Rod Temperton - nenápadný hitmaker a muž v pozadí Jacksonova Thrilleru

Vydáno 15.10.2016 | autor: redakce

I kdyby britský hudebník Rod Temperton nenapsal nic jiného než titulní skladbu Thriller pro nejslavnější album krále popu Michaela Jacksona, patřil by k nejvýznamnějším skladatelům v dějinách populární hudby. Jenže klávesista a textař, který zemřel 5. října ve věku 66 let v Londýně po krátkém boji s agresivní rakovinou, má na svém kontě mnohem více zářezů.

Rod Temperton - nenápadný hitmaker a muž v pozadí Jacksonova Thrilleru Rod Temperton - nenápadný hitmaker a muž v pozadí Jacksonova Thrilleru

Smrt si říká rock'n'roll (266.) - Rod Temperton

Jenom na Thrilleru, vydaném 30. listopadu 1982, který se rychle stal nejprodávanějším albem na světě s více než 110 miliony kopií, má další dvě písně Baby Be Mine a The Lady In My Life. Navic se podílel už na předchozí Jacksonově nahrávce Off The Wall, proslul jako člen popové skupiny Heatwave a jeho skladby nazpívali také Anita Baker, Aretha Franklin, The Brothers Johnson, George Benson či Herbie Hancock. V roce 1990 Temperton získal Grammy za skladbu Birdland pro album Back On The Block, které vydal americký hudebník a producent Quincy Jones. "Je tak smutné dozvědět se o odchodu Roda Tempertona, Byl to opravdu laskavý a štědrý člověk s talentem a jeho skladby budou vždy patřit do klasického r'n'b zpěvníku," napsali v Rolling Stone.

Zemřel Rod Temperton, autor Jacksonova Thrilleru podlehl rakovině

NENÁPADNÁ HVĚZDA

Rodney Lynn "Rod" Temperton se narodil 9. října 1949 v britském Cleethorpes V roce 1974 se stal klávesistou skupiny Heatwave hrající funky a disko. napsal pro ni mnoho písní včetně hitu Boogie Nights. Od roku 1978 působil jako sólový skladatelem a o rok později už s Quincy Jonesem pracovat na albu Off The Wall pro Michaela Jacksona. Temperton je jednou z nejméně známých hvězd populární hudby konce 20. století. Přestože desky s jeho písněmi vlastní desítky milionů lidí, nikdy nebyl doceněnou hvězdou pohybující se v záři reflektorů ani vyhledávaným heslem na sociálních sítích. A to přesto, že jeho neslavnější skladba Thriller dala název prvnímu albu, které se stalo současně číslem 1 v USA i Velké Británii. "Napsal jsem snad tři stovky názvů pro tuto píseň. Pak jsem přišel s názvem Midnight, ale producentovi Jonesovi se to nepozdávalo. Příští ráno jsem se probudil a prostě jsem řekl to slovo," vzpomínal v jednom z mála rozhovorů na vznik názvu písně a alba Temperton.

vložte odkaz, text nemažte

NESMRTELNÝ THRILLER

Nejúspěšnějsí album všech dob, Thriller, vyšlo 30. listopadu 1982 jako druhá studiovka Jacksona na sólové dráze. Vzhledem k dobré spolupráci s producentem Quincy Jonesem na Off The Wall neměl Jackson důvod měnit úspěšný tým, a tak při tvorbě Thrilleru oslovil i Tempertona. I když bylo album Off The Wall prodejně velmi úspěšné, Jackson se cítil nedoceněn. Chtěl, ať je každá píseň na Thrilleru tak dobrá, aby mohla vyjít jako singl. To se mu i díky Tempertonovi v podstatě podařilo, když vydal jako singly sedm písní z devíti.

SMRT SI ŘÍKÁ ROCK'N'ROLL: Michael Jackson (145.)

K albu natočil Jackson také tři videa Beat It, Billie Jean a Thriller. Jako první černošský umělec se se svými klipy dostal na hudební stanici MTV. Thriller byl v roce 2011 po téměř třiceti letech od svého vzniku zvolen nejlepším hudebním videoklipem všech dob. V době svého vzniku byl naprostým zjevením připomínajícím spíš krátký film, v němž se Jackson proměňuje ve vlkodlaka i zombie.



V roce 1984 dostal Jackson v souvislosti s Thrillerem osm sošek Grammy - nejvíce, kolik bylo do té doby sólovému interpretovi v jednom roce uděleno. Tento Jacksonův rekord překonal až Carlos Santana, který obdržel devět Grammy za desku Supernatural (1999). V roce 2008 přijala Thriller pro nezpochybnitelný kulturní význam do svých sbírek knihovna amerického Kongresu. Podle knihovny album dosáhlo až "mystického národního i světového úspěchu".

text: Roman Jireš

Témata:
Rod Temperton, Michael Jackson, Thriller, skladatel, Smrt si říká rock'n'roll, Grammy

zavřít