ROZHOVOR | Kato a Rest: Naše společné album je čistý hip hop, nesnažíme se kázat velké pravdy

Vydáno 29.05.2024 | autor: iREPORT

Kato a Rest se dlouhé roky potkávali na koncertech a hostovali si na albech. Teď spojili své síly a vytvořili společnou nahrávku, kterou pojmenovali A)TÝM. "Už v minulosti jsme se o tom bavili, ale nikdy jsme nebyli schopní se dokopat a začít na tom opravdu makat. Vždycky to byly jen nějaké úvahy a nápady, ale pak jsme se dohodli, že od nového roku začneme pravidelně chodit do studia a začneme se tomu věnovat intenzivně," prozradili v rozhovoru pro iREPORT.

ROZHOVOR | Kato a Rest: Naše společné album je čistý hip hop, nesnažíme se kázat velké pravdy ROZHOVOR | Kato a Rest: Naše společné album je čistý hip hop, nesnažíme se kázat velké pravdy

Jak dlouho se znáte?
Rest: Adamskiho (Kata) jsem potkal zhruba v roce 2005 nebo 2006. Už je to skoro dvacet let.

Co máte společného kromě křestního jména?
Kato: No, holky žádné společné nemáme.
Rest: Společné album.
Kato: Oba jsme kompatibilní v našem pohledu na svět, že jsme oba pozitivně smýšlející.
Rest: I když jsme každý jiný, máme spoustu společných povahových rysů a rozumíme si. Jsme na stejné vlně.

LIVE: Kato a Rest pokřtili v Praze společnou desku A) TÝM

Jak už jste zmínili, máte nové společné album A)TÝM. Věděli jste od začátku, že byste ho spolu chtěli nahrát?
Rest: Já určitě. Když jsem začal s rapem, první, co jsem poslouchal, byl Chaozz. Jeho členové pro mě byli superhrdinové a říkal jsem si, že je chci znát. Když jsem pak Kata poznal, tak jsem hned věděl, že s ním chci spolupracovat. Nejdříve jsme udělaly nějaké věci na moji desku, potom na jeho a s časem přišel i projekt A)TÝM. Zjistili jsme, že si rozumíme v hudbě, a že by bylo super udělat společnou desku.
Kato: Ze začátku dělal Rest freestyle a nedělal alba a v tu chvíli bych pro něj nebyl žádný spoluhráč, protože já freestyle nedělal nikdy. Celou dobu jsem Restovi fandil, aby se mu podařilo překlopit freestyle do psaného projevu, což se podařilo. A od té doby už myšlenka na společné album byla aktuální.

Ta myšlenka přišla zhruba v jaké době?
Rest: Už pár let dozadu. Bavili jsme se o tom, že uděláme společnou desku, v minulosti už několikrát, ale nikdy jsme nebyli schopní se dokopat a začít na tom opravdu makat. Vždycky to byly jen nějaké úvahy a nápady, ale pak jsme se dohodli, že od nového roku začneme pravidelně chodit do studia a začneme se tomu věnovat intenzivně.
Kato: A od té doby už to bylo ráz na ráz.

Kdo se postaral o zvuk na albu?
Kato: Zvuk jsem dělal já.
Rest: Kato zpracoval zvukově celou desku, a pak se odevzdávala na mastering. A ten dělal Tomáš Sochůrek.
Kato: Zvuk, tedy to, jak hraje písnička, se dělá při mixu. Všechny skladby máš po stopách a musíš z nich udělat stereo stopu hotové písničky. Mastering už pak pracuje s jednotlivými stereo stopami songů a snaží se, aby hrály na desce podobně. Dává to co nejvíc nahlas a už je to jen takové leštění.
Rest: Jestli se bavíme o tom, kdo dělal zvuk, kdo dělal hudbu k desce, tak drtivou část věcí, konkrétně deset z alba, udělal instrumentálně Kato, a pak De La Neri, O.T. a Idea se postarali ještě o beaty ke čtyřem věcem. Původně byl záměr takový, že tam dáme ještě další producenty, ale při výběru jsme se na spoustě věcí nesešli, tak jsme tam nechali drtivou část beatů od Kata.

Jak tvoříte?
Kato: To je pokaždé jiné. Kdo měl nápad na daný beat, většinou vykopl první sloku, případně refrén, a ten druhý se pak připojil. Některý písničky vykopl Rest, některé já. Jiné vznikaly přímo ve studiu, protože vyžadovaly větší návaznost na sebe.

ROZHOVOR | Kato (Prago Union): U-Í je náš bojovej pokřik, vzorec pro odpornej výkon

Píšete text do beatu, který už znáte?
Rest: My jsme se vždycky shodli na určitém instrumentálu a do toho se začala stavět slova. Kato většinou přišel se slokou a refrénem, já se na to chytil a dopsal jsem to, někdy zase naopak. Pak byly sessions, kde jsme vybrali beat a rovnou jsme ve Strojovně začali psát.

Posíláte si navzájem texty, které vytvoříte?
Kato: Posílat si to navzájem by možná šlo u skladby, kde si jen hostujeme, ale tohle byla naše deska, to by byl nesmysl nedělat to společně.
Rest: My jsme desku dělali celou ve studiu, takže se posílat nic nemuselo. U zrodu textů jsme byli oba a mohli jsme si ty drobné nuance vyladit hned ve studiu.

Jak píšete texty? Je to pocitové, nebo to máte nastavené tak, že si jeden den sednete a píšete?
Rest: U mě to takhle rozhodně nefunguje, abych si řekl, teď si sednu a napíšu věc. To se nikdy nestane, ani se k tomu vůbec nedostanu. Píšu, když slyším beat, a něco to ve mně vyvolá. Tady bylo skvělý, že ty věci mohly vznikat ve studiu. Impulz, který přišel ve studiu, by doma vůbec nepřišel.

A kdy jste se setkávali?
Kato: V momentě, kdy jsme se dohodli na pravidelných sessions, ideálně každý týden. Kdybychom sečetli čas strávený ve studiu, tak by nás to možná překvapilo.
Kato: Tušili jsme, že s tímhle nebude problém. Když jsme spolu, vytvoříme si tvůrčí atmosféru.

V tracku A tak cítím vibe jako ve freestylu?
Rest: Je to track postavený v podstatě jenom na punchlines.
Kato: Takhle začal rap. Nejde o to někoho urážet. Jasně, máš toho protivníka, ale ty to říkáš publiku. Cílem je pobavit publikum, a ne urazit protivníka.

Měli jste při psaní nějaké neshody? Třeba ve vizi?
Kato: My jsme hlavně žádnou vizi neměli. Oba jsme tu desku chtěli udělat, užívali jsme si to. Je to čistý hip hop, nesnažíme se kázat velké pravdy.
Rest: Není to tlačený za určitým cílem a konkrétní myšlenkou. Je to přirozený výsledek plynulého procesu.

Kdo vytvořil vizuál k desce?
Kato: Nakreslil ho kamarád z Brna (Optik), který je writer a tatér. Já mu jen poslal nástřel, jak by měl vizuál vypadat, ale takhle krásně bych to nenakreslil. Chtěli jsme, aby to vypadalo jako komiks a já jsem věděl, že Optik to dokáže, protože už dělal obal na poslední Rigor Mortiz, které vyšlo minulý rok.
Rest: Optik udělal veškerou vizuální stránku a Filip Maryško to dal dohromady.

Chystáte se vydat na společnou tour?
Kato: To se uvidí až po dvou koncertech. (křtech alba v Lucerna Music Baru v Praze a v Kabinetu Múz v Brně, pozn. red.).

Jaký je to pocit, když je teď album venku… Cítíte úlevu? 
Kato: Naopak přišla radost z toho, že se to podařilo dotáhnout do konce.
Rest: My jsme desku sice nahráli rychle, ale nějaký čas trvalo, než vyšla. Já už jsem byl na pochybách, protože jsem věci poslouchal tak moc, že jsem se pak sám sebe ptal, jestli to je dobrý. Když album vyšlo, byl jsem rád, že už si žije svým životem. Mělo dobrý feedback od fanoušků, tak mě to uklidnilo. Hlavní je, když bude bavit lidi.
Kato: Po celou dobu procesu máš ty písničky otevřené, a když máš nějaký pocit, že bys do nich měl zasáhnout, tak můžeš. V tom momentu, kdy řekneš: „Okay, vyrobte to.“, víš, že na tom nic měnit nechceš. Samozřejmě, kdyby si každou písničku začal dělat znovu, tak ji uděláš trochu jinak, ale pocit a nálada, který v ní mají být, jsou pořád stejné.
Rest: To zjistíš během koncertů, jestli si to například v téhle části neměl napsat jinak.
Kato: Jakmile vymizí nutkání do toho zasahovat, už je to hotové.

Máte na té desce oblíbenou písničku? Třeba nějakou, která je pro vás textově silná?
Rest: Já tohle nikdy nerozděluju, že bych si řekl, tahle věc je nejlepší. Mám ji rád celou. Každá má svoje. Srdcovku na té desce ale mám, a je to Dokonalá.
Kato: Jakmile máš pocit, že některá písnička je lepší než jiná, tak to znamená, že ty ostatní nejsou tak dobrý a měl by ses vrátit to udělat znovu. To jsou dva pohledy. Já bych nedokázal říct, která písnička je pro mě nejoblíbenější, pro mě musejí mít všechny stejnou váhu, ale kdybych měl říct srdcovku, tak taky řeknu Dokonalá, protože tam vyprávíme příběhy o tom, proč to máme rádi a proč to děláme.

Jaké máte plány do budoucna?
Kato: Žít a dělat muziku a pokračovat v tom, co děláme. Kdyby nás to nebavilo, tak to neděláme. A v létě vychází nová deska Prago Union – Zvukoloď.
Rest: Čeká nás teď spousta koncertů, plány jsou hrát a dál tvořit.

Text: Julie Fric Krauskopfová, foto: Lukáš Matoušek
Témata: Kato, Rest, A)TÝM, hip hop

NEJČTENĚJŠÍ

SOUTĚŽE

zavřít