No Name interview: Dobré slovo a slušné chování ještě zabírá

Vydáno 25.11.2015 | autor: redakce

Dlouhodobě nejúspěšnější slovenská kapela v České republice No Name oslaví příští rok 20. výročí své existence na velkém česko-slovenském turné, během kterého navštíví šest českých, tři moravská a dvě slovenská města. Série koncertů, kterou zakončí listopadové vystoupení v pražském Foru Karlín, začne 11. března v Plzni na Žebříku. Předkapelou na turné budou Všichni Svatí.

No Name interview: Dobré slovo a slušné chování ještě zabírá "Přišli jsme domů, pomilovali ženy, pohladili děti a zamířili do studia," říkají No Name o vzniku nové desky

No Name v sestavě Igor Timko (zpěv), Dušan Timko (kytara), Ivan Timko (bicí), Roman Timko (kytara), Vilo Gutray (basa) a Zoli Sallai (klávesy) představí své hity i písně z aktuálního alba S láskou. "V Praze oslavíme 20 let No Name od našeho prvního setkání, na kterém jsme se jako studentská kapela rozhodli, že budeme slavní," říká s typickým úsměvem lídr skupiny Igor Timko, který si k rozhovoru pro iREPORT přizval i svého bratra Ivana.

Letos jste měli hodně nabitý koncertní rok. Kdy jste stihli napsat a natočit desku?
Igor: Přišli jsme domů, pomilovali ženy, pohladili děti a zamířili do studia. Všechno bylo trochu na poslední chvíli, ale ukázalo se, že dobré slovo a slušné chování ještě zabírá.

SOUTĚŽ: Vánoční VIP pack Žebřík

Není čtyřletá pauza od předchozího alba Love Songs příliš dlouhá?
Igor: My vyznáváme takové memento, že je při tvorbě strašně cítit, zda má člověk co říct. Jinak by se neměl do ničeho nutit, posluchač není hloupý a většinou pozná, že to nejde od srdce.

Oproti minulosti své album vydáváte sami...
Igor: Osahali jsme si to, investovali do reklamy a podobně, vše pod vlastní značkou. Turné nám zajišťují Live Nation. Sami jsme si to takhle nakombinovali. Důvodem změny je větší volnost a hlídání financí. Teď jsme odkázání hlavně sami na sebe a to nám vyhovuje.

Na novém albu se těžko kvůli jeho vyrovnanosti hledá hit. Ani singl Povedz mi nijak nevyčuhuje. Zaujalo mě Tango s dějinami, které rozhodně není jen o lásce.
Igor: Kdyby se všichni vládci poučili z dějin, bylo by fajn, ale oni se nepoučili, jsou příliš očarovaní mocí.
Ivan: Igor jako autor textu se tímto tématem opravdu trápí. Jsem šťastný, že na desce takový odvážnější text je.

No Name chystají velké turné, zahájí ho na Žebříku

Jako textař jsi se uplatnil i ty, Ivane...
Ivan: Něco mě nakoplo, asi čerstvé manželství. Jsem se svým přínosem spokojený. Píseň Dar zhudebnil Zoli Sallai, který se v písničce Mám len pár chvíľ uplatnil i jako zpěvák. Ukázalo se, že je to takový maďarský Barry White, ta jemně funky poloha mu sedí.

Tvůj text Život je o nevěře. Ty ses nedávno oženil. Jak jsi to vysvětlil doma?
Ivan: Manželka se mě na to ptala... Tvrdím, že Michal Viewegh taky nemůže prožít všechny příběhy ze svých knih. Není to můj osobní život. Při své návštěvě Slovenska mě inspiroval Larry King, který byl ženatý devětkrát a tvrdí, že člověk není přizpůsobený k tomu, aby strávil celý život s jednou osobou. Tak jsem tu myšlenku hodil na papír.
Igor: Dá se uplatnit i jiný pohled - podívej se, kolik je kolem příležitostí, ale já jsem ti věrný. Pohledy na naše texty mohou být různé a to se mi líbí.

Co budete z nové desky hrát naživo?
Ivan: Singl už hrajeme, titulní skladbu S láskou taky. Nebude problém hrát pět kousků, ale nechceme zabít lidi přehráváním celé desky.
Igor: Na koncerty se chodí na hity a my se dnes už naštěstí hádáme, co všechno zahrát. Písní, které lidi chtějí, je hodně.

No Name přicházejí S láskou. Nové album bude následovat velké turné

Přijedete si 28. listopadu do Prahy pro dalšího Českého slavíka?
Igor: To je možné, už máme zarezervované letenky. Tuhle anketu uznáváme pro její věrohodnost a přijeli bychom i bez šance na vítězství.

Nedávno se mě jedna slovenská známá ptala, co pořád "Čehúni" mají na No Name a proč se nenaučili poslouchat třeba IMT Smile...
Igor: Na to nemám co odpovědět. Snad jenom, že každá slovenská kapela, která upozorňuje na to, že hrajeme více v Česku než na Slovensku, by dala nevím co za to, aby byla v naší pozici.

Zeptám se slovy vaší písně - Čím to je?
Igor: Přece po nás nechceš, abychom konkurenci prozradili recept!

Roman Jireš

zavřít