Marián Varga - Muž s doutníkem a lahví vína na pianu psal kapitolu československého rocku

Vydáno 12.08.2017 | autor: redakce

Odchod slovenského hudebníka Mariána Vargy, který zemřel 9. srpna, patří mezi ty, která zarmoutí, ale svým způsobem nepřekvapí. Vzhledem ke stylu života a zdravotnímu stavu se mnozí lidé z okruhu geniálního klávesisty a skladatele, který sympaticky odmítal dělit hudbu na popovou a klasickou, divili, že se letos v lednu dožil sedmdesáti let. 

Marián Varga - Muž s doutníkem a lahví vína na pianu psal kapitolu československého rocku Marián Varga - Muž s doutníkem a lahví vína na pianu psal kapitolu československého rocku


Smrt si říká rock'n'roll (307.) - Marián Varga

Od dětství měl problémy se žaludkem, žil divoce a nespoutaně, byl kuřák a v určitou dobu se potýkal i se závislostí na alkoholu. Na pódiu se Varga objevil naposledy v dubnu. Originální, ale také nevyzpytatelný muzikant stál v čele legendární československé rockové skupiny Collegium Musicum založené v roce 1969 a označované za nejvýznamnější soubor svého typu na území bývalého východního bloku. "Někdy jsem měl pocit, že Varga je propojený s takovým tím muzikantským bohem, a dohromady jim to nějak jde," konstatoval Petr Janda.

BIGBÍT: 7. část Folk, Blues, art rock

KLASIKA I POP

Rodák ze Skalice, který nedokončil konzervatoř, se proslavil interpretacemi známých děl vážné hudby, například Concerto in D od Josepha Haydna nebo adaptací proslulé Šeherezády od Rimského-Korsakova. Spolupracoval s Moyzesovým kvartetem, Jozefem Luptákem, Andrejem Šebanem či Pavlem Fajtem. Na druhou stranu dlouhodobě spolupracoval s dodnes nedoceňovaným Pavolem Hammelem, který je mnohými kvůli často hramé písni Učiteľka tanca neprávem považovaný pouze za představitele slovenského popu. Varga s Hammelovou skupinou Prúdy například natočil jedno z klíčových slovenských alb, Zvoňte zvonky. Společně složili i první slovenský muzikál Cyrano z predmestia (1977).

Zemřel slovenský hudebník a skladatel Marián Varga, bylo mu 70 let"Marian Varga byl velký. Kdyby nic jiného, tak za Konvergencie, Zelenou poštu a zásadní podíl na Zvoncích má předplacenou kapitolu v historii československého rocku," vzpomenul zástupce pražského Popmusea Radek Diestler jeho slavná alba.

PRSTY BRODÍCÍ SE KLÁVESAMI

V Čechách patřily Vargovy koncerty k úspěšným akcím, se svými experimenty, fúzí rocku a klasické hudby pravidelně vyprodával pražskou Lucernu. "Na Collegium Musicum jsme strašně žárlili. To byla jediná kapela, jejíž fanoušci dokázali ve velké Lucerně vymáčknout skleněné dveře," vzpomínal Ondřej Hejma.K Vargovu jevištnímu projevu patřily doutníky a cigarety, někdy lahev vína na pianu a především dlouhé prsty hrající variace na skladby klasických hudebních velikánů. "Každý zvuk, který slyším, je pro mě pocitem ruky na klaviatuře. Hudba se mi nezobrazuje v notách. Místo noty se mi objeví ruka," říkával.

Varga se narodil 29. ledna 1947 a k hudbě ho prý přivedl strýc, který rodině daroval klavír. Jako mladík se učil u slavného slovenského skladatele Jána Cikkera. Již po albu Collegium Musicum Konvergencie z roku 1971 se Varga stal legendou, přestože mu bylo pouhých 24 let.

První sólové album Stále tie dni vydal v roce 1984. Více o sobě prozradil v rozhovorech s Petrem Uličným, které vyšly v roce 2004 pod názvem O cestách, které nevedou do Říma. "Byl geniální varhaník a já jsem si ho velice vážil. Odešel velký člověk a hudebník. On byl trochu podivín, ale to jsou všichni geniální lidi," prohlásil František Ringo Čech.

Roman Jireš

Témata: Marián Varga, rock, Collegium Musicum

zavřít