POST SCRIPTUM (87): Další výsměch autorským právům. Hvězdičky z klanu Kardashianových zneužily legendy k prodeji triček

Vydáno 13.07.2017 | autor: Simona Knotková

Znamenají v dnešní době vůbec ještě něco autorská práva? Podle protagonistek populární americké reality show pravděpodobně ne. Společně s podobiznami či logy slavných hudebníků se rozhodly propagovat svou vlastní módní řadu.

POST SCRIPTUM (87): Další výsměch autorským právům. Hvězdičky z klanu Kardashianových zneužily legendy k prodeji triček Není to poprvé, co aktivita Kylie či Kendall Jenner vzbudila kontroverzi

Bylo to nevyhnutelné, ale jednou muselo při sepisování trendů na nadcházející sezónu přijít i na ně. Band shirts. Trička s obrázky hudebních interpretů. Letí hlavně metalové kapely a rappeři a ve svých nabídkách je mají všechny módní řetězce, které v dnešní době něco znamenají. A jedince, jejichž hudební vkus se zastavil třeba někde u omezené nabídky rádiových dramaturgů, rázem můžete vidět jako zapřísáhlé fandy Metalliky nebo Ramones. Tedy aspoň na tričku.

POST SCRIPTUM (48): Justin Bieber a Skrillex prý kradou a Ellie Goulding nemá ráda Donalda Trumpa

Už to vyvolává hodně zahořklý výraz na tvářích skutečných posluchačů. Když se nad tím ale zkusíme povznést, je to móda. Neměla by v ní existovat žádná omezení. Pokud si fanynka Justina Biebera koupí tričko Led Zeppelin, protože jí v háemku řekli, že je to letos cool (a asi se jí to taky trochu líbilo), je to samozřejmě plně její volba a vztekat se nad tím je plýtvání energie. Potud to bylo ještě v pořádku.

Dvě podnikavé mladé ženy se ale koncept band shirts rozhodly posunout ještě dál.

BYZNYSWOMEN Z KOMBINÁTU KARDASHIANOVI

Kylie a Kendall Jenner, hvězdy reality show Keeping Up With Kardashians a jedny z největších mladých influerenců, si nechaly vyrobit svou vlastní řadu triček, na kterých hudebníky v podobě Pink Floyd, Tupaca nebo Black Sabbath překrývají svými podobiznami či iniciály KK. Těžko říct, co přesně děvčata stvořením tohoto mišmaše sledovala. Pobouřený hudební svět to však viděl jako jasné zneuctění legendárních hudebníků a přiživování se na jejich jméně. Pro představu: Za jedno takové tričko jste měli zaplatit neuvěřitelných 2800 korun. A asi není k podivu, že některé modely se hned po svém uvedení vyprodaly…

"Netuším, kdo Kylie a Kendall Jenner řekl, že mají právo něco takového udělat. Tohle je neuctivé a nechutné vykořisťování ve své nejhorší podobě," nechala se na sociální síti slyšet jedna z poškozených, matka zesnulého The Notorious B.I.G Voletta Wallace.

"Holky, nemáte žádné právo tisknout své tváře na hudební ikony. Zůstaňte u toho, co znáte… Lesky na rty," jedovatě dvojici popíchla zase Sharon Osbourne. Fotograf Mike Miller, autor fotografie Tupaca, pak zašel ještě dál a na Jennerovic děvčata podal žalobu za použití snímku bez jeho svolení.

Jinak na situaci reagovala kapela Arcade Fire, která pro změnu vydala humorný merch s podobiznou Kendall Jenner přetisknutou logem jejich nového alba Everything Now.

vložte odkaz, text nemažte

Obří kampaň proti troufalému jednání celebrit nakonec měla jediné možné východisko - celá řada band shirts byla stažena a sestry si následně samozřejmě sypaly popel na hlavu. "Design triček nebyl pořádně promyšlen a hluboce se omlouváme všem, které jsme naštvaly nebo urazily, především rodinám umělců. Jsme velké fanynky jejich muziky a v žádném případě nebylo naším záměrem zneuctít tyto kulturní ikony. Celá zkušenost je pro nás poučením do budoucna. Velmi se omlouváme," píše ve svém příspěvku starší Kendall.

POST SCRIPTUM (3.): Rolling Stone se s coverem Kim Kardashian dotkl dna

Co dodat. Doufejme, že všechno špatné bude i v tomto případě dobré. A obdivovatelé mladých hvězdiček si třeba díky tomu najdou cestu k výše zmiňovaným interpretům.

text: Simona Knotková

Témata: Kylie Jenner, Kendar Jenner, Pink Floyd, Black Sabbath, Arcade Fire

zavřít