RETRO 90s | Kamil Střihavka: Posluchači chtějí české texty. Prosadit se v zahraničí není legrace

Vydáno 11.02.2025 | autor: iREPORT

Kamil Střihavka v roce 1993 mnohé překvapil hostováním na jarní šňůře Big Heads Michala Pavlíčka, kde mu patřil půlhodinový bluesový blok. Až o rok později vstoupil do širšího povědomí díky muzikálovému fenoménu Jesus Christ Superstar, do té doby ho posluchači znali především jako někdejšího šéfa metalového Motorbandu a také jako zpěváka BSP, s nimiž se pokoušel prorazit v zahraničí. "To nás ale přešlo. Zjistili jsme, že to není tak jednoduchý a taková legrace," prozradil v rozhovoru pro Rock Report, který si nyní můžete přečíst díky našemu retro seriálu.

RETRO 90s | Kamil Střihavka: Posluchači chtějí české texty. Prosadit se v zahraničí není legrace RETRO 90s | Kamil Střihavka: Posluchači chtějí české texty. Prosadit se v zahraničí není legrace

"Už před vojnou, ještě než jsem začal dělat tvrdej bigbít, jsem vystupoval po různých svazáckých klubovnách jen tak s kytarou a foukačkou. To jsem byl hodně zažranej bluesman. I po vojně, přestože přišel Motorband a s ním takový mý metalový období - v tý době se tu hrál hlavně metal - mě blues neopustilo. Tehdy jsem absolvoval s jednou příležitostnou sestavou tři ročníky Nonstop blues festivalu v Litvínově. Tuhle muziku mám rád. a hlavně mi momentálně chybí živý hraní, vždyť jsem nekoncertoval od loňskýho podzimu. Nalákalo mě turné s Big Heads. Kluby jsou pro mě něčím úplně jiným než velký sály - kontakt publikem, jiná atmosféra..."

Jaké další plány máš s tímhle projektem?
Velký ambice nemáme, rozhodně nechceme vydat desku. Jde o to hrát po klubech bluesový standardy, živě si zamuzicírovat.

S kým?
Jsou tam lidi z Teplic. Se Zdeňkem Mazačem už spolupracuju déle, a doplňují nás dva mladí konzervatoristé. Ale mě vůbec překvapuje, že už se o tomhle ví, protože zkoušet jsme začali v říjnu a vystupovali jsme zatím jenom jednou akorát se Zdeňkem na tom pověstným festivalu v Brně, kde píchli Ondřeje Hejmu.

RETRO 90s | Album Jesus Christ Superstar je důstojným pendantem muzikálového představení

To byla vůbec, mírně řečeno, podivná akce.
Netušil jsem, o co půjde. Když mi řekli, že tam bude Pes, Etc... a Prokop, připravil jsem si na půl hodiny blues. Pak mě dost šokovalo, když se celá akce odehrávala na náměstí a zpívala tam z playbacku Lucie Bílá, Tanja a takoví. Když jsem přišel na řadu já, lidi koukali, jako kdybych spad z višně. Chtěli holt hity z televize. Někomu se to ale přece jenom líbilo, pár fanoušků přišlo za mnou do šatny a pochvalovalo si to.

Tvou hlavní pracovní náplní ale samozřejmě zůstává BSP. Kdy konečně vyjde druhá deska?
Snad koncem února by ji měl Bonton vpustit na trh. Natáčení a míchačka se nám trochu protáhly.

Jak dlouho jste pobývali v Sonu?
Dá to něco ke dvou měsícům.

To je asi český rekord, ne?
To nevím, ale je to proto, že jsme nechtěli něco uspěchat. Řada desek nevyleze tak dobře, tak přesně, jak si její autoři přejí, jenom kvůli tomu, že prostě nebylo dostatek peněz a času. Chceme udělat desku, se kterou budeme stoprocentně spokojeni. Zvukově hodně dobrou, proto jsme se s tím tak párali.

Jaká tedy bude? Nabízí se samozřejmě srovnání s LP debutem.
Liší se hlavně tím, že všechny texty jsou v češtině. Povedly se, dělal nám je Ivan Hlas, Zuzana Michnová, Honza Fišer a další, většinou naši známí.

Proč české texty? Vždyť právě vy jste v případě prvního alba dokázali, že by anglicky mohlo jít.
Hlavním důvodem tý angličtiny byly ambice prosadit to ven. To nás už samozřejmě přešlo, protože jsme zjistili, že to není tak jednoduchý a taková legrace. Bonton nabízel tenhle titul různým firmám, ale ty o něj neprojevovaly výraznější zájem. Něco málo se za hranicema prodalo, ale to je tak směšný množství, že o něm nemá cenu mluvit. Taky jsme měli jet turné, bohužel i to usnulo na mrtvým bodě. Navíc jsme zjistili, že posluchači opravdu chtějí český texty, chtějí vědět, o čem se zpívá. Ohlasy na první desku byly dobrý, ale dost lidí dodávalo: "...a ještě kdyby to bylo česky."

A další rozdíly.
Nová deska je víc rockovější, bigbítovější, ale samozřejmě to není nějakej pseudometal. Zatímco na jedničce byl jako autor Ota Balage, já zpíval a Michal Pavlíček byl šéfem přes nahrávání, tentokrát mohla přinést pecku třeba i rytmika - Jirka Veselý a Jirka Zelenka. Sešlo se asi třicet písniček, z nichž jsme jich na album vybrali dvanáct. Nakonec to vyšlo tak, že 60 % jsou Michalovy věci a zbytek Otovy. Já jsem se chtěl taky nějak autorsky projevit, ale nějak ty pecky, co jsem měl připravený, nezapadaly do celkový koncepce. Tak jsem si je schoval na jindy.

Příběh českého hitu: BSP - Země vzdálená

Změny v sestavě nejsou, co složení hostů?
Zůstává téměř stejný. Máme tam znovu vokalistky, jsou jimi Athina, Ája Suková a Jana Karya Fériová. Akorát v jedný skladbě jsme využili toho, že vedle točila Alice s Kollerem, tak nám nazpívali jedny sbory.

Předpokládám, že po vydání LP už konečně pojedete turné.
Turné samozřejmě plánujeme, všichni se na něj těšíme. Jeli jsme zatím jenom jednou, to bylo vloni na podzim, a hrozně se nám líbilo, jiskří to tam mezi náma na pódiu. Na jaře se šňůra neuskutečnila kvůli zdravotním problémům Lucky Bilý. Teď pojedem sami - vypukne to někdy v březnu.

A co potom? Zůstane BSP stálou kapelou?
Co s BSP dál, to záleží na spoustě okolností, momentálně je nejdůležitější, aby tohle LP mělo dobrý ohlas.

Kolik bude videoklipů?
Zatím máme peníze na dva a chtěli bychom natočit minimálně tři,

Zaslechl jsem takovou zajímavost v souvislosti s obalem...
No, firma kontaktovala jednoho Čechoameričana, výtvarníka z New Yorku, kterej dělal například obálku loňský desky Suzanne Vega. Stylizace tý naší desky už je daná a podoba obalu s ní bude korespondovat

Takovou dobu ve studiu, zbývá ti čas i na něco jiného?
Ani moc ne. Co se zpívání týče, nahrál jsem akorát jednu věc - Korunou si hodím, cover verze Gottova hitu. Od novýho roku bych měl účinkovat v jednom muzikálu v Divadle ABC, bude to skoro celoroční záležitost, docela se na to těším. Muziku na to skládá Milan Svoboda.

A co jinak?
Pořád bydlím v Teplicích, ale za handicap už to ani nepovažuju, protože mám byt i v Praze, takže když je třeba, jsem tady. V Teplicích jsem objevil výbornou kapelu Dixie 45, dále se mi zdály dobrý třeba Kurtizány z 25. Avenue - je tam dost energie, a taky jsem měl radost z Roškaňukovy party R-Force. Zvenčí se mi teď obzvlášť líbí Spin Doctors, Stone Temple Pilots a znovu mě dostali Aerosmith, ale já v podstatě poslouchám všechno, takže nemá smysl, abych o tom vykládal.

Text původně vyšel v časopisu Rock Report č. 12/1993.

Článek je součástí retrospektivního cyklu iREPORTu, který přináší sondu do historie hudební publicistiky od doby vzniku časopisu Rock Report (později REPORT) v roce 1991. Vybrané články jsou doplněny dobovými fotografiemi a dalšími digitalizovanými materiály z bohatého redakčního archivu. 

 

Text: Jarda Hudec, foto: Alan Pajer
Témata: Kamil Střihavka, Big Heads, Motorband, BSP, Jesus Christ Superstar