Kapela Zrní se dostala do počítačové hry. Vytvořil ji jejich fanoušek a můžete si ji zdarma zahrát

Vydáno 12.06.2019 | autor: redakce

Propojování světa hudby, divadla a tanečního umění si kapela Zrní už opakovaně vyzkoušela. Nyní muzikanti zamířili i do světa počítačových her. „Akční skákačku" Hrdina připravil slovenský fanoušek Zrní Dalibor Bartoš z Trnavy. Kapele tím splnil sen, který má už od vydání druhého alba Hrdina počítačový hry jde do světa (2011). Při tvorbě hry autor použil právě hudbu a příběh z tohoto alba, každý level odpovídá jedné písničce.

Kapela Zrní se dostala do počítačové hry. Vytvořil ji jejich fanoušek a můžete si ji zdarma zahrát Kapela Zrní se dostala do počítačové hry. Vytvořil ji jejich fanoušek a můžete si ji zdarma zahrát

Ke tvorbě Zrní se autor hry Hrdina dostal náhodou, když mu kamarád vloni při cestě autem do lesa pustil skladbu Hýkal. „Hrozne sa mi páčila hudba, atmosféra a čistota zvuku. Tak som ešte v ten deň skúsil aj iné pesničky od Zrní, a odvtedy ‚žeru Zrní'," směje se Bartoš. Hru navrhnul jako odpočinkovou, středně až méně náročnou akční skákačku, aby hráč nemusel přehnaně myslet a stíhat řešit komplikované hlavolamy. Cílem hry je si především užívat „vizualizovanou hudbu". „Album Hrdina počítačový hry jde do světa ma oslovil vďaka tomu, že za textami je aj nejaký príbeh. Vedel som si predstaviť hru volne postavenú na námety niektorých pesničiek z tohto albumu," dodává autor.

Zrní vzpomínali na střeše Lucerny na Václava Havla

S postavou hrdiny počítačové hry, která se ze svého pohodlí vypraví do reálného světa, Zrní pracují už od nacvičování debutového alba Voní na soustředění v Pilníkově v roce 2009. Následně ji zhmotnili do svého druhého, konceptuálního alba, které je pro ně dodnes zásadní. Zrní už v té době věděli, co chtějí, našli svůj charakteristický jazyk, poetiku a téma. Výpravný booklet v podobě ilustrované knížky od Štěpánky Bláhovcové příběh vyprávěný v písničkách ještě umocňoval. Panáček „hrdiny", jak ho ilustrátorka tehdy zachytila, kapelu Zrní v LED podobě od té doby doprovází na všech koncertech. Stalo se z něj kapelní logo.

Dalibor Bartoš hru dokončil s překvapivou rychlostí, svědomitostí a důsledností. „Z tý hry mám z několika důvodů velkou radost. My jsme už tehdy chtěli k tý desce počítačovou hru. Dokonce na ní naši kamarádi začali pracovat, ale nakonec to nedopadlo. Je úžasné, že se to nakonec stane. A taky mě hodně těší, že s nápadem přišel sám Dalibor. Na hře pracoval z čistý radosti a pak nám jen napsal: ‚Ahoj, dělám na hrdinovský hře, můžu to dokončit?' Není v tom žádnej marketing, peníze a dokonce ani plán. Je to čistě život hrdiny," říká frontman kapely Zrní Honza Unger.

Počítačová hra Hrdina bude oficiálně vydaná dne 27. června 2019 a stáhnout si ji můžete na Steamu. Připravuje se i její verze pro mobilní telefony a počátkem roku 2020 by k ní Zrní rádi udělali představení, ve kterém zkombinují živé hraní hry i s živou hudbou.„V našem případě by to bylo ještě zajímavý tím, že v tý hře jsou jenom celý písničky. Takže když to hráč pokazí, jede i písnička od začátku. To by naživo mohla bejt sranda, a nebo taky pěkný psycho," uzavírá Unger.

LIVE: Zrní při křtu EP Spící v Praze odehráli svůj koncert roku

Aktuálně se Zrní soustředí na dokončení materiálu pro šesté řadové album, jehož vydání chystá v roce 2020. Dále muzikanti ve spolupráci s Knihovnou Václava Havla u příležitosti 30 let svobody po pádu komunismu pracují také na projektu Havlovy děti Havlovi, jenž vyvrcholí na podzim. Zrní zahrají v několika divadlech, v rámci konference k předávání Ceny Václava Havla za lidská práva nebo během oslav 17. listopadu na pražské Národní třídě. Završením projektu bude živý přenos z dalšího koncertu na Hrádečku na Trutnovsku, který se uskuteční 18. prosince.

Text: TZ

Témata: Zrní, videohra, počítačová hra, Hrdina

zavřít