BLOG: Film Leaving Neverland šokuje a odkrývá nepoznané. Není však žádnou zárukou pravdy

Vydáno 29.03.2019 | autor: Filip Pešta

Ožehavá témata mají v dnešní době skrze neohraničené proudy internetu velkou moc rozdělovat společnost. Ať už se jedná o terorismus, Evropskou unii nebo sexuální zneužití, čím dál častěji máme tendenci věřit první informaci, se kterou se setkáme. Pevně si ji zafixujeme a vydáváme ji druhým nezlomně za pravdu. Zapomínáme však, že každá mince má dvě strany a v mnoha případech jsme propadli lenosti každou z nich prozkoumat. Protože teprve pak si můžeme utvořit vlastní názor.

BLOG: Film Leaving Neverland šokuje a odkrývá nepoznané. Není však žádnou zárukou pravdy BLOG: Film Leaving Neverland šokuje a odkrývá nepoznané. Není však žádnou zárukou pravdy

Leaving Neverland je čtyřhodinový dokument Dana Reeda, kde Wade Robson a James Safechuck mluví o tom, že v dětství je Michael Jackson jako děti sexuálně zneužíval. Ve filmu se konstantně prolínají rozhovory s nimi a jejich rodinnými příslušníky společně s fotografiemi a záběry z Jacksonova sídla. "Byl to jeden z nejlaskavějších, nejjemnějších, nejvroucnějších a nejstarostlivějších lidí. Strašně mi pomohl s kariérou, mou tvořivostí, se všemi těmi věcmi. A také mě sedm let sexuálně zneužíval," otevírá australský tanečník Wade Robson svoji zpověď, podle které byl zpěvákem zneužíván od svých sedmi do čtrnácti let.

Michael Jackson by slavil 60 let: TOP 10 nejikoničtějších písní Krále popu

Od všech mluvících protagonistů se divák dozví o Jacksonových kladných vlastnostech, o jeho neskutečném talentu, bezedné štědrosti, lásce ke zvířatům a dětem, o jeho nehynoucí laskavosti, což se v průběhu čtyř hodin kontroverzně mění v grafické popisky sexuálních praktik, které údajně zpěvák s chlapci prováděl v soukromí. Zatímco divák je vyděšen k smrti a očekává od obětí pochopitelné emoční reakce, Robson i Safechuck popisují pornografické vzpomínky s klidnou tváří a bez ostychu nevynechávají jediný detail.To, že Michael Jackson žádné dětství neprožil a jeho absenci si vynahrazoval v dospělosti, není žádná novinka. Na svém ranči organizoval party s dětmi, se kterými trávil celé dny hraním her. Malí kamarádi v jeho domě také přespávali, někteří i v jeho posteli, nutno však podotknout, že vždy se souhlasem rodičů, kteří též byli přítomni na ranči. "Byla jsem tam s nimi v jeho pokoji. Jen se baví, koukají na televizi, jedí nezdravé jídlo a hrají videohry, dokud neusnou." Toto je část interview pořízeného kolem roku 1992, kde Robsonova matka odpovídá na kritiku výše zmíněných akcí. "Nemyslíte si, že je divné, když dospělý muž spává s dětmi v posteli?" ptali se jí. "Ne, pokud znáte Michaelův příběh. Každý ví, že neměl žádné dětství."

Naproti tomu se však v Leaving Neverland zmiňuje o situaci, kdy byl Wade s Michaelem sám zamknutý v jeho soukromém kině. Když na matčino klepání otevřel, nebyla svědkem ničeho neobvyklého. Wade i Safechuck však tvrdí, že Michael vždy věděl, jak postupovat, aby nebyli nikým viděni.Už před těmito dvěma chlapci čelil Michael Jackson několika obviněním, v roce 1993 jej americký zubař Ewan Chandler nařkl ze zneužití jeho třináctiletého syna Jordana. Sám Wade Robson tvrdí, že Jordan byl s Michaelem zamčený v koupelně. V oficiálním prohlášení Jackson obvinění popírá a označuje jej jako honbu za penězi. Soud končí mimosoudním vyrovnáním a čtyři měsíce po Jacksonově smrti páchá Evan Chandler sebevraždu. 

Gavin Arvizzo zase tvrdil, že ho Jackson v devadesátých letech učil masturbovat a intimně se jej dotýkal. Obžaloba zároveň přišla s tím, že jedním z mnoha obětí byla také dětská hvězda Macaulay Culkin. Ten se procesu účastnil a dle oficiální zprávy "zlikvidoval základy důkazů obžaloby proti Michaelu Jacksonovi." Culkin dodnes tvrdí, že Michael byl jeho největší přítel a nikdy se jej ani nedotkl. Mezi další, kteří s ním trávili mnoho času, patří dětské hvězdy jako Corey Feldman, Brett Barnes nebo Kelley Parker. Všichni jsou dodnes na jedné lodi s Culkinem a tvrdí, že byl Michael úžasný, láskyplný přítel, který se v jejich přítomnosti nikdy nedopustil žádného nevhodného chování. Zpěvák byl shledán nevinným ve všech bodech a sami Wade Robson a James Safechuck pod přísahou soudu sdělili, že je Král popu nikdy sexuálně nezneužil. To tvrdili až do roku 2011.

Proč tedy po tolika letech změnili svou výpověď? To se divák dozví v mnohem vypjatější části dokumentu, kde Robson tvrdí, že nebyl emočně ani psychicky připraven o zneužití veřejně promluvit. Během celých 240 minut projekce nezapomene, stejně jako James Safechuck, několikrát zdůraznit, že na tom, co s Michaelem dělali, neviděl nic špatného. Uvědomění překvapivě přišlo až v roce 2011, kdy se mu narodilo první dítě. Roztřesen v slzách popisuje, že poté, co si představil, že by jeho potomka měl potkat stejný osud, věděl, že musí jednat. Jeho kamarád jej vzápětí následoval. Poté, co začala HBO Leaving Neverland vysílat, vznikla webová stránka mjinnocent, která vyrovnává misky vah a předkládá též svoji porci faktických informací. Například, že Wade Robson v průběhu let svá tvrzení měnil. V původních verzích příběhu tvrdil, že s obviněním nepřišel dřív, protože se za to styděl. Následně svou pravdu poupravil tak, že měl potlačené vzpomínky a vše se mu vybavilo až po nervovém zhroucení. Robsonova současná verze je ta, že celou dobu věděl, co se stalo, ale neuvědomoval si, že jde o něco špatného. To zjistil až po dvaceti letech. Navíc mu údajně Michael Jackson řekl, že když se na to přijde, půjdou oba do vězení. (Ano. údajně věřil tomu, že může jít do vězení za něco, co nepokládal za nic špatného.) James Safechuck zase poskytl soudu data, kdy mělo dojít k údajnému zneužívání, ale bylo prokázáno, že se v té době nemohl nacházet v okolí Jacksona.

Wade Robson byl opakovaně v těchto žalobách přistižen při lži a skrýval důkazy nejen před soudem, ale i před vlastními právníky. Soud, který všechny tyto obvinění smetl ze stolu, dokonce prohlásil, že "žádný racionální člověk, co se zajímá o fakta, nemůže věřit Robsonovu prohlášení." Podrobnější analýzu můžete najít v půlhodinovém YouTube dokumentu Michael Jackson a Wade Robson: Pravdivý Příběh s českými titulky.

Leaving Neverland je šokující emotivní dokument, který divákovi otevírá Pandořinu skříňku zbožňovaného popového idolu. Pro spoustu lidí bude dost možná dostatečným důkazem toho, že Michael Jackson děti zneužíval. Když se však do daného tématu ponoříme hlouběji, můžeme v něm najít množství velkých děr, které nám přece jen vnuknou do hlavy myšlenku: "Ale to přece tak úplně nesedí..." Nakonec, je vždycky pouze na nás, čemu budeme chtít věřit. 

Zneužívání dětí je neodpustitelný čin a není pro něj omluva ani u Krále popu. Na druhou stranu, i přes tvrzení obou protagonistů, že chtějí svým odhalením pomoci všem údajným obětem, žádají nyní dědice zesnulého zpěváka o stovky milionů dolarů. To je dostatečná motivace k tomu neříct tak úplně pravdu.

Ať už se přikloníte kamkoliv, nesporným faktem bylo, je a bude, že Michael Jackson nebyl nikdy uznán vinným. Díky kontroverznímu dokumentu, v němž se objevují sporné materiály hovořící o jeho vině, které ji ovšem v žádném případě stoprocentně neprokazují, nyní jeho hudbu přestávají hrát rádia po celém světě. Zapomínáme však, že Michael Jackson je otcem mnoha dětských nadací a na pomoc dětem věnoval ze svého jmění víc, než si dovedeme představit. A nejsmutnějším faktem také je, že se v zájmu spravedlivého zacházení s informačními toky pravděpodobně žádný dokument Healing Neverland nenatáčí.

Pokud se na případ chcete podívat hlouběji, nebojte se navštívit například zmíněné stránky.

text: Filip Pešta

Témata: Michael Jackson, Leaving Neverland, Macaulay Culkin

zavřít