně. Znovu se potvrdilo, jak nadčasová tahle deska byla. Nepodbízivá, experimentální.Tolik koncertní energie, zapálení pro věc, tolik radosti a euforie, které nebraly konce. Jen těžko uvěřit, že už nás Tata Bojs "obšťastňují" tři dekády, a to přitom s lehkostí, jaká se na naší scéně moc nevidí. Jejich velkým plusem je, že nepadají do rutiny. Kdo by se nabažil toho, když Mardoša zahájí svoje taneční kreace a prohlásí: "Ahoj, my jsme Tata Bojs - kluci z Hanspaulky" nebo když si v euforii udělá v samotném závěru pár fotek do svého alba.

Celkové vizuálno jen podtrhlo fakt, že tento koncert se "neztratí v překladu", ale bude se na něj ještě dlouho vzpomínat. Komplexně propojil všechny smysly a fanoušci nabití řádnou porcí energie odcházeli spokojeně do svých domovů. Teď nezbývá než se těšit, co si vymyslí příště. Jedno je jisté, oslava jejich třicetin na Metronome festivalu bude ve velkém stylu a možná s novou deskou za dveřmi.

Setlist: Ramínka, Vesmírná, Lasičky, Toreadorská otázka, Duševní, Geometrická, Maličká, Žluté křeslo, Prométheus, Jednotka času, Oba dva, Antikvariát, Opakování, Filmařská, S ní, Kamarádky, Papírovka, Ztraceni v překladu, Attention aux hommes!, Pěšáci, Šťastnější

Text: Hana Bukáčková, foto: Michal Ivanega

Témata: Tata Bojs, Mardoša, Milan Cais, Futuretro, Klára Nemravová, Marek Doubrava

5,00

čtenáři

hlasuj
zavřít