Steve Priest - Britský baskytarista plnil s The Sweet stránky teenagerských časopisů

Vydáno 13.06.2020 | autor: Roman Jireš

The Sweet rádi šokovali. Díky líčení, pestrobarevnému oblečení, dlouhým vlasům a vysokým botám byl Steve Priest s kapelou vděčným objektem fotografií a plakátů v hudebních časopisech pro dospívající. Jejich hit Fox on the Run zněl v 70. a 80. letech často na tanečních zábav Československu, z odkazu zpívajícího basáka vycházeli Mötley Crüe, Guns N Roses i Def Leppard.

Steve Priest - Britský baskytarista plnil s The Sweet stránky teenagerských časopisů Steve Priest - Britský baskytarista plnil s The Sweet stránky teenagerských časopisů

Dlouhletý člen britské glamrockové kapely The Sweet, baskytarista Steve Priest, zemřel 4. června ve věku 72 let. Jeho smrt oznámil někdejší frontman kapely Andy Scott, který tak zůstal posledním žijícím členem původní sestavy jedné z nejpopulárnějších britských kapel 70. let minulého století.

The Sweet v Retru: jaký byl koncert?

The Sweet se proslavili hity jako Teenage Rampage, Blockbuster, Love Is Like Oxygen nebo Ballroom Blitz, která se objevila v bláznivé hudební komedii Waynův svět z roku 1992.

Otec tří dcer Priest žil naposledy v Los Angeles. V USA také vystupoval s formací Steve Priest & The Sweet. "Jsem otřesen, Steve Priest zemřel," napsal Scott na oficiální facebookové stránce The Sweet. "I když se mu zdravotně vedlo hůře, nikdy jsem si nedokázal tuto chvíli představit," uvedl kytarista a zpěvák.

Slade a Sweet vystoupí na benzínce

Steve Priest se narodil 23. února 1948 v Middlesexu jako Stephen Norman Priest. V osmnácti letech založil svou první kapelu Countdowns, kterou později nahradil za další školní band The Army. V lednu 1968 přijal nabídku od vznikající bigbeatové kapely Sweetshop. Jejími členy byli Brian Connolly, Mick Tucker a Frank Torpey, kterého po roce vystřídal Mick Stewart. Po neúspěchu singlů Lollipop Man a All You'll Ever Get from Me kapelu, která již změnila název na The Sweet, opustil i Stewart a v roce 1970 ho nahradil velšský kytarista Andy Scott.

Tak vznikla nejslavnější sestava The Sweet. Její první singl Funny, Funny se dostal až na třináctou příčku britského žebříčku. A kapela včetně Priesta se díky svému glamrockovému image s pestrobarevným oblečením, vysokými botami a dlouhými vlasy stala vděčným objektem fotografií a plakátů v teenagerských hudebních časopisech.

V Praze se loučily hvězdy sedmdesátých let: Sweet přijeli naposledy

V roce 1974 kapela vydala album Desolation Boulevard, o dvě léta později pak vyšlo album Give Us A Wink s hitem Action. Když na začátku roku 1979 skončil v kapele zpěvák Brian Connolly, pěvecké party přebral právě Priest. To už ale měli The Sweet období největších úspěchů za sebou.

Hudební kritik Alexis Petridis z britského deníku The Guardian v souvislosti s Priestovým úmrtím připomněl vliv, jaký měli The Sweet na své následovníky. "Axl Rose tvrdil, že jsou jeho oblíbenou kapelou, Def Leppard do svého repertoáru převzali písně Hell Raiser a Action, rodící se Mötley Crüe se je pokusili vyhledat pro kariérové ​​poradenství. Nemuseli jste se ani moc namáhat, abyste v jejich případě viděli ducha The Sweet. Prostě se stačí podívat na fotky - přímočaří hoši pokrytí make-upem, posedlí touhou šokovat. Každý z nich potomek Steve Priesta," napsal.

V Česku už bez Priesta

Již téměř před čtvrt stoletím, konkrétně 9. února 1997, zamířil do hudebního nebe charismatický zpěvák "Sweetů" Brian Connolly. Vysoký blonďatý miláček dívek a žen neustál roli rockové hvězdy a kvůli závislosti na alkoholu byl z populární skupiny nakonec vyhozen. Connolly již v šestatřiceti letech prodělal dva infarkty, nakonec zemřel ve věku pouhých 52 let bez přátel i rodiny. Příčinou smrti bylo selhání ledvin a jater po dalším infarktu.

SMRT SI ŘÍKÁ ROCK'N'ROLL: Mick Tucker (126.)

Ve své nejsilnější sestavě hráli The Sweet od roku 1970 a k úspěchu skupiny notně přispěly melodické hity z dílny Nickyho Chinna a Mika Chapmana. Později se skupina pokoušela o vlastní tvorbu. Vydařil se zejména singl Fox on the Run, žebříčkové číslo dvě ve Spojených státech. "Lišku na útěku" velmi dobře znali v 70. a 80. letech návštěvníci tanečních zábav v tehdejším Československu, kde byla součástí repertoáru velké části vystupujících kapel.

Skupina vydala celkem devět studiových desek a prodala kolem padesáti milionů nosičů. The Sweet se rozpadli již na počátku 80. let a v následujících letech se pravidelně vracela na scénu v obměněných sestavách. V roce 2002 zemřel bubeník Mick Tucker a zbývající členové, kytarista Andy Scott a basista Steve Priest, si poté vytvořili vlastní skupiny pod hlavičkou Sweet.

Sweet připomněli v Lucerně slavnou glamrockovou éru

Kytarista Andy Scott s The Sweet několikrát hrál i v České republice. Například v roce 2010 jejich koncert zakončil 18. ročník festivalu Benátská noc, který se konal v Malé Skále na Jablonecku. The Sweet nahradili na poslední chvíli The Slade, kteří kvůli onemocnění svůj koncert zrušili. Ještě předtím, v roce 2005, obě formace vystoupily společně v tehdejší pražské Sazka Areně (dnešní O2 Arena). Stylově nesourodý koncert glamrockových The Sweet a chuligánských rockerů z The Slade tehdy přilákal 6 000 fanoušků.

Text: Roman Jireš

Témata: Steve Priest, The Sweet, Axl Rose, Def Leppard, The Slade, glamrock

zavřít